Milletin Taleplerine Yanıt Veren Bir Devlet

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Milletin taleplerine yanıt veren, milletin hizmetinde olan bir devlet anlayışı arzuluyoruz. Bütün çaba ve gayretlerimiz budur” dedi.

Soylu, Ardahan İl Başkanlığı’ndaki “Siyaset Akademisi” toplantısında yaptığı konuşmada, bu akademilerin önemine değindi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “Demokratikleşme paketi” ile önemli bir adım atıldığını belirten Soylu, “Halkın, milletin egemen, egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğu lafzına tam anlamıyla uyulduğu, milletin iradesinin hem siyasetin yönetimine hem de devletin yönetimine bütün mekanizmalarına sirayet ettiği, kurallarla beraber iyi bezendiği bir çalışma içindeyiz. Son demokratikleşme paketi, üçüncü ve dördüncü yargı paketleri dahil, ayakları üzerinde duran bir millet, güçlü bir siyaset, daha etkin olan milletin emrinde bir devlet arzu ediliyor. Bu çalışmalarımızın temelinde bu yatıyor” şeklinde konuştu.

“Sakalınız varsa, camiye gidiyorsanız tehditsiniz”

Soylu, devletin bu güne kadar toplumun taleplerini kendine göre kanalize ettiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Bireyin bir şey söyleme hakkı olmamış, topluma korku salmıştır. Sakalınız varsa, camiye gidiyorsanız tehdit olarak görülmüşsünüz. Gün olmuş Kur’an-ı Kerim okuyorsanız, Alevi, Kürt, gayrimüslim olmuşsanız, tehdit olmuşsunuz. Devlet, hangi türlü farklılığı oluşturmuşsanız, bunların hepsini kompartımanlara ayırmıştır. Gün olmuş Şeyh Said, gün olmuş İstiklal Mahkemeleri, Dersim, Çorum, Maraş olayları ve darbeler yaşanmış. Araya siyasetin tanzimi, milletin kafasını kaldırmaması için kalın duvarlar örülmüş. Gün olmuş bu ülkenin başbakanını, bakanlarını idam etmiş” dedi.

Artık o dönemlerin geride kaldığını anımsatan Soylu, “Bu devlet; iki de bir kahveye gelip ‘kimliğinizi çıkarın’ diyen bir devlet değil artık. Milletin taleplerine yanıt veren, milletin hizmetinde olan bir devlet anlayışı arzuluyoruz. Bütün çaba ve gayretlerimiz budur” diye konuştu.

Soylu, çok sayıda partili ve vatandaşın katıldığı toplantının ardından hava yoluyla Ankara’ya gitmek için Kars’a geçti.