Hedefleri Türkiye’nin ilerlemesi, istikrarı, birliği, beraberliği…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, “Eğer Türkiye son 15 yılda bu kadar büyük başarıların altına imza atmamış olsaydı, eğer Türkiye hem hedeflerine hem milli birlik ve beraberliğine hem ortaya koymuş olduğu güzergahtaki kararlı yürüyüşüne bu kadar sadık olmasaydı, bu kadar büyük bir sınavdan geçemezdi.” dedi.
Soylu, Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğince (TESOB) uygulanan “Ticari Taşıt Sürücüleri Davranış Modellerinin Geliştirilmesi Eğitim Projesi”nin Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Salonu’nda gerçekleştirilen ödül töreninde yaptığı konuşmada, Cizre’de polis noktasında meydana gelen hain saldırıyı kınayarak, şehitlere Allah’tan rahmet, yaralılara ise şifa diledi.

Milletin, ülkenin büyük bir sınavdan geçtiğini belirtenSoylu, “15 Temmuz darbe girişiminin neye yönelik olduğunu Elazığ’da, Gaziantep’te, dün CHP’nin Sayın Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konvoyuna yönelik saldırıda ve bugün Cizre’de hep birlikte yaşıyor, görüyor ve anlıyoruz. Hedefin Türkiye olduğunu, hedefin Türkiye’nin ilerlemesi olduğunu, hedefin Türkiye’nin istikrarı olduğunu, hedefin Türkiye’nin birliği, beraberliği ve istikametini bozmak olduğunu hep beraber görüyoruz.” diye konuştu.
Soylu, “Eğer Türkiye son 15 yılda bu kadar büyük başarıların altına imza atmamış olsaydı, eğer Türkiye hem hedeflerine hem milli birlik ve beraberliğine hem ortaya koymuş olduğu güzergahtaki kararlı yürüyüşüne bu kadar sadık olmasaydı, bu kadar büyük bir sınavdan geçemezdi.” ifadesini kullandı.

Bakan Soylu, konuşmasına şöyle devam etti:
“İstedikleri, yönetilebilen bir Türkiye’dir, yani istedikleri gibi yönettiklerini düşündükleri bir Türkiye’dir. İstedikleri, kontrol edebildikleri bir Türkiye’dir. İstedikleri, biz kazanacağız, çalışacağız, gayret göstereceğiz onlar… Bugün esnaf faizleri yüzde 4’ler seviyesindedir, onlar daha fazla yüzde 47’lik, yüzde 50’lik esnaf faizleri üzerinden kendi iştahlarını ve kendi ortaya koymuş oldukları ekonomik açlıklarını giderecekler ve Türkiye’yi istedikleri gibi sömürecekler ve Türkiye kendi coğrafyasında, bölgesinde güçlü ve lider bir ülke konumuna gelmeyecek. Onlar bizim geri adım atmamızı, hedeflerimizden vazgeçmemizi istiyorlar. Onlar bizi sindirmek, ‘yeter, bu ülkede ortaya konulan bu sürece karşı pes artık’ dememizi istiyorlar ama istiklal mücadelesinin kahramanı olan bu millet, Çanakkale’de büyük bir destan yazmış bu millet her türlü meseleye karşı bu toprakların birliğini ve ay yıldızlı bayrağın nazlı nazlı dalgalanmasını, ezanın bu ülkede Allahuekber nidalarıyla sema ile buluşmasını hiçbir şekilde, hiçbir güce teslim etmeyecektir. Ülkenin bağımsızlığını ve özgürlüğünü devam ettirecek bu millettin kararlılığında hiçbir eksiklik göremeyecekler.”

“Özgürleştikçe bunlarla daha kararlı mücadele edeceğiz”

Geleceğe ait istikameti hiçbir şekilde bozmayacaklarını vurgulayan Soylu, sağlık, eğitim, ulaşım gibi alanlarda yapılan yatırımlara ilişkin bilgi aktardı.
Türkiye’nin yapılan alçak, hain saldırı ve eylemlerin her birine kendi üslubuyla cevap vereceğini ifade eden Soylu, şu değerlendirmede bulundu:
“Bugün 26 Ağustos. Türkiye’de temeli atıldığı gün, ‘bunun yapılmaması gerekir’ diyenlerin ve temeli atıldığı gün ‘acaba bitecek mi?’ diye soru işareti koyanların, ortaya koyduğu belirsizliğe karşı bugün Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile bu ülkeye ayar vermeye çalışanlara karşı, gelecek projeksiyonumuzu ortaya koyan bu milletin asaletini, kararlılığını ve geleceğe yönelik 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine varma konusundaki kararlılığını ortaya koyabilecek adımı, onlara inat tarihimize ve geleceğimize bağlı bir şekilde hep birlikte atacağımıza inanıyorum. Büyüdükçe, zenginleştikçe, özgürleştikçe bunlarla daha kararlı mücadele edeceğiz.”

