Mısır’ın Demokrasi Yolculuğu Devam Edecek

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Bütün Batı, bütün dünya topuyla tüfeğiyle aklıyla mühendislik planlarıyla bir araya gelse Mısır’ın, Orta Doğu’nun demokrasi yolculuğunu geri döndüremez” dedi.

Soylu, AK Parti Avcılar İlçe Başkanlığının sokak iftarına katıldı.

Burada gazetecilere açıklama yapan Soylu, Mısır’da darbe ve darbe destekçilerinin tüm dünyanın canını acıttığını ifade etti.

Süleyman Soylu, savunmasız, silahı olmayan, şiddete başvurmayan, sadece temel hak ve hürriyeti konusunda sandığına, seçtiği iradeye sahip çıkabilmek için iddiasını ortaya koyan ve fedakarlıkta bulunan bir anlayışa bu derece silahla ve insanlık dışı bir saldırıda bulunmayı dünyanın neresinde ve hangi evrensel kural olursa olsun kabul etmenin mümkün olmadığını söyledi.

Türkiye’nin buraya ilkesel baktığını dile getiren Soylu, Mısır’ın 1950’li yıllardan itibaren tek adam otoritesinden ve diktatöryadan ancak 2011’de kurtulduğunu ve kimsenin itiraz etmediği bir seçimle Mursi’nin başa geldiğini anlattı.

Mursi’yi başa getiren Mısır’daki halk iradesinin bugün kendi iradesine sahip çıktığını vurgulayan Soylu, şöyle devam etti:

“Öldürmemektedir ama demokrasiyi savunmak için ölümü göze almaktadır. Dünyada geçmiş yıllardan beri görüyoruz ki, darbe yapanlar hep aynı yöntemlerle darbeyi gerçekleştiriyorlar. Yaratıcılıkları yok. İnsanların gözüne baka baka o vahşi duygularını, içgüdülerini o insanların üzerinde tatbik etmeye çalışıyorlar. Ama sadece burada kabahat bulacağımız darbe yapanlar değil, yıllardan beri o toprakları sömürge olarak kullanan ülkeler de hep aynı sokak senaryolarıyla meseleyi bir noktaya taşımak istiyorlar. Arap Baharı’nı, yani kendi başlamış bir inisiyatifi geriye çevirmeye çalışan, onu bir şekilde başarısız kılmaya çalışan bir Batı aklıyla karşı karşıyayız.”

“Üzerimize düşen görevi çok net şekilde alıyoruz”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Tunus’ta şubat ayında öldürülen bir siyasetçi ve yine dün öldürülen bir siyasetçi için aynı silahın kullanıldığını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Bu bize şunu hatırlatıyor; 80 öncesi bir silahın sabah bir sağcıyı, öğleden sonra bir solcuyu öldürdüğü, o her birimizin hatırlamak istemediğimiz o günleri bize bir şekilde andırıyor. 80 öncesi Türkiye üzerinde bu oyunu oynayanlar, Orta Doğu ve Afrika topraklarını sömürgeleri olarak görenler, aynı darbecilerin aynı yöntemle yaptıklarını yıllarca hiç bir yöntem değişikliği yapmadan maalesef aynı nakaratla tekrar etmektedirler. Bu onların da bir ayıbıdır, bu darbecilerin de bir ayıbıdır. Ancak burada biz üzerimize düşen görevi bugün çok net bir şekilde alıyoruz. Mısır’da demokrasi ve halk iradesi yola çıkmıştır, bunun bir daha geri döndürülebilmesi mümkün değildir. Bütün Batı, bütün dünya topuyla tüfeğiyle aklıyla mühendislik planlarıyla bir araya gelse Mısır’ın, Orta Doğu’nun demokrasi yolculuğunu geri döndüremez. Orayı açık toplumdan geri döndüremez. İnsanlık bir yola çıkınca bunu menziline ulaştırır. Bugün Mısır’da ve onun etrafındaki ülkelerde demokrasi yolculuğu geri döndürülemez bir yolculuktur. Buna Batı’nın çifte standartlı bakışı mümkün değil ki engel olamaz. Bugün hepimiz dua ediyoruz.”

Türkiye’nin baştan itibaren de bu konuda demokrasi ve insanlık tarafındaki duruşunu ortaya koyduğunu anlatan Soylu, bu coğrafyanın demokrasideki ilerleme adımından hiç bir şekilde vazgeçmeden yürüyeceğini söyledi.

Genel Başkan Yardımcısı Soylu, “Şehitlere rahmet diliyorum. Bir an önce Mısır’da olağanüstü hal ilan etmek için çabalayan, tahrik eden ve 48 saat mühletin sonunda belki daha sıkı tedbirler getirecek Mısır’ın bugünkü cunta yönetimine de Allah akıl fikir versin diyorum” diye konuştu.