“Mursi’ye tahammül edemiyorlar”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Mısır’da tam bir yıl önce, ilk kez 4 bin 500 yıl sonra adaletli bir şekilde hükmetmek için gelen Mursi’ye tahammül edemiyorlar” dedi.

Bahçelievler Belediyesince, Yenibosna Mahallesi Şehit Vedat Ulusoy Parkı’nda düzenlenen sokak iftarı programına, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Soylu, Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından konuşan Soylu, ramazanda huzur, özgürlük, demokrasi ve kardeşlik içerisinde olduklarını söyledi.

Dün 18. yılı anılan Srebrenitsa soykırımına bütün dünyanın sessiz kaldığını ifade eden Soylu, “Bugünkü Amerika, Rusya, Çin o gün de vardı. Ama hiçbirisi, binlerce insanın soykırımına, binlerce çocuğun öldürülmesine ses çıkarmadılar” dedi.

Soylu, bütün dünyanın önünde insanlık için duran bir Türkiye olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Hak, adalet, özgürlük, demokrasi için varız diyen Türkiye, o gün de sesini çıkarıyordu. Bugün maalesef milyonlarca insan Suriye’de evinden göç etmek zorunda kaldı. İyi ki bugün güçlü, zengin bir Türkiye var. İyi ki Türkiye’nin başında hakkı, adaleti bilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan var. Onlara, ‘Siz sahipsiz, yalnız değilsiniz’ diye büyük bir haykırışı ortaya koyuyor. ‘Demokratik olun’ diye ayar vermeye çalışan, her zaman bize ‘demokrasiden ayrılmayın’ diye çağrıda bulunanlar, bugün maalesef demokrasiyi bir tarafa bırakıyorlar. Mısır’da tam bir yıl önce, ilk kez 4 bin 500 yıl sonra adaletli bir şekilde hükmetmek için gelen Mursi’ye tahammül edemiyorlar.”

İstanbul’da da insanları birbirine düşürmeye çalışanlar olduğuna dikkati çeken Soylu, Türkiye’de yapılan çalışmaları anlatarak, dünyada küresel bir aktör, bölgesinde lider olan bir Türkiye’nin bulunduğunu vurguladı.

Herkesin kendisini ifade edebildiği bir Türkiye’nin söz konusu olduğunu belirten Soylu, içinde bulunulan ayda Türkiye ve dünyadaki mağdur insanlar için dua edilmesini istedi.