Muhalefetten Beklentimiz, Doğru Eleştiri

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Muhalefetten beklentimiz hükumete destek olabilecek, yanlış yapılan konularda doğru eleştiriler üzerinden hükumeti veya AK Parti’yi doğru bir çizgiye itebilecek bir anlayışı ortaya koymalarıdır” dedi.

Soylu, Ula ilçesinde muhtarlarla yaptığı toplantı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, seçime doğru AK Parti’nin trendini yükseltir durumda olduğunu, bir taraftan halkla olan temasını bir taraftan da seçim sonuçlarını en üst seviyede izlemeye çalıştığını söyledi.

Türkiye ile ilgili olumsuz tablo ortaya koymanın ülkenin lehine bir durum olmadığını belirten Soylu, özellikle gezi olaylarında Türkiye’nin dışarıya yönelik imajını zedelemeye çalışanların en temel beklentisinin Türkiye’ye olabilecek turizm akımını engellemek olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin ekonomik olarak dar boğaza girmesini, siyasal olarak kaosa girmesini isteyenlerin bulunduğunu ifade eden Soylu, Türklerin bu topraklarda ve bu coğrafyada iki büyük başarısından birinin Müslümanlığı kabul etmek diğerinin doğru seçim yapabilme olduğunu vurguladı.

Suriye konusunda ABD’nin, AB’nin ve Rusya’nın beklediğini, dünyanın birçok ülkesinin bu konuda Türkiye’nin tezini söylediği ifade eden Soylu, “Suriye’de hangi ölçeğe dayanarak 100 bin insanın ölümünü kırmızı çizgi saymıyorsunuz da sadece kimyasal silahlarla öldürülen insanların ölümünü kırmızı çizgi sayıyorsunuz. Bu insanlığın hangi değeri ile örtüşebilir. Bunu kendimize nasıl izah edebiliriz.Hemen komşumuz burası. Yüzlerce yıl koyun koyuna yatmışız, yüzlerce yıl aynı kıblede namaz kılmışız, aynı acıları yaşamışız, aynı düğünde horon oynamışız, halay çekmişiz. Birbirimizden kız almışız, kız vermişiz, nasıl sırtımızı dönebiliriz” dedi.

Soylu, Türkiye’nin dış politikasını uzun yıllar boyunca muhalefeti ve ana muhalefeti ile eş güdüm içerisinde yürüttüldüğüne işaret ederek, sunları kaydetti:

“Hangi siyasi parti olursa olsun Türkiye’nin menfaatlerini, insanlık menfaatlerini ve bu toprakların bize bahşettiği medeniyetin ve ilkelerinin anlayışını ortaya koyan politika tasarrufu gerçekleştirilmiştir. Dış politika konsunda yapılanlar için muhalefetten de sorumluluk istiyoruz. Mısır’da gidip iyi ki darbe yaptınız, iyi ki orada 3 bin insanı öldürdünüz, masum çocukları katlettiniz diye bir anlayış olamaz. Bu sorumlu bir muhalefet anlayışı mıdır? Türkiye’ye yakışır mı? Bir adamın peşine düştünüz, adamlarınızı Suriye’ye gönderdiniz. Sonra geldiler onlar Hatay’da bizim masum insanlarımızı katlettiler. Siyaset sorumluluk ister. Biz CHP’yi sorumluluğa davet ediyoruz.”

CHP’nin sadece oy verenlerin değil, 76 milyon kişinin ana muhalefet partisi olduğunu vurgulayan Soylu, bunun sorumluluğunu taşıyamayan bir siyaset bilincinin millet tarafından kasul görmediğini dile getirdi.

“Bir kerede doğruyu yapın iktidara gelin. Yanlış saat bile günde iki kez doğruyu gösterir. Bir kerede doğru tablo ortaya koyun” diyen Soylu,konuşmasını şöyle tamamladı:

“AK Parti hükümeti 11 yıldır iki meseleye itina etmiştir. Birincisi hukuk çizgisinden ayrılmamak; ikincisi demokrasi ve çoğulculuk çizgisine itibar etmek. Bu söylemlerin hepsi bulanık suda balık avlamadan öteye geçmez. Muhalefetten beklentimiz hükümete destek olabilecek yanlış yapılan konularda doğru eleştiriler üzerinden hükümeti veya AK Parti’yi doğru bir çizgiye itebilecek bir anlayışı ortaya koymalarıdır.”