Önümüze şart koyuyorlar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, “Biz hükümet olarak vize muafiyetinin sağlanması için elimizden gelen herşeyi ortaya koyduk, son dakikada terörle ilgili maddenin değişmesi konusunda önümüze bir şart daha koyuyorlar” dedi.

Çeşitli toplantı ve programlara katılmak üzere Trabzon’a gelen Bakan Soylu, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu ile Karadeniz Uluslararası Öğrenci Derneğince, Meydan Parkı’nda düzenlenen öğrenci buluşmaları programına katıldı.

Bakan Soylu, burada yaptığı konuşmada, uluslararası öğrenci derneklerinin kentte geçen yıl da düzenlediği programa katıldığını belirterek, “Ne konuştuğumu iyi biliyorum. Gençlerimizin burada oynadıkları tiyatroda neyi ifade ettiklerini bugün gibi hatırlıyorum. Oradaki duamız bu zulümlerin, dünyada yaşanan bu haksızlıkların, karşı karşıya kaldığımız iki yüzlüklerin, ikircikli tavırların bitmesine yönelikti. Ama o gün bugündür hala biz medeniyiz diyen Batı’nın, Avrupa’nın bakışları altında Ege Denizi’nde, Akdeniz’de evlatlar canlarını kaybediyorlar.” diye konuştu.

”Çok açık, bize şaşı baktıkları ortada” diyen Soylu, şunları kaydetti:
”İkircikli tavır ve tutum içerisinde oldukları ortada. Biz hükümet olarak vize muafiyetinin sağlanması için elimizden gelen herşeyi ortaya koyduk, son dakikada terörle ilgili maddenin değişmesi konusunda önümüze bir şart daha koyuyorlar. Adama şöyle söylerler, ‘Anan güzel mi’ derler. Biz bu sabah daha Giresunumuzdan bir evladımızı göndereceğiz, bu ülkede, bu ülkenin birliği, varlığı, bölünmez bütünlüğü için, bu ülkede ay yıldızlı bayrağımızın bu semalarda şanlı ve nazlı dalgalanması için terörle mücadele edeceğiz, arkasında kimler olduğunu bileceğiz, yetmedi bir de kanunumuzu değiştirip, istedikleri gibi Türkiye’de teröristleri muhafaza edebilecekleri bir anlayışı ortaya koyacaklar. Yok öyle bir şey. Bunu kesinlikle reddettiğimizi, bu tutumu iki yüzlü bir şekilde bulduğumuzu ve Türkiye’ye diz çöktüremedikleri bir noktada vize muafiyeti vereceğiz diye terör konusu üzerinden Türkiye’ye şart dayamalarını kabul etmediğimizi bir kez daha ifade etmek istiyorum.”

Soylu, yaklaşık 2 milyon 700 binin üzerindeki Suriyeliye kardeş muamelesi yaptıklarını vurgulayarak, ”Kimseden bir şey istemiyoruz. Verecekleri para kendilerinin olsun. Bu millet hiç kimseden bir taahhüt altına girmeden kardeşliğin nasıl olabileceğini, bu coğrafyanın bize ne ifade ettiğini en net şekilde ortaya koydu. Bugün Trabzon’da 7 ülkede ve her noktada özellikle ortaya konulan etkinlik bizim medeniyetimizin, inancımızın, kültürümüzün değerlerimizin tam anlamıyla ifadesidir. Dünyanın her noktasından kardeşlerimizle burada, bin 400 kardeşimizle bütün dünyaya bir arada nasıl yaşanabileceğini gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Soylu’ya, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu ile Karadeniz Uluslararası Öğrenci Derneğince çeşitli hediyeler takdim edildi.

Soylu, daha sonra açılan stantları gezerek, katılımcılarla hatıra fotoğrafı çektirdi.
Bakan Soylu, buradaki programın ardından Trabzon Gazeteciler Cemiyetinin yönetim kurulu seçimlerinin yapıldığı Ortahisar Belediyesinin çok amaçlı salonuna giderek, basın mensuplarıyla bir araya geldi.
Seçimin hayırlı olması temennisinde de bulunan Soylu, hatıra fotoğrafı çektirdi.