Muhalefetin Endişe Duymasına Gerek Yok

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Yüzde 70’e, yüzde 60’a yakın insanlar, çözüm sürecini destekliyor. MHP ve CHP’nin endişe duymasına gerek yok. Yarın huzurlu bir Türkiye’de daha rahat siyaset yapacaklar” dedi.

AK Parti Batman İl Başkanlığı’nca düzenlenen Siyaset Akademisi açılış törenine katılmak üzere Batman’a gelen Soylu, il başkanlığı ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, gerek çözüm süreci gerekse anayasal süreçte, AK Parti’nin Türkiye’de uzlaşmayı ve siyasi partiler arasındaki diyaloğu benimseyen bir tavır ortaya koyduğunu söyledi.

AK Parti olarak CHP’nin de MHP’nin de sürecin içinde olmasını samimiyetle, hem de sürecin MHP tarafından da istenmesi, desteklenmesi konusundaki değerlendirmelerini ortaya koyduklarını belirten Soylu, “Ancak öyle anlaşılıyor ki Türkiye’de, AK Parti’nin bu samimi değerlendirmesini ve duruşunu, Cumhuriyet Halk Partisi anlayamadığı gibi Milliyetçi Hareket Partisi de anlamamakta ısrar ediyor” dedi.

Soylu, özellikle son dönemlerdeki davranışlar ve tutumların MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin geçmişte gösterdiği siyasi performansa ve siyasi işleyişe, ortaya koymuş olduğu siyasi dile hiç bir şekilde uymadığını söyledi.

Bunun sebebini anlamakta esas itibariyle de zorluk çektiklerini ifade eden Soylu, şöyle konuştu:

”Türkiye’deki çözüm meselesinin başladığı günden itibaren germeye, Türkiye’yi ciddi bir şekilde, özellikle milli menfaat ve milli meseleler üzerinden tahrik etmeye yönelik bir anlayış söz konusudur. MHP kadroları, tabanı bütün anket ve araştırmalarda ortaya konulmaktadır ki bu çözüm sürecinin önemli bir bölümünü desteklemektedir. Bugün MHP’nin ortaya koyduğu, CHP’nin veya muhalefet partilerinin tamamının ortaya koymuş olduğu bu uzlaşmaz tutumlarındaki en önemli sebeplerinden bir tanesi tabanları ayrı, tavanları farklı bir söylem içerisinde olmasıdır. Yüzde 70’e yüzde 60’a yakın insanlar çözüm sürecini destekliyor. Bundan endişeye kapılmaya gerek yok. MHP ve CHP’nin böyle bir endişe duymasına gerek yok. Yarın huzurlu bir Türkiye’de daha rahat siyaset yapacaklar.

Vurmanın, kırmanın 1970’ler ve 80’ler arası Türkiye’de hangi maliyetlere sebep verdiğini, gözümüzü kapatıp 70 ve 80’lerde Türkiye’de kardeşin kardeşi kırdığı ve kardeşin kardeşi vurduğu, türkülerin bile onun üzerinden mimarileştirildiği bir dönemi en iyi Bahçeli ve MHP kadroları biliyor. Böyle bir anlayışı Türkiye’de ortaya koymak, Türkiye’nin barış adası, Türkiye’nin birlik ve beraberlik ülkesi, Türkiye’nin etrafındaki bütün coğrafyaya hoşgörüyü anlatan ve bir şekilde etrafındaki ülkelerle birlikte huzuru arayan bir anlayış olmasını ortaya koyabilecek bir siyasi yapı varken, maalesef bu meseleyi gerginleştirmeye çalışıyorlar.”

“Yüzyılın adımı olarak tanımlıyorum”

“Zannediyorum ki bu bir siyasi kaygıdır. Oysa bu mesele, siyasi kaygı olmayacak kadar önemli bir meseledir” diyen Soylu, şöyle devam etti:

“Çünkü başbakanımız da, AK Parti kadroları da önemli bir aşamada bunun bir siyasi mesele olarak, bir siyasi kaygı olarak görmüyor. Bunun bir ülke meselesi ve ülke kaygısı olarak görüyorlar. Bunun Türkiye’yi bu asır içerisinde zenginleştireceğine, modernleştireceğine, Türkiye’deki birlik ve beraberlik ruhunu daha ileriye taşıyacağına, bunun da etrafımızdaki ülkelere, coğrafyamıza liderlik teşkil edecek bir süreç olacağına yönelik hepimizin ciddi beklentileri söz konusudur.

Milletimiz de bu konuda parıldayan gözlerle bakmaktadır. Buradan bir kavga çıkarmanın, hakaret etmenin, Bahçeli ve MHP kadrolarıyla örtüşmediğini söyleyebilirim. Mümkün olduğunca da bu gerginliği AK Parti kadrolarına, Türkiye’ye taşımaktadırlar. Onun için ne yaptığımızı biliyoruz. Bunu asrın adımı yüzyılın adımı olarak tanımlıyorum. Partimizde herkesin inancı budur.”

Soylu, daha sonra Yeni Kültür Merkezi’nde düzenlenen Siyaset Akademisi’nin açılış törenine katıldı.