Hükümetin her alanda büyük bir gayret ve çalışmanın içinde bulunduğuna işaret eden Bakan SüleymanSoylu, 15 Temmuz’a sığınarak iş yapmamazlık durumu ortaya koymadıklarını bildirdi.

Darbe girişiminin hemen ertesi günü, ikinci defa gazi olan TBMM’de Uluslararası İş Gücü Kanunu’nun tüm siyasi partilerin desteğiyle yasalaştığını anımsatanSoylu, ardından, Türkiye için büyük bir kuvvet ve güç oluşturacak Türkiye Varlık Fonu’na ilişkin yasanın da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzalaması ile yürürlüğe girdiğini kaydetti.

“Sadece enflasyonla birlikte bir yapılandırmayı gerçekleştireceğiz”

Soylu, 15 Temmuz’dan hemen sonra Türkiye’de özellikle vergi ve sigorta primleri konusunda borcu olanlara yönelik çok büyük bir yapılandırma ortaya koyduklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yeni yapılandırmayla birlikte 3 milyon 151 bin 570 iş adamı, işveren, esnaf, çiftçi ve bu konuda sigorta ödeyen, kendi nam ve hesabına Bağkur ödeyenlere yönelik 67,7 milyar liralık yapılandırmayı TBMM’den geçirdik. 1 Eylül itibarıyla müracaatlar başlayacak. Yaklaşık 2 ay boyunca yani eylül ve ekim aylarında bu müracaatlar devam edecek. 9 milyarlık bir yapılandırmayı onlarla birlikte gerçekleştireceğiz. Burada hem vergi cezasını hem faizleri kaldırarak sadece enflasyonla birlikte bir yapılandırmayı gerçekleştireceğiz. Yine çok önemli bir süreci daha getirdik, peşin ödemelerde yüzde 50’lik enflasyon indirimi yapılarak esnafımız ciddi bir şekilde rahatlamayla karşı karşıya bırakılacak. Pazartesi günü arkadaşlarımızın yaptığı çalışmalar neticelenecek ve inşallah pazartesi günü bankalarla yapılan protokoller neticesinde esnafımız çok cüzi bir fark ödeyerek, bankalardan aldıkları kredilerle beraber bu borçlarını da bir şekilde ödeyebilecekler. Hem bu yüzde 50’den istifade edecekler hem de yarına daha güçlü ve daha rahat bir şekilde bakabilmelerini gerçekleştirecekler.”

“5 milyon 900 bin kişi genel sağlık sigortası, 3 milyon 151 bin kişi yani hem işverenlerimiz, hem esnafımız, çiftçimiz, Bağkur’lumuz bütün bunların tamamı 9 milyon 50 bin kişiye beyaz bir sayfa açıyoruz.” diyenSoylu, bundan herkesin faydalanmasını arzu ettiklerini vurguladı.

Soylu, ödenen primlerle yıllık 70 katrilyon lira sağlık giderleri, 150 milyar lira emekli maaşı ödemesi yapıldığını belirterek, “Bu hepimizin sorumluluğudur, ortak sandığıdır. Bunu geleceğe borçlu bırakmamalıyız. Özellikle başkanlarımızdan istirham ediyorum, bu konuda esnaf kardeşlerimizi gönüllendirip, onların bu beyaz sayfaya dahil olmalarını temin etmek hem bizim açımızdan hem geleceğimiz açısından hem sosyal güvenlik sistemimizin gelir ve gider sistemi açısından çok önemli.” dedi.

Bakan Soylu, hükümetin bir üyesi olarak, 1 Kasım seçimlerinde verdikleri sözleri yerine getirmenin huzurunu yaşadığını ifade ederek, “Emeklilerimize, ‘seyyanen 100 lira vereceğiz’ dedik, onu sağladık. ‘Asgari ücreti bin 300 liraya çıkaracağız.’ dedik onu da sağladık. 706 bin 278 esnafımızı ilgilendiren sosyal güvenlik destek primlerini önce düşürerek sonra da ortadan kaldırarak yaklaşık 1 milyar 75 milyonluk bir yükü devlet kendi sırtına aldı. Vatandaşlarının üzerinden onu alarak rahatlattı, böylece esnafımız çok önemli bir kolaylıkla karşı karşıya kaldı.” diye konuştu.

