Müsiad’dan Soylu’ya Ziyaret

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Ankara Şube Başkanı Ziya Kahraman ve beraberindeki heyet, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu’yu ziyaret ederek, yeni görevinde başarılar diledi.

AK Parti Genel Merkezi’ndeki ziyarette konuşan Soylu, Türkiye’nin son 10 yılda ekonomik alanda önemli bir mesafe katettiğini, kişi başı milli gelirin hedeflenen 10 bin doları aştığını, bunu yaparken de hukuk ve demokrasi devleti olmanın gereklerini de yerine getirdiklerini söyledi.

Türkiye’de 21. yüz yılın başından itibaren modern, demokratik ve hukuk devleti olma yönünde ciddi adımlar atıldığını, gelişmiş ülkeler ile Türkiye arasındaki ekonomik makasın son 10 yılda daraldığını ifade eden Soylu, bu başarıda ekonomi ve sanayi alanındaki sivil toplum kuruluşlarıyla yapılan ortak çalışmaların da etkisi olduğunu belirtti.

Soylu, ekonomik alanda yaşanan gelişmelere paralel olarak Türkiye’nin araştırma, geliştirme ve yenilikler konusunda mesafe aldığını, Bilim Sanayi ve Teknoloji, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme, Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlıkları başta olmak üzere ilgili tüm kurum ve kuruluşların AR-GE konusundaki çalışmalara önem verdiğini, topyekün bir seferberlik içerisinde olduklarını anlattı.

İlgili tüm birimlerin kişi başı milli geliri 25 bin dolar seviyesine çıkarmak için yoğun çaba harcadığını, projeler geliştirdiğini vurgulayan Soylu, çalışmaların temelinin toplumun huzur ve refahını geliştirmek olduğunu, sivil toplum kuruluşlarıyla da bu amaçla yakın ilişki içerisinde olduklarını söyledi.

Soylu, bir soru üzerine Bakanlar Kurulu’nda dün gerçekleştirilen değişikliğe ilişkin olarak da görevini devrenden bakanların Türkiye’nin son 10 yılda yaşadığı sıçrama sürecinde aktif olarak görev aldıklarını ifade etti. Soylu, “Demokraside alınan mesafede, ekonomik gelişmişlikte ve son günlerde yoğunlaşan çözüm sürecinde bütün bakan arkadaşlarımızın katkıları söz konusu. Yetkinlikleri kamuoyu tarafından kabul edilmiş kişilerdir” dedi.

Görev değişiminin olağan bir durum olduğuna dikkati çeken Soylu, “Yeni bakanlarımız da sorumluluk içinde bu büyük yükümlülüğü yetkinlik ve donanımlarıyla en iyi şekilde taşıyacaklardır ve hepimize yeni ufuklar açacaklardır. Olanda hayır vardır, hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

MÜSİAD Ankara Şube Başkanı Kahraman da AK Parti 4. Olağan Büyük Kongre sonrasına AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevine gelen Soylu’yu yoğun programı nedeniyle daha önce ziyaret edemediklerini belirterek, yeni görevinde başarılar diledi.

Türkiye’nin bilim ve teknoloji alanında büyük gelişme gösterdiğini, sanayi ve iş dünyasının bu gelişmelere kayıtsız kalmadığını ve yapılan olumlu işleri desteklediklerini söyledi. Kahraman, makro ekonomik dengelerdeki gelişmenin KOBİ’lere de yansıtılması gerektiğine işaret etti.

Kahraman, MÜSİAD Ankara Şubesi’nin yaptığı “Küresel Kriz ve İstihdam” başlıklı araştırmanın sonuçlarını da Soylu’ya sundu.