Menderes’e yapılanı Erdoğan’a yapıyorlar

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Dün Menderes’ten ’22 baraj yaptı’ diye intikam almak istediler, bugün 232 barajla ülkeyi bir enerji cennetine çeviren Erdoğan’a da aynı şeyi yapmaya çalışıyorlar” dedi.

Soylu, partisinin Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz ilçelerinde seçim bürolarını ziyaret etti. Dalaman seçim bürosunda konuşan Soylu, ülkedeki oyunları, tezgahları ortaya koyanların, senaryolarından vazgeçmediklerini söyledi.

Türkiye’nin geçmişte çok sorunlarla ve sıkıntılarla karşı karşıya kaldığını hatırlatan Soylu, şöyle devam etti:

“Bu ülkede insanları ayırt ettiler. İhtilafa düşürmeye çalıştılar. Binbir türlü senaryoyla ülkemizi neredeyse yaşanmayacak bir noktaya taşıdılar. Neyle kurtuldu bunlardan biliyor musunuz? 60 gramlık bir oy pusulasıyla. Onu (Adnan Menderes) Kızılay meydanına sokmadılar. Bir köylünün oğlundan mühendis, doktor, iş adamı mı olurmuş, (sizin ne işiniz var Ankara’da) diye küçümsediler. Bu ülkede ezan Allah’u Ekber sesleriyle nidalanmıyordu. 14 Mayıs 1950’den sonra 60 gramlık bir oy pusulasıyla birlikte o ezan Allah’u Ekber diye nidalandı. Dün Menderes’ten ’22 baraj yaptı’ diye intikam almak istediler, bugün 232 barajla bu ülkeyi bir enerji cennetine çeviren Erdoğan’a da aynı şeyi yapmaya çalışıyorlar. Hiç birisi ötekinden farklı değil.”

Soylu, geçmişte ülkede her 100 liranın 85,3 lirasının faize gittiğini, halkın vergi verdiğini, Türkiye’nin sabahtan akşama kadar faiz ödediğini ifade etti.

460 bin engelli bugün evinde maaş alıyor

Geçmişte bu ülkenin engellilerinin, ülkenin bütçesi faize gittiği için evlerinde oturduğunu, “Acaba bize bir el uzatacak yok mu” diye beklediklerini anlatan Soylu, “Bugün güçlü, zengin, kudretli Türkiye olduğu için, ancak 100 liranın 15 lirası faize gittiği için, 70 lirayı bu ülkenin cebinden almaya çalışanlara bir yiğit adam ‘dur’ dediği için 460 bin engelli bugün evinde maaş alıyor. Bu rakam Muğla’da 4 bin 600” dedi.

Soylu, Türkiye’nin bugün özgüven içerisinde 237 ülkeye ihracat yaptığını, 36 milyar dolar ihracatını 152 milyar dolara çıkardığını ve 500 milyar dolarlık hedef koyduğunu vurguladı.

Türkiye’de kişi başına gelir seviyesini 3 bin 400 dolardan yaklaşık 11 bin dolara getirdiklerine işaret eden Soylu şöyle konuştu:

“Benim ülkem, artık hastasını sadece hastanede değil, güçlü bir Türkiye olduğu için, parasını faiz lobilerine çar çur ettirmediği için, bugün 403 bin 321 insana evinde ‘sen hastaneye gelme ben devletin doktorunu da hemşiresini de senin ayağına getiririm’ diyen bir anlayışı ortaya koydu. Buna birileri tahammül edemiyor.”

Türkiye’de 2002’ye kadar 76, 2002’den sonra 99 üniversite yapıldığını kaydeden Soylu, “21. asıra iyi başladık. Türkiye artık faiz bütçesi değil, yatırım bütçesi ortaya koymaya çalışıyor. Eğitim harcamalarımız 11,3 katrilyondu. 78,5 katrilyona çıktı. Sağlık harcamalarımız 13 katrilyondan 75 katrilyona çıktı. Sosyal güvenlik harcamalarımız ise 11 katrilyondan 77 katrilyona çıktı. Ama faiz harcamalarımız bunun altında kaldı. Güçlü bir Türkiye” ifadesini kullandı.

Soylu, 30 Mart’ta verilecek kararın yeni Türkiye kararı olacağını belirterek, şunları kaydetti:

“Eski Türkiye’yi bir tarafa itip yepyeni Türkiye ile birlikte, yeni anayasamızla, yeni anlayışımızla, yeni kardeşlik ilkelerimizle, ihtilafları ortadan kaldıran, bütün problemlerimizi ortadan kaldıran ve bu büyük anlayışı yeniden bütün dünyayla buluşturan bir Türkiye kararını 30 Mart’ta vereceksiniz.”