Soylu, asgari ücretin yükselmesine bağlı olarak esnafın ödediği Bağkur primlerinin de yükseldiğini anımsatarak, yaklaşık 120 liralık artışla 568 liraya geldiğini anlattı.
Esnafın bu konuda kendilerinden iyileştirme beklediğini aktaran Soylu, “Bu konudaki düzenlemeye ilişkin yasa TBMM’den çıktı ve inşallah önümüzdeki günlerde uygulanmaya başlanacak. Bundan 2 milyon 790 bin esnaf istifade edebilecek. Eğer 568 lira olan priminizi zamanında öderseniz, 485 lira yani 83 liralık indirimden her ay istifade edebileceksiniz. Esnafımızın bunu iyi anlayacağını ve primlerini zamanında ödeyerek sistemimizi yarına ait sürdürülebilir kılabileceklerine olan inancımızın da tam olduğunu ifade etmek istiyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Soylu, “14 yıldır geldiğimiz nokta, milletimizin kaybetmek istemediği bir noktadır. Çünkü milletin her ferdi dişi, tırnağı, emeği, alın teri ile bugüne gelmiş ve bugünden sonraya da gidebilecek bir hali ortaya koymayı istemektedir.” dedi.

Tüm bakanlıkların, büyüyen ekonomide esnafın ayakları üzerinde durabilmesi için elinden gelen hem ekonomik hem yapısal bütün gayretleri ortaya koyduğunu belirtti.

İşkur’un, 2009’dan itibaren ortaya koyduğu eğitim süreci kapsamında, 182 bin 837 kişiye girişimcilik eğitimi verildiğini anlatan Soylu, esnaf teşkilatına da girişimcilere de çok önemli katkıda bulunduklarını kaydetti.

Bakan Soylu, bütün bunları ülkenin büyümesi, kalkınması ve gelişmesi için hayata geçirdiklerini, yarınlara daha güçlü şekilde adım atmanın temel hedefleri olduğunu vurguladı.

Milletin her ferdinin darbe girişimi gecesi, Türkiye’yi Anadolu coğrafyasında tekrar bir travmayla karşı karşıya bırakmaya çalışanlara çok önemli bir cevap verdiğine dikkati çeken Soylu, “Burada ortaya koyduğumuz kararlılığı hem milli birlik ve beraberliğimizle ama en önemlisi de kalkınma ve gelişme ile ortaya koymak durumundayız. Türkiye, eski Türkiye değildir. Vatandaşlarımız, 15 Temmuz’dan sonra, kimse bir şey söylememesine rağmen 9 milyar dolarını bankaya götürerek bozdurmuştur. Türkiye’nin nakit ihtiyacıyla karşı karşıya kalabileceğini düşünen, bunun için başkasına muhtaç olmasını istemeyen yastık altındaki, bankadaki parasını bozdurabilme kabiliyetine sahip şuurlu bir milletimiz var.” diye konuştu.

Soylu, “14 yıldır geldiğimiz nokta, milletimizin kaybetmek istemediği bir noktadır. Çünkü milletin her ferdi dişi, tırnağı, emeği, alın teri ile bugüne gelmiş ve bugünden sonraya da gidebilecek bir hali ortaya koymayı istemektedir.” ifadesini kullanarak, konuşmasına şöyle devam etti:
“Bizi kendilerine diz çöktürmek isteyenlere karşı, ‘biz kendi ihtiyacımızı kendimiz giderebiliriz’ anlayışı ile büyük bir ekonomi dersi verdi. Biz yaklaşık 2011’den itibaren Suriye meselesi ile bütün dünyaya insanlık dersi veriyoruz. Batılılar söylüyorlar, ‘Büyük iş yapıyorsunuz. Size yardımcı olacağız. Size 2 milyar avro yardım, destek ortaya koyacağız Suriyelilerle ilgili.’ Peki bunu nasıl yapacaksınız? Projeye bağlayacağız. Güzel bir lafı var atalarımızın, ‘ölme eşeğim ölme, yonca bitince yersin.’ Avrupalıların bakışı o.”
“Siz zannetmeyin sadece 15 Temmuz darbesiyle ilgili onların refleks göstermekte, demokrasiden yana tavır almakta ve bu ülkede antidemokratik bir girişime, insanlık dışı bir girişime yönelik tavır almakta ağır aksak davrandıklarını.” diyen Bakan Soylu,
“Biz onlara insanlık dersini elbette ki yıllardan beri veriyoruz. İnsanlığın altın kemeri bizim milletimizdedir, şimdi de demokrasinin altın kemeri bizim milletimizdedir. 15 Temmuz akşamı Türkiye’de demokrasinin pamuklara sarılıp milletimizin kendi canını ortaya koyarak ‘aman ha demokrasimize bir zede getirmeyelim.” diyen Soylu, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:
“Verdikleri uğraş sadece Türkiye’de sonuç tesir etmemiştir, bütün dünyada örnek gösterilmektedir. İsterse liderleri, başbakanları, cumhurbaşkanları, başkanları görmesin, hiçbir ehemmiyeti yoktur ama vicdanlar, milletler, tarih ve bütün dünya görmektedir. Bize demokrasiyi öğretmeye çalışanlara, demokrasi nasıl olur, demokrasiye nasıl sadakatle sahip çıkılır, millet iradesine, sandığa, bayrağa, ezana ve gelecek neslimize nasıl sahip çıkılır hem de öyle bir şekilde gösterilmiştir ki Allah bu milletten razı olsun.”

