Milli meselelerde siyaset düşünülmez

AK Parti MKYK Üyesi ve Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, ”1 Kasım seçimlerine giderken, AK Parti’nin tek başına iktidar olacağı düşüncesi ortaya çıktı ve yine Türkiye’de istikrarı, huzuru, tek başına iktidarı istemeyen çevreler direkt devreye girdiler” dedi.

Seçim çalışmaları kapsamında Araklı ilçesine bağlı Yeşilce Mahallesi’nde vatandaşlarla bir araya gelen Soylu, burada yaptığı konuşmada,Trabzon’un, Türkiye’de büyükşehirler arasında oyunu en iyi muhafaza eden illerden birisi olduğunu söyledi.

Soylu, Türkiye’de 4 ayda gelişen olaylar nedeniyle tekrar seçime gidildiğini belirterek, ”Milletimiz, 7 Haziran seçimlerinde bize tek başına iktidar vermedi ama bize ‘Siz Türkiye’nin omurgasısınız, sizden vazgeçmiyoruz ve size yüzde 41 oy veriyoruz” dedi. AK Parti ilk iktidara geldiğinde yüzde 34,5 oy almıştı. 13 yıl iktidardan ve birçok meselelerden sonra yüzde 41 oy, milletimizin AK Parti’ye olan desteğinin, onu yalnız bırakmamasının ve ona yeniden Türkiye’de yönetimde görev vermesinin bir sonucu olarak değerlendiriyoruz” diye konuştu.

Yaklaşık 4 ayda birçok fotoğraf gördüklerini ifade eden Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Türkiye’nin istikrarını, huzurunu, güvenini alt üst etmeye çalıştılar. Bunun dışında bu dört ayda bir şey daha yaptılar. PKK terör örgütü üzerinden Türkiye’ye ders vermeye çalıştılar. Evlatlarımızı kalleşçe, sinsice, haince şehit ederek, Türkiye’ye ‘Biz 80 milletvekili çıkarttık, şimdi de bu 80 milletvekilinden sonra dünya nasıl olsa bizim bir halk tabanımız olduğunu gördü. Şimdi bu 80 milletvekili ile silahlı unsurlarımızı da devreye sokarız, burada özerklik, bağımsızlık, devlet kurma gibi bir iddiayı ortaya koyabiliriz’ dedi. Esas mantıkları bu. Bir taraftan etrafımızdaki ülkelerle ilgilenmememizi istiyorlar, Türkiye’nin kendi içine kapanmasını istiyorlar, diğer taraftan da Türkiye’nin kendi iç dertleri ile meşgul olarak, etrafındaki coğrafyada ne olup bittiğine bir şekilde bakmamasını istiyorlar. Esas istekleri bu.”

”En son memleketimizin başına büyük bir felaket geldi”

Soylu, Türkiye’nin eski Türkiye’ye döndürülmek istendiğini de dile getirerek, ”Bize diyorlar ki; ‘Siz kendi sınırlarınız dışında, hiçbir şeyle ilgilenmeyin. Eski Türkiye olun. Ne yaparsanız yapın, biz sizin sadece emeğinizden istifade eden bir yapı içerisinde olalım. Türkiye’yi biz idare edelim.’ Bunu yapmadığın zaman da karşılığını PKK terör örgütü ile DHKPC ile kendi planladıkları operasyonlarla sürdürüyorlar. En son memleketimizin başına bir büyük felaket geldi” ifadelerini kullandı.

Ankara’da yaşanan terör olayına da değinen Soylu, ”Bu kadar insanımız bir olayda orada can verdi. Bunlar bizim için yüreğimizi acıtan olaylardır. Burada sadece ülkemizin istikrarını, milletimizin huzurunu, birliğini, beraberliğini, demokrasimizi sakatlamaya, zayıflatmaya çalışan bir eylemi net bir şekilde görüyoruz. Amaçları 1 Kasım seçimlerinde ‘milletin zihnini bulandırabilir miyim?’ Türkçesi budur. 1 Kasım seçimlerine giderken, AK Parti’nin tek başına iktidar olacağı düşüncesi ortaya çıktı ve yine Türkiye’de istikrarı, huzuru, tek başına iktidarı istemeyen çevreler direkt devreye girdiler. Yani o olayı kimin yaptığı değil, kimin yaptırdığı ve kimin lehine yaptırdığı önemlidir. Türkiye’nin lehine yaramadığı önemlidir” değerlendirmesinde bulundu.

”Milli meselede siyaset düşünülmez”

Soylu, konuşmasında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi de eleştirerek, şunları kaydetti:

”Randevu isteniyor. Genel başkanımız diyor ki ‘bir görüşelim’. Deniyor ki ‘ben sizinle görüşmem.’ Şimdi bizim tam o anda milli birliğimize, beraberliğimize, bütün dünyaya bu ülkenin, bu olaylar karşısında yekvücut olduğunu göstermemize ihtiyacımız var. Ne yapmak istiyoruz acaba? Yani bu kadar Türkiye’nin bu dediğim hasletlere ihtiyacı olduğu zaman niye döner sırtını? Bu bir milli mesele. Milli meselede siyaset düşünülmez. Milli meselede parti düşünülmez, kısır siyasi çekişmeler düşünülmez. Milli meselede bütün dünyaya ve bize bu işleri gerçekleştirenlere karşı ‘biz tek yumruğuz, tek vücuduz, biz biriz, beraberiz, iriyiz, diriyiz’ denen anlayış ortaya konuldu ama maalesef Türkiye’de son 4 ayda siyasetin bu konudaki nasıl bir sınav verdiğine hepimiz şahidiz. İnanıyoruz ki Türkiye’ye bu konuda ders vermeye, ayar vermeye ve Türkiye’nin huzurunu, güvenini bozmaya çalışanlara karşı elbette milletimizin birliği, beraberliği, kardeşliği en asil cevap olacaktır.”

Türkiye’nin bu meseleleri aşabilecek güçte ve kudrette olduğunu da vurgulayan Soylu, ”Türkiye bugün terörle mücadele ediyor. Biz terörle mücadeleden vazgeçmeyeceğiz ve bu işi tamamlayacağız. PKK terör örgütünü tasfiye edeceğiz. Onların bir tek adamı burada kalmayıncaya kadar bu mücadele devam edecektir. Silahları 7 kat yerin dibine gömülene kadar bu mücadele devam edecek” dedi.

Soylu, daha sonra Yeşilyurt Mahallesi’ne geçerek, burada da vatandaşlarla hitaben yaptığı konuşmada, AK Parti’nin seçim programından ve kentte yapılan yatırımlar ve bundan sonra yapılması planlanan yatırımlara ilişkin bilgi verdi.