Milletin huzurunu bozmak isteyenlere fırsat vermeyeceğiz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Van’daki terör saldırısına ilişkin, “Alınan tedbirler sayesinde, özellikle polis kontrol noktalarının önüne yapılan barikat ve engellemeler ve yine saldırı olabilecek noktaların çevresinde alınan önlemler sayesinde bu patlayan araç ilgili hedefine ulaşamamıştır.” dedi.

Muş’taki temasları kapsamında valiliği ziyaret eden Soylu, gazetecilere yaptığı açıklamada, milletin huzurunu bozmak isteyenlere fırsat vermeyeceklerini söyledi.

Soylu, Van’da bomba yüklü araçla bir terör saldırısının gerçekleştirildiğini belirterek, şöyle konuştu:
“Bugün Van’da bir araca bomba yüklemek suretiyle bir patlama gerçekleştirilmiştir. Alınan tedbirler sayesinde özellikle polis kontrol noktalarının önüne yapılan barikat ve engellemeler ve yine saldırı olabilecek noktaların çevresinde alınan önlemler sayesinde bu patlayan araç ilgili hedefine ulaşamamıştır. Patlattığı yerde hasar meydana getirdi, 2’si polis, 6’sı komşu ülkemizin uyruğundaki vatandaşlar olmak üzere 48 kişi yaralanmıştır. Can tehlikesi olan bir yaralımız şu anda mevcut değildir. Bu tamamen bayramın huzuruna yönelik bir saldırıdır. Bu konuda tüm emniyet güçlerimiz tüm güvenlik birimlerimiz bayram boyunca bu tip saldırıların olabilme ihtimaline karşı önemli tedbirler almışlardı. Bir çok yerde de bu konuda bu tedbirleri en üst düzeye getirdiğimizi belirtmek isterim.”

Soylu, Van’a giderek olay yerinde incelemelerde bulunacağını bildirdi.

Milletin huzurunu ve sükununu bozmak isteyenlere fırsat vermemenin temel görevleri olduğunun altını çizen Bakan Soylu, şu ifadeleri kullandı:
“Aziz milletimizin tekrar bayramını tebrik ediyorum. Bugün sabahtan itibaren morallerini en yüksek seviyede gördüğüm gerek jandarma özel harekat, askerimiz, gerek polis özel harekatımız, polisimiz ve tüm güvenlik güçlerimiz ülkemizin bu tip terörist saldırılara karşı muhafaza edilmesi ve bunların engellenmesi konusunda, hem istihbari hem de tedbir anlamında yoğun bir çalışma içindedir. İnşallah bunlara her noktada gereken cevap veriliyor, verilecektir. Güzel Van’ımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.”

Soylu, Muş’taki temasları kapsamında JÖH taburunu ziyaret ederek kurban kestiklerini, komutanlarla kahvaltı yaptıklarını ve bayram namazını vatandaşlarla kıldıklarını, ayrıca Tugay Komutanlığını ve Polis Özel Harekat Şubesi’ni de ziyaret ederek asker ve polislerle bayramlaştıklarını sözlerine ekledi.