Menderes ötekileştirmeye karşı mücadele verdi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “27 Mayıs hunharca bir darbedir. Rahmetli Adnan Menderes bu ülkede ötekileştirmenin tamamını ortadan kaldırmak için büyük mücadele vermiştir” dedi.

Soylu, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Salonu’nda düzenlenen “21’inci Yüzyılda Türkiye Vizyonu” konulu konferansta yaptığı konuşmada, Adnan Menderes’in Kütahya milletvekili olduğunu hatırlattı.

Sandıkla gelenin, sandıkla gitmesi gerektiğini vurgulayan, Soylu, şöyle konuştu: 

“27 Mayıs hunharca bir darbedir.  Rahmetli Adnan Menderes bu ülkede ötekileştirmenin tamamını ortadan kaldırmak için büyük mücadele vermiştir. Bugünün Türkiyesinde son 10 yılda Sayın Veysel Eroğlu’nun verdiği rakama göre 218 irili ufaklı baraj yapıldı. O gün Türkiye’nin parası pulu yoktu. En azından fabrikalarınızı faaliyete geçirmek durumundasınız. Bunun için de tamamen enerjiye ihtiyaç  var.  Bunu nasıl sağlayacaksınız? O gün Türkiye çok ciddi bir adım attı ve yükselme dönemine girdi.  1950 ile 1960 arası 21 baraj yapıldı.  O darbeyi yapanların hınçlarının sebebi ne kadar Adnan Menderes olsa da bir taraftan da rahmetli Fatin Rüştü Zorlu’ya hınçları vardı. Ona tahammül edemediler.  Türkiye’nin sadece iç politikasına değil, dış politikasına da tahammül edemediler.”

Soylu, çağlar boyunca tarihin en hızla döndüