Millet derdini sandığa anlatmıştır

AK Parti MKYK Üyesi ve Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, ”Millet bugün derdini sandığa anlatmıştır. Bunu kutuplaşma olarak nitelendirenler ve bundan Türkiye’de medet umanlar, bu seçimde de yanıldıklarını ortaya koymuşlardır. Türkiye’de bu 4 ay millete, özellikle diğer siyasi partilerin ortaya koymuş olduğu icraatları takip etme fırsatını vermiştir ve milletimiz kimin millete hizmet etme konusunda bir irade ortaya koyduğunu açık şekilde değerlendirmiştir” dedi.

Milletvekili genel seçimlerinin ardından AA muhabirine değerlendirmede bulunan Soylu, Türkiye’de demokrasinin, istikrarın kazandığını ve Türkiye’nin geleceğine oy verdiğini söyledi.

Soylu, Türkiye’nin içerisine düşürülmek istenen kısır çatışmalara karşı bir cevap verdiğini de ifade ederek, ”Türkiye hem kendi umudu, hem de Türkiye’yi izleyen ve takip eden ülkelerin umudu oldu. Ülkeler, kendi meselelerini demokrasi ve seçimle çözüyor. Türkiye de bunun bir kez daha ispatını ortaya koydu” diye konuştu.

Türkiye’nin dünyaca takdir edilen ve övgü ile karşılanan bir seçim yapma başarısına sahip olduğunu da vurgulayan Soylu, ”Türkiye bunu çok iyi bir şekilde geliştiriyor. Türkiye seçim sonucunu etkileyebilecek her hangi bir olumsuzlukla, 1950’den beri karşılaşmamıştır. Türkiye’de bir tek 1982 seçiminde, Anayasa ve Cumhurbaşkanı’nın seçildiği seçim tartışma konusu olmuştur. Oysa Türkiye bugün anlaşılıyor ki yaklaşık 1,5 yıla yakın bir süredir 4 büyük seçimi başarı ile gerçekleştirmiştir” diye konuştu.

– ”Türkiye’de bu millet, çözümsüzlük üretene güzel bir cevap vermiştir”

Soylu, Türkiye’ye seçimler üzerinden yorgunluk teması işlendiğini dile getirerek, ”Bu da kasıtlıdır ve belli odakların söyledikleridir. Millet sandığı sever, sandığın ve reyin kendilerinin en büyük gücü olduğunu bilir. Bugün de onu göstermiştir” ifadelerini kullandı.

Milletin sandıkla istikamet belirlediğini de işaret eden Soylu, ”Millet sandıkla istikamet belirler ve ülkeyi yönetecekleri bir reçete verir. Milletimiz 1 Kasım seçimlerinde AK Parti’ye bir reçete vermiştir. AK Parti’nin görevi de bu reçeteyi uygulamaktır. Bu reçeteyi hakkıyla uygulayacak ve görevini başarı ile yerine getirecektir. Çünkü tecrübesi, heyecanı, bilgisi ve programı vardır” dedi.

Soylu, AK Parti’nin seçim beyannamesinin de hükümet programı olduğunu anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

”AK Parti bu hükümet programını uygulayacaktır. Milletimizin bizden beklediği çok iş vardır. Biz ne yapsak milletimizin hakkını ödeyemeyiz. Bu millet büyük bir millet. Türkiye’de bu millet, çözümsüzlük üretene güzel bir cevap vermiştir. Bu millet ilerleme değil, Türkiye’ye bocalama önerene çok uzun metin değil, 50 gramlık bir pusula ile cevap vermiştir. Bu millet Türkiye’nin çerçevesini daraltmak isteyenlere de 50 gramlık bir pusula ile cevap vermiştir. Bunu yaparken de milletimiz metin ve sağduyulu olmuş, her meseleyi de analiz etmiştir. Biz bunu saha çalışmalarımızda gördük ve sandık sonuçları da her şeyi göstermiştir. Onun için üzerinde hiçbir tartışma yapılmayan bir seçim, Allah’a şükürler olsun ki 13 yıllık AK Parti iktidarının tescili haline gelmiş ve inşallah bundan sonra da büyük hizmetlerin kapısını açmıştır.”

– ”Kutuplaşma üzerinden milleti ayrıştırmaya çalışanlar, bugüne kadar başarılı olamamıştır”

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun balkon konuşmasındaki ”kutuplaşma olmayacak” söylemi üzerine ise Soylu, şu ifadeleri kullandı:

”Başbakanımız çok haklı bir değerlendirme ortaya koymuştur. AK Parti’yi ve Türkiye’yi yıllardan beri bir kutuplaşma söylemiyle sıkıştırmaya çalışmaktalar. Normal siyaseti kutuplaşma ile özdeşleştirenler, normal siyaset mecranın kutuplaşmaya doğru evirmeye çalışanlar bir algı yönetimi içerisindedirler ve maalesef Türkiye, siyaset içerisindeki normal bir cereyanı, siyasetin ve Türkiye’nin bir handikabı olarak ortaya koymaktadır ki bu da kabul edilebilir değil. Yani dün seçim bitmiş, bugün her şey normale dönmüştür. Muhakkak başka siyasi partilerin ve toplumda herkesin değerlendirmeleri olacaktır, herkes oyunu kullanmıştır.”

Soylu, seçimlerin insanlar için fırsat olduğuna da dikkati çekerek, ”Millet gelir derdini sandığa anlatır. Millet bugün derdini sandığa anlatmıştır. Bunu kutuplaşma olarak nitelendirenler ve bundan Türkiye’de medet umanlar, bu seçimde de yanıldıklarını ortaya koymuşlardır. Türkiye’de bu 4 ay millete, özellikle diğer siyasi partilerin ortaya koymuş olduğu icraatları takip etme fırsatını vermiştir. Milletimiz kimin millete hizmet etme konusunda bir irade ortaya koyduğunu açık şekilde değerlendirmiştir” diye konuştu.

Kutuplaşma üzerinden milleti ayrıştırmaya çalışanların bugüne kadar başarılı olamadığını da anlatan Soylu, ”Milletimiz buna mukavemet göstermiştir. AK Parti 2002’den itibaren 78 milyonun veya o günkü nüfusa ait değerlendirmeden hiç sapmamıştır. Bunu ortaya koyanlar hep boş hayal görmüştür. AK Parti her seçimde sahip olduğu sağduyusunu artırmıştır. Seçimin sonucu ne olursa olsun, hep kendine ders çıkarmıştır” şeklinde konuştu.

Soylu, AK Parti’ye önceki seçimlerde oy vermeyen 4 milyon kişinin de bu seçimde kendilerine oy verdiğini işaret ederek, ”Bunlar başka partiye oy vermişti. Bu şu demektir, bize gelecek 4 milyonlara da talibiz. Onun için biz herkesi kucaklamak zorundayız. Siyasetçinin, siyaset yapmanın temel amacı, kendine oy verenlerin oylarına talip olmak kadar onların dışındaki havzaya da talip olmaktır. AK Parti bunu bugün başarmıştır” dedi.

– ”Rey ve sandık kadar çözücü unsur yoktur”
Türkiye’nin bu seçimde vermiş olduğu mesajın, AK Parti’nin önerilerine ‘evet’ demek olduğunu da belirten Soylu, şunları kaydetti:

”AK Parti dört öneri sunmuştur. Reformları gerçekleştireceğiz, dönüşümden vazgeçmeyeceğiz, toplumumuzun, milletimizin refahını gerçekleştireceğiz ve büyük projelerimizi tamamlayacağız. Türkiye büyük meselelerin ve hedeflerin ülkesi olacaktır. Türkiye bundan sonra hem kendi istikametine devam edecek, hem halkının standardını yükseltecek, hem de aynı zamanda Türkiye dünyaya büyük meseleleri olduğunu ifade edebilecek bir duruşu ortaya koyacaktır. Bunun da gücünü aldığı rey demokrasidir, milli iradedir, reydir ve sandıktır. Rey ve sandık kadar çözücü unsur yoktur. Milletimize müteşekkiriz ve teşekkür ederiz.”

Soylu, Türkiye’nin etrafını güçlü aydınlatan bir ışık olduğunu da dile getirerek, ”O ışığın kararması veya önünü hafif sis dalgasının geçmesi aynen güneşin soluması gibi herkesin yüzüne bir gölge konduruyor. Dünyada Türkiye’yi izleyenler ve dua edenlerin yüzüne gölge konduruyor. Türkiye’nin aydınlanması güneş gibi tekrar gün yüzüne çıkması o gölgeyi ortadan kaldırıyor. Gölge bugün ortadan kalkmıştır” ifadelerini kullandı.