Parlamenter Danışmanları Akademisi Sertifika Töreni

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu AK Parti Genel Merkez Ar-Ge Başkanlığı Parlamenter Danışmanları Akademisinin ödül törenine katıldı.

 Arınç, AK Parti Genel Merkezi’ndeki Parlamenter Danışmanları Akademisi Sertifika Töreni’nde yaptığı konuşmaya, akademi çalışmalarına katılan 130 danışmanı başarılarından dolayı kutlayarak başladı.


AK Parti’nin tek başına iktidara geldiği 2002 seçimlerinin ardından kendisinin TBMM Başkanı seçildiğini anımsatan Arınç, 1991-95 yılları arasında siyasetin derinden yara aldığını, itibarsızlaştığını, koalisyon hükümetlerinin ömrünün çok kısa sürdüğünü, seçimlere katılım oranlarının düştüğünü, seçmende “dün oy verdik ne yaptılar, bugün oy versek, iktidar olsalar ne yapacaklar” görüşünün hakim olduğunu anlattı.

“Özellikle 1999-2002 arasındaki üç partili koalisyon döneminde yaşanan birtakım olaylar ve en son ekonomik kriz, siyasete güvenin bittiği noktaydı” diyen Arınç, 2002’de AK Parti’nin tek başına iktidar olduğunu, CHP’nin de 1999’da baraj altında kaldığı için 2002’de parlamentoya girebildiğini ifade etti. 1999-2002 döneminde parlamentoda olanların tümünün tasfiye edildiğini belirten Arınç, “Oysa TBMM’nin güçlü olması, millet iradesini temsil eden parlamentonun millet kadar, milli irade kadar güçlü olması gerekir. Parlamento demokrasinin kalbidir, eğer bu kalbi çalıştıramaz ve gerekli hayatiyete kavuşturamazsanız Türkiye’de siyaset kurumları ve siyaset yıpranır hatta ölüm noktasına gelir. İşte böyle bir noktada, yeni sözler, yüzler ve vaatlerle güven, istikrar ve gelişmeyi, yeniden büyük ülke, büyük devlet olmayı hedefine koyan bir parti başarılı oldu. Biz oyuz” değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu da törende yaptığı konuşmada, akademi çalışmalarını ve ders programını büyük bir titizlikle belirlediklerini ifade ederek, katılımcılara aktif katılımları için teşekkür etti.

Danışmanların, hukuktan siyaset bilimine, bilgi ve tecrübe paylaşımından kişisel gelişime, partinin temel siyaset ilkeleri ve politikaları hakkında önemli kazanımlar elde ettiklerini kaydeden Soylu, 10 yılda önemli bir değişimin yaşandığı Türkiye’de tarih yazıldığını ifade etti.

Soylu, danışmanlara “Bu tarihi sizin danışmanlığını yaptığınız, beraber çalıştığınız, getirdiğiniz bilgilerden, halkla kurduğunuz diyaloglardan ve onları yansıtmanızdan bir şekilde etkilenen milletvekilleriyle, parti yöneticilerimizle ve o ortak akılla gerçekleştirdik. Katkınız büyüktür ve bundan sonra da büyük olacaktır. Seçim içerisinde vereceğiniz her bilgi, her gözlem, sahada koyacağınız her katkı, Türkiye’nin geleceğine katkıdır” diye seslendi.

Arınç, konuşmaların ardından Parlamenter Danışmanları Akademisini dereceyle bitirenlere sertifika ve hediyelerini verdi.