Mısır, bu acımasız taarruza yataklık yapıyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Bugün görüyorsunuz Mısır, İsrail devletinin yaptığı bu acımasız kıyıma, bu soykırıma, bu acımasız taarruza yataklık yapıyor” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Bugün görüyorsunuz Mısır, İsrail devletinin yaptığı bu acımasız kıyıma, bu soykırıma, bu acımasız taarruza yataklık yapıyor. Şimdi anladınız mı neden Mısır’da Mursi’yi istemediğini, neden Avrupa’nın ve Amerika’nın Mursi’ye darbe yapan Sisi’yi desteklediğini” dedi.

Bucak Belediyesi tarafından ilçe merkezinde düzenlenen ramazan etkinliğine katılan Soylu, burada yaptığı konuşmada, bugün Gazze’de yaşananlara bütün dünyanın suskun olduğunu söyledi.

Dini, etnik kökeni, kimliği ne olursa olsun bu zulme, Gazze’de yaşananlara tüm dünyanın ve ABD’nin sessiz kalmasına tahammül edemediklerini ve sessiz kalanların tamamını kınadıklarını belirten Soylu, “Biz ekonomik ilişkilerimiz bir sekteye uğramasın, sözümüz bir yerleri incitmesin diye bu topraklarda bu medeniyete sahiplik yapmadık. Batsın paraları, batsın ekonomileri, batsın dengeleri, batsın onların uluslararası ilişki anlayışı. Biz büyük medeniyeti taşıyan bu toprağın evlatları olarak ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışının sorumluluğu ile bugün buradayız” diye konuştu.

Mısır’da yaşanan gelişmelere değinen Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin dik duruşundan başka kimsenin sesi çıkmıyor. Bugün görüyorsunuz Mısır, İsrail devletinin yaptığı bu acımasız kıyıma, bu soykırıma, bu acımasız taarruza yataklık yapıyor. Şimdi anladınız mı neden Mısır’da Mursi’yi istemediğini, neden Avrupa’nın ve Amerika’nın Mursi’ye darbe yapan Sisi’yi desteklediğini. İşte bunun için güçlü bir Türkiye’ye ihtiyaç var. Onun için özgür Türkiye’ye ihtiyaç var. Onun için insanlarımızın başının göğe değecek kadar onurlu yaşadığı bir Türkiye’ye ihtiyaç var. Mağdurların ve mazlumların ‘Bize sahip çıkacak yok mu?’ diye sorduklarında ‘Biz varız’ diyecek Türkiye’ye ihtiyaç var.”

Soylu, milletin iradesine rağmen bazılarının ülkeyi karıştırmaya devam ettiğini, çocukları sağcı-solcu, vatandaşları Alevi-Sünni, irticacı-laik, Türk-Kürt diye ayrıştırmaya, bu şekilde de milletin enerjisinin bir araya gelmesini engellemeye çalışıldığını kaydetti.

Bütün bunların bir proje olduğunu bu projede 27 Nisan, 28 Şubat, 1980 darbesi, 1971 muhtırası, 1960 darbesi, Menemen ve Dersim olaylarının da bulunduğunu vurgulayan Soylu, projede Anadolu’da birliği bozan, Anadolu’yu yönetmek isteyen bir kadronun olduğunu ifade etti

Cumhurbaşkanlığı seçimi

Soylu, 10 Ağustos tarihinin Türkiye için dönüm noktası olduğunu belirterek, “10 Ağustos bizim tarihimizin Selçuklu ve Osmanlı tarihi olmak üzere en önemli başlangıç tarihlerden bir tanesidir. Eski Türkiye kapılarının kapandığı, yeni Türkiye kapılarının açıldığı, Türkiye için bir dönüm noktasıdır. 10 Ağustos, ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ lafzını tüm dünyaya duyurma vaktidir. Aslında biliyor musunuz nedir 10 Ağustos? Devletle milletin muhabbetidir” diye konuştu.

“Ürkütmeye çalıştılar, türlü türlü tuzaklar kurdular, bir tarafta 17 Aralık, 25 Aralık dediler, Türkiye’nin ilerlemesinin, zenginleşmesinin ve özgürleşmesinin önünü tıkamaya çalıştılar. Yetmedi her türlü entrikayı, hakareti yaptılar. Hakaret ettikleri bu büyük davaydı. Hakaret ettikleri bu milletin değerleriydi” diyen Soylu, “300 yıldır ertelenen bir hayali Allah nasip ederse 10 Ağustos’ta bu büyük dava ve bu büyük anlayış yeniden başlatacak” ifadesini kullandı.

Soylu, ülkede 1,5 yıldır anaların ağlamadığını, ülkenin ekonomik gelirlerinin yıllardan beri boşa harcandığını vurguladı. Soylu, “Bu yiğit adama, Recep Tayyip Erdoğan’a sahip çıksınlar bunu istiyoruz biz. Analar ağlamıyor, ocaklar acı çekmiyor. İnsanlar yarına umutsuzlukla bakmıyorlar. Gençlerimiz yarın ne olacak diye endişeyle sarsılmıyorlar. Bunun devam etmesini istiyorsak bu siyasi iradeye 10 Ağustos’ta Bucak’ta sandıkları patlatmanızı istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Soylu, daha sonra partililerle sahur yaptı.