Muhalefet Siyaset Akademisini Takip Ediyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Siyaset Akademisiyle ilgili “AK Parti’nin attığı bu adımı CHP de MHP de ciddi şekilde takip etmektedir” dedi.

Soylu, AK Parti Adıyaman İl Başkanlığı’nca Belediye Konferans salonunda düzenlenen Siyaset Akademisi’ne katıldı.

Siyaset akademisini, sadece AK Parti üyesi olanların değil, siyasetle ilgilenen herkesin takip ettiğini ifade eden Soylu, Türkiye’de siyaset akademisi konusunda önemli bir sürecin başlatıldığını dile getirdi.

Soylu, AK Parti’nin sadece yol, hastane yapan, uzaya uydu gönderen bir siyasi parti olmadığına işaret eden Soylu, AK Parti’nin “hayır, siz yönetemezsiniz” denilen insan kitlelerine, ötekileştirilen millete “hayır, siz yönetme ehliyetine sahipsiniz” diyen bir parti olduğunu anlattı.

Türkiye’de, siyaset akademilerini sadece AK Parti’nin kurduğunu belirten Soylu, bunun toplum tarafından da ilgiyle karşılandığını kaydetti.

Diğer siyasi partilerin de attıkları bu adımı takip ettiklerini vurgulayan Soylu, şunları söyledi:

“AK Parti’nin attığı bu adımı CHP de MHP de ciddi şekilde takip etmektedir. Biz de bundan memnuniyet duyuyoruz. Çünkü siyasetin bilgi ile karşı karşıya kalması, siyasetin doğru ayaklar üzerinde kalması anlamına gelmektedir. Bunu çok önemli bir şekilde değerlendiriyoruz. Siyaset akademisine önem vermemizin en temel nedenlerinden birisi de budur. Ekonomi bilen, siyaset bilen, uluslararası ilişkiler bilen, yerel yönetimler bilenler çıkıyor. Bunlardan milletvekilleri, belediye başkanları çıkıyor. Burayı bir okul haline getiren mükemmel bir anlayış oluştu. Sadece AK Parti’ye katılanlar gelmiyor. Diğer partilerde olanlar da geliyor.”

“AK Parti’nin derdi, Türkiye’de siyaseti güçlendirmektir”

Soylu, Türkiye’de siyaset güçlü olmadığı için 1960 darbesi ve 1971 muhtırasının yanı sıra 1980 darbesi ve 28 Şubat sürecinin yaşandığını ifade etti.

AK Parti’nin derdinin, Türkiye’de siyaseti güçlendirmek olduğunu belirten Soylu, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin en temel meselelerinden biri, siyasettir. Çünkü siyaset güçlü olduğu zaman o ülke güçlü olur. Siyaset kurumsallaştığı zaman o ülkenin meselesinin tartışılması çok doğru bir zeminde olur. Siyaset kuvvetli olduğu zaman, esas itibariyle sadece ülke güçlü olmaz, millet de güçlü olur. Yani millet dediğiniz unsurun fertlerini, toplumun kendi meselelerini aktarabilmesinin en iyi yolu siyasettir. Başka bir yolu yoktur. Siyaset bir taraftan milletvekillerinin, bir taraftan belediye başkanlarının, bir taraftan da siyaset yapıcılarının denetleme mekanizmasıdır.”

Soylu, sadece siyasi partilerin değil, Türkiye’de birçok üniversitenin, “siyaset okulları”, “siyaset akademileri” adı altında bu süreci ciddi şekilde takip ettiklerini vurgulayarak, “Bu önemlidir. Siyaseti bilgiyle donatmak, oradaki temel bilgileri kendi içimizde paylaşmak ve bundan sonra da geleceğimiz görevlerde, takip edeceğimiz siyasette doğru bilgiyle donatılarak, gelecek nesilleri inşa etmek, bizim en temel grevlerimizden biridir. Vatandaşlık görevimizdir, insanlık görevimizdir” diye konuştu.

Etkinliğe, AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, AK Parti Adıyaman Milletvekilleri Murtaza Yetiş, Salih Fırat ile il ve ilçe belediye başkanları ve çok sayıda partili katıldı.