Muhalefet, Mevcut Sistemin Tartışılmasını İstemiyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Muhalefet partileri, başkanlık sistemine karşı çıkıyormuş gibi yaparken, Türkiye’de işlemekte olan bu sistemin tartışılmasını önlemeye çalışıyorlar” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Soylu, Ar-Ge Başkanlığınca yürütülen projeyi değerlendirdi.

Türkiye’deki mevcut parlamenter sistemin pek çok eksik ve yanlış tarafları bulunduğunu ifade eden Soylu, “Muhalefet partileri, başkanlık sistemine karşı çıkıyormuş gibi yaparken, Türkiye’de işlemekte olan bu sistemin tartışılmasını önlemeye çalışıyorlar. Mevcut sistemin açıklarının görünmesinden rahatsız” dedi.

Soylu, “Kitapçıkta, ABD’deki başkanlık sisteminin yanı sıra Rusya, İngiltere, Almanya, Fransa’daki siyasi sistemleri, Güney Amerika ülkelerindeki başkanlık sistemi uygulamalarını, yani dünyanın değişik yerlerindeki başkanlık, yarı başkanlık ve parlamenter demokrasi uygulamalarını Türkiye’deki parlamenter demokrasi uygulamasıyla karşılaştırmalı olarak ele alacağız” diye konuştu.

Kitapçığın tamamlanmasıyla AK Parti teşkilatlarına dağıtılacağını belirten Soylu, “Halkımızın, başkanlık sistemi tartışması hakkında sağlıklı bilgi sahibi olmasını amaçlıyoruz. Türkiye’deki hükümet sistemini gelişmiş ülkelerdeki hükümet sistemleriyle karşılaştırabilsin istiyoruz. Amacımız, teşkilatlarımız vasıtasıyla milletimizi bilinçlendirmektir” dedi.

Kitapçık, ilk etapta 60 bin adet bastırılacak.

Proje kapsamında hazırlanacak kitapçıkta, 10 ülkedeki farklı yönetim modelleri incelenecek.

Öncekinden farklı bir yöntem izlenerek hazırlanacak kitapçıkta, yönetim sistemleri “karşılaştırmalı” olarak ele alınacak. Kitapçıkta, “başkanlık sistemi ile kuvvetler ayrılığı ortadan kalkar mı”, “başkanlık sistemi demokrasiyle çelişir mi” gibi 20 farklı soru ve cevapları yer alacak. Karşılaştırmalı kitapçık, 10 akademisyen tarafından hazırlanacak.