Millet İktidardaymış Gibi, Milleti Uyuttular

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Bugüne kadar millet iktidardaymış gibi milleti uyutmaya çalışanlara son bir veda mektubu yazacağız. Onun birinci adımı yerel seçimler, ikincisi cumhurbaşkanlığı seçimleridir” dedi.

Soylu, Milas’ta öğrenci yurdu yetkililerince düzenlenen kermesi gezerek, destek amacıyla el işi yazma satın aldı.

Daha sonra Salı Pazarı’nı gezerek vatandaşlarla sohbet eden Soylu, bir çiftçinin mazot fiyatlarının yüksek olduğunu söylemesi üzerine, “Bununla ilgili bir düzenleme yapılacak. Biraz daha sabırlı olmanızı istiyorum” şeklinde konuştu.

Partisinin Milas ilçe teşkilatı binasında düzenlenen toplantıya da katılan Soylu, burada yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin demokrasinin devir teslim seçimi olduğunu söyledi. 1960’ta milletten iktidarını alanların, iktidarı tekrar millete teslim edeceğini anlatan Soylu, “Bugünkü feryat figanın temelinde bu vardır” dedi.

Soylu, Türkiye’nin çevresindeki ülkeler tarafından imrenilerek bakılan bir ülke haline geldiğini, bunun ekonominin geliştirilmesi ve dış politikada izlenen yöntemlerle olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

“Bugün Irak, Suriye, Libya, Yemen, Mısır, Azerbaycan, Ukrayna, Gürcistan, Balkanlar, Makedonya’dan Kosova’ya kadar hemen hemen bütün ülkeler Türkiye’ye imreniyor. Türkiye’nin ortaya koyduğu, yarınlarına umutla bakan, insanının standardını yükselten haline bakıyorlar. Türkiye’de ekonomiyle demokrasi de gelişti. Bir taraftan ekonomisi, diğer taraftan demokrasisi gelişen bir Türkiye. Ülkede herkes her şeyi konuşabiliyor ama biz demokrasiyi başkalarının haklarını gasbetmeyecek şekilde ortaya koymalıyız. Ekonomiyi iyi bir yere getirmek güzeldir ama tek başına yeterli değildir. Demokrasiyi halka hesap veren bir konuma getirmek de bizim görevimiz. Onun için yeni anayasa, Büyükşehir Yasası ve kentsel dönüşüm çalışmaları var.”

Türkiye’de 10 yıldan bu yana milletin iktidarda olduğunu ifade eden Soylu, “Bugüne kadar millet iktidardaymış gibi milleti uyutmaya çalışanlara son bir veda mektubu yazacağız. Onun birinci adımı yerel seçimler, ikincisi cumhurbaşkanlığı seçimleridir ama bu kolay bir iş değildir. Son güçlerine kadar birleşecekler, öyle bir araya gelecekler ki aklınız şaşacak. Çünkü millete bu ehliyeti vermek istemiyorlar” diye konuştu.

-“Çözüm sürecinde milletin yüzü gülüyor”-

Bodrum’da da ziyaretlerde bulunan Soylu, ardından bir otelde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye’nin 2002 yılında IMF’ye 28 milyar dolar civarında borcu bulunduğunu kaydeden Soylu, “Türkiye son 10 yılda istihdamını 4.7 milyon artıran bir ülke konumundadır. Türkiye ihracatını 36 milyar dolardan 54 milyar dolar seviyesine taşımış, IMF’ye borcunu sıfırlamış, hatta borç verme konusunda elini açık tutan bir sürece doğru gelmiştir” dedi.

Soylu, çözüm süreciyle ilgili bir soru üzerine, “Türkiye’de çok gezen adamlardan birisiyim. Gümüşhaneli’yi de biliyorum, Tunceli’ye de gittim, Diyarbakır’a da. Geçen gün Diyarbakır’daki sivil toplum örgütlerini dört saat dinledim. Ne söyledilerse not aldım, hepsini Sayın Başbakana ve yönetimimize arz edeceğim” diye konuştu.

“Batman’a, Aydın’a, Muğla’ya, Gümüşhane’ye, ülkemizin her bölgesinde bu güne kadar 57 vilayete gittim” diyen Soylu, şunları söyledi:

“Çözüm sürecinde milletin yüzü gülüyor. Millet sanki üzerindeki ağırlığı atmanın, hafiflemenin rahatlığı içerisinde. Çözüm sürecine destek yüzde 90’ın üzerinde. Demek ki terör örgütüne destek görünen, böyle bir şey yokmuş. Millet, kendi adına bir umut bulduğu zaman kardeşlerini kucaklamak için fırsat kolluyormuş. Çözüm süreci yıllardan beri milletimizin kolladığı bir fırsattı. Biz bu fırsatı milletin önüne yine bir şekilde millete dayanarak koyuyoruz. Millet istemese adım atamazsınız, adımdan geri döneriz.”

Soylu, daha sonra iş adamları ile basına kapalı bir toplantı yaptı.