Milletimizin takdiri ortadadır

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) yönelik iddialarına ilişkin, “Maalesef her zaman olduğu gibi, yanıltıcı ve gerçek dışı bilgilerle kamuoyu yanıltılmaya çalışılmakta ancak milletimiz hiçbir zaman bu sese kulak vermemektedir. Son on dört yılda yapılan seçimler ve milletimizin takdiri ortadadır” ifadesini kullandı.

Soylu, yaptığı yazılı açıklamada, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun dün partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmanın bir bölümünde SGK’ya yönelik bazı iddialarda bulunduğunu hatırlattı.

Kılıçdaroğlu’nun bazı rakamları da zikrederek yaptığı açıklamanın, doğru bilgiler içermediğini vurgulayan Soylu, SGK’nın, uzun yıllardır tüm vatandaşlara sosyal güvenlik hizmeti veren ve Genel Sağlık Sigortasıyla herkesi sağlık hizmeti kapsamına alan Türkiye’nin en önemli kurumlarının başında geldiğini belirtti.

Sosyal güvenlik sisteminin ülke ekonomisini tehdit ederek “kara delik” olarak nitelendiği ve batık olarak görülen dönemin, Kılıçdaroğlu’nun görev yaptığı 1990’lı yıllara tekabül ettiğini ifade eden Soylu, şöyle devam etti:

“Sayın Kılıçdaroğlu’nun da yakından bildiği gibi, SSK’ya genel müdür olduğu dönemde SSK yönetiminde yapılan yanlış uygulamalar ve hesapsız politikalarla ilk kez SSK açık vermeye başlamış ve o tarihten itibaren ülke ekonomisi üzerinde giderek ağır yükler oluşturmuştur. Yine o dönemde yaşanan ilaç kuyrukları, hastane kuyrukları, sevk çileleri, banka kuyrukları hala hafızalarımızda kötü bir şekilde yerini korumaktadır. Kaldı ki vatandaşlarımızın arasında sağlık hizmeti bakımından ayrımcılığın yaşandığı o dönemde, SSK sadece vatandaşlarımızın yüzde 38’lik bir kesimine hizmet veriyordu. Yüzde 38’lik bu kesim de geleceğe güvenle bakamadığı gibi aldığı hizmetten memnun değildi. Bu çerçevede her türlü siyasi risk alınarak ve milletimizle el ele verilerek kendi alanında devrim niteliğinde bir sosyal güvenlik reformu gerçekleştirilmiştir. Reformla ayrımcılık ortadan kaldırılmış, farklı norm ve statülerde olan üç kurum birleştirilmiş, yeni bir sosyal güvenlik sistemi oluşturulmuştur. Yeni sistemde gelir gider dengesi gözetilmiş, vatandaşlarımızın hak ettiği kaliteli hizmet verilmeye başlanmış ve milletimiz artık geleceğine güvenle bakar hale gelmiştir.”
Artık kimsenin hastane kapılarında, banka önlerinde, ilaç kuyruklarında beklemediğini, istediği hastaneye gidebildiğini, ilacına kolayca erişebildiğini, sevk çileleriyle uğraşmadığına dikkati çeken Soylu, yeni sistemle herkese sağlık güvencesi sağlandığı gibi kapsama alanının da yüzde 38’den yüzde 98’e çıkartılarak sürdürülebilir bir sosyal güvenlik sistemi devreye sokulduğunu bildirdi.
Soylu, gelişmiş pek çok ülkenin hala gerçekleştiremediği bu sistemin, herkes tarafından takdirle karşılandığına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Bu ülkede yaşayan ve SSK’ya genel müdürlük yapan Sayın Kılıçdaroğlu da aslında bu gerçekleri bilmektedir. Zira, Sayın Kılıçdaroğlu, SSK’nın kendi döneminde battığını pek çok defa itiraf etmiş, bu itiraflardan birine de dünkü konuşmasında yer vermiştir. Muhalefetin elbette eleştirme hakkı vardır. Ancak, başarılı çalışmaların da takdir edilmesi, dürüst muhalefetin ilkeleri arasında yer almalıdır. Maalesef her zaman olduğu gibi, yanıltıcı ve gerçek dışı bilgilerle kamuoyu yanıltılmaya çalışılmakta ancak milletimiz hiçbir zaman bu sese kulak vermemektedir. Son on dört yılda yapılan seçimler ve milletimizin takdiri ortadadır.”