“Hiç endişe etmeyin, Türkiye istikametine aynı ölçekte devam etmektedir”

Trabzon’u bölgenin incisi haline getirecek anlayışı tarihin, medeniyetin ve coğrafyanın bıraktığı güzelliklerle beraber geleceğe taşımak için çalıştıklarını belirten Soylu, bu noktada ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini bildirdi.

Soylu, turizm açısından terör olaylarından en az etkilenen şehirlerin başında Trabzon’un geldiğini, geçen yıla göre çok az bir düşüş olmasına rağmen, turistlerin Trabzon’a gelmeye devam ettiğini, otellerin dolu olduğunu vurguladı.

Herkesin büyük bir gayret ve heyecanla çalıştığına dikkati çeken Soylu, şunları söyledi:
“Türkiye’de kırmak istedikleri budur ama onlar ne yaparlarsa yapsınlar, ne ortaya koyarlarsa koysunlar kıramayınca kahroluyorlar, acizliklerinin içerisinde yok olup gidiyorlar. Bunu sağlayan sizin inancınız ve kararlılığınızdır. Hiç endişe etmeyin, Türkiye istikametine aynı ölçekte devam etmektedir. Bölge coğrafyasının lider ülkesi olma konusunda ortaya koyduğumuz kararlığımıza ulaşabileceğimizden en ufak bir şüphemiz söz konusu değildir. Biz ayakta durdukça onlar Türkiye’nin gücünü kabul edecekler. Biz bu kararlılıktan vazgeçmedikçe Türkiye’nin gücü etrafında saygı gösterecekler, yeter ki birbirimize olan bağlılığımız, sadakatimiz ve değerlerimize olan sadakatimizden hiçbir şekilde vazgeçmeyelim.”

Soylu, TTSO ve İşkur ile 2,5 milyon avroluk Girişimcilik, Kariyer ve İstihdam Merkezi Projesi’ni, iki katına çıkaracakları bedel ile Trabzon’da hayata geçireceklerinin müjdesini verdi.

Uzungöl’e ilişkin önemli projelerin hayata geçirildiğini anımsatan Soylu, sezon başında verdikleri söz gereği 60 temizlik personeli görevlendirildiğini, itfaiye ve sağlık hizmeti sorununun ise çözüme kavuşturulduğunu belirtti.

Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla DSİ tarafından gölün temizliği noktasında proje hazırlandığına işaret ederek, ekim ayından itibaren çalışma gerçekleştirileceğini vurguladı.

Uzungöl’ün ışıklandırılmasına ilişkin projenin de tamamlandığını bildiren Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kalkınma Bakanlığı projeyi onayladı. Çok yakın zaman içinde 2 milyon liralık ödenekle birlikte hem ufak bir peyzaj hem de etrafı ışıklandırılacak. Böylece Türkiye’ye, dünyaya örnek bu güzel cazibe merkezini bir nokta daha ileri taşımış olacağız. Daha önce ‘Yedi tane Uzungöl yapacağız.’ dedik. Pazarcık, Turp, Sera Gölü, Yomra ve Beşikdüzü’nde yapılacaklar dahil olmak üzere daha yapacaklarımız, heyecanlarımız var. Biz biliyoruz ki Santa’ya elimizi atmalıyız, Sümela’yı en çabuk zamanda bitirmeliyiz.

Trabzonspor’umuzun Akyazı Stadı da futbolumuz ve şehrimiz için çok önemli bir merkez olacaktır. İnşallah ekim ayının içinde, tarihi Trabzonspor Kulübü ayarlamaya çalışmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın da katılmasını istiyoruz, ona yönelik de hazırlıklar yapıyoruz. Hep birlikte gece gündüz çalışarak elimizden geleni yapıyoruz. Bu makamlar hiçbirimize baki değildir. Buraları bitirdiğimizde bizden sonrakilere iz bırakabilmek önemlidir.”

Vali Yücel Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Seyfullah Kınalı, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal, AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi, TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, TESOB Başkanı Metin Kara ve diğer ilgililerin de katıldığı program, protokol üyeleri tarafından eğitime katılan 65 sürücüye sertifika ve plaket verilmesi ile tamamlandı.