Ocak ayından bugüne kadar 400 binin üzerinde bir istihdam artışı söz konusu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, “Sosyal Güvenlik Kurumu verilerinden aldığımız sigortalı sayıları ile yaptığımız değerlendirmeler çerçevesinde, ocak ayından bugüne kadar 400 binin üzerinde bir istihdam artışı söz konusu.” dedi.

Bakan Soylu, Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün’ü makamında ziyaret ederek, ilçede uygulanan projeler ve ihtiyaçlar konusunda bilgi aldı.
Soylu, bir gazetecinin, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK), Türkiye’nin yılın ilk çeyreğindeki büyüme oranını yüzde 4.8 olarak açıkladığını anımsatması üzerine, “Türkiye demokrasisinin gücü olarak nitelendiriyorum.” ifadesini kullandı.
Türkiye’nin son 2 yılda 4 seçim geçirdiğini belirten Soylu, “Türkiye geçmiş ekonomik gücü ve istikrar ölçeğiyle beraber bu durumla karşı karşıya kalmış olsaydı, herhalde tarihinin en büyük küçülmelerini bugün yaşıyor olacaktı. Oysa bir taraftan terörle amansız mücadele eden bir Türkiye var, diğer taraftan yaklaşık 2 milyon 700 bini Suriyeli kardeşimiz olmak üzere, toplam 3 milyonu aşkın etrafımızdaki coğrafyadan Türkiye’ye gelen kardeşlerimiz var. Türkiye’nin kendi adına, bunlardan sadece Suriyeli olan kardeşlerimize 10 milyar dolar civarında bir desteği var.” diye konuştu.

Bakan Soylu, iki gün önce bir yasa tasarısı münasebetiyle bulundukları TBMM Aile Sağlık ve Çalışma Komisyonu’nda böyle bir tartışmanın da açıldığını vurgulayarak, şunları söyledi:
“Bize diğer ülkelerden ve uluslararası yardım kuruluşlarından, o konuda 500 milyon doların çok az üzerinde gelen destek var. Bunun da oluşturulan kalemde aslında çok büyük bir ehemmiyeti olmadığı apaçık ortadadır. 10 milyar dolarlık yardım yapan Türkiye, onların gönderdiği 500 milyon doları da rahat bir şekilde ortaya koyar.”

İstihdamda yaşanan artış

Türkiye’nin istihdamını da aynı şekilde artırdığına dikkati çeken Soylu, şu bilgileri verdi:
“Özellikle Türkiye’de ekim, kasım, aralık ve kısmen ocak ayları istihdamımızın mevsimsel etkiler nedeniyle düşme gösterdiği aylardır. Sosyal Güvenlik Kurumu verilerinden aldığımız sigortalı sayıları ile yaptığımız değerlendirmeler çerçevesinde, ocak ayından bugüne kadar 400 binin üzerinde bir istihdam artışı söz konusu. Ocak ayı ile bugün arasında hem mevsimsel etkilerden kurtarılmış hem de istihdamda ciddi bir yükseliş söz konusu. Bu da son açıklanan büyüme rakamlarıyla beraber gösteriyor ki hem sanayi üretimindeki hem büyümedeki hem istihdamdaki artışlar, Türkiye’nin kendi büyüme hikayesine sadık kaldığının en temel göstergelerinden biridir.”
Soylu, bunun, Türkiye’nin özellikle son yıllarda dünya ölçeğinde önde olan konumunu devam ettirebilmesi açısından ayrı bir avantaj olduğuna işaret ederek, “Bizim yapmamız gereken Türkiye’nin yatırım ortamının iyileştirilmesi konusunda nasıl terörle mücadele ediyorsak, Türkiye’nin huzuru ve sükunu için Türkiye’nin yatırım ortamının iyileştirilmesi konusunda da çok önemli ve Türkiye’ye ekonomik anlamda da yatırım ortamının iyileştirilmesi anlamında da çok önemli katkılar sunabilecek iyileştirmeleri yapmak durumundayız.” dedi.

Turkuaz Kart çalışması

Bakan Soylu, konuşmasına şöyle devam etti:
“Önümüzdeki günlerde bakanlığımızı da ilgilendiren Turkuaz Kart çalışmasını yani uluslararası iş gücü ile Türkiye’yi bütünleştirme yasa tasarımızı hükümetimize sunduktan hemen sonra TBMM’ye getireceğiz. Burada çok önemli değişiklikler söz konusu. Son redaksiyonlarını, düzeltmelerini yapıyoruz. Türkiye istihdam alanında gerek Ar-Ge, gerek bilim, gerekse Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu istihdam kanallarında onları Türkiye’de çalıştırabilecek çok önemli bir kanuni düzenleme getiriyor.”
“Bölgemizi de ilgilendiren mevsimsel tarım işçileri yani yabancı çalışması konusunda uluslararası iş gücü konusunda da yine bizim bir muafiyet kapsamımız var. Bu muafiyet kapsamında da yine önemli adımlar atacağız, atıyoruz.” ifadesini kullanan Soylu, şu değerlendirmede bulundu:
“Türkiye’nin çok uzun zamandan beri beklediği ve uluslararası iş gücünün çok iyi takip edildiği, aynı zamanda da gerek etrafımızdaki coğrafya gerek kendi ülkemizdeki özellikle iş gücünün birbiriyle olan ilişkisini, regülasyonunu değerlendirebilecek bir uluslararası iş gücü ve istihdam kurulu oluşacak ve bu her yıl hem etrafımızdaki coğrafyayı hem bizim ihtiyaç duyduğumuz ve hem kendi iş gücümüzle, etrafımızdaki iş gücünü karşılaştırabilecek bir danışma kurulu da yeni bir adım olarak önümüzdeki günlerde inşallah kamuoyunun ve TBMM’nin gündemine arz edilecektir, değerlendirmesine tabi tutulacaktır.”

Bakan Süleyman Soylu, Türkiye’nin yılın ilk çeyreğinde yüzde 4.8 büyümesinin, önemli bir büyüme olduğuna vurgu yaparak, “Eğer bunu 2015’in birinci çeyreğinde yüzde 2.5 büyüme olarak nitelendirip kendi alanıyla da kıyas eder, karşılaştırırsak, bu önemli bir atılımdır. Önümüzdeki süreçte bunu yükselterek devam etmektir. Bizim her yıl yüzde 5-6’lık büyümeye ihtiyacımız var. 6 olursa çok daha iyi olur, onun üstü olursa çok daha iyi olur ama 5’in altına düşmememiz gerekir. Muhakkak gerek Avrupa ülkelerinin bu konudaki içindeki kısıtları ve zor durumları biliyoruz. Bunu da kendimize ait bir avantaj olarak da görüyoruz.” dedi.

“Bizim özellikle 1650-1700’den itibaren 21. asra kadar batıyla aramızda olan ekonomik makası kapatmamız lazım.” diyen Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Biz 3 bin dolardan 10 bin dolarlar seviyesine gelerek bu makasın bir bölümünü kapatıyoruz. Yüksek teknolojide yüzde 4’lerin çok üzerine çıkma hedefiyle bu makası kapatabileceğimize inanıyoruz ve yine ekonomik makası belkide ülkemizin ön önemli kalemlerinden, unsurlarından birisi olarak insan kaynağımızı daha nitelikli hale getirebilmek çerçevesinde ve bu hedefiyle beraber kapatabileceğimize inanıyoruz. Bu büyüme hem iş alanımıza hem iş camiamıza moral vermiştir, hem istihdam beklentilerimize, çalışma hayatımızdaki beklentilerimize moral vermiştir.”
Bakan Soylu, açıklanan büyüme rakamının, ekonomik politikaların doğru bir süreçte ilerlediğinin en temel göstergesi olduğunu kaydederek, “Turizmde bir açığımız var, bunu görüyoruz. Orada bir istihdam açığımız da var ama bu konuda çok önemli tedbirler almıştık. İnşallah diğer alandaki büyümelerimizi turizm alanındaki belki ufakta olsa açıkla kompanse edebilecek bir yılı Türkiye adına büyümesi, hedeflere ulaşmış bir yılı istihdam hedefi gerçekleşmiş bir yılı hep beraber sürdüreceğimize ve hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyorum.” diye konuştu.
Bakan Süleyman Soylu, konuşmasını tamamlamasının ardından, beraberinde bulunan ve merkez valiliğine atanan Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mazhar Ylıdırımhan, AK Parti İl Başkanı Haydar Revi ve diğer ilgililerle ilçe esnafını ziyaret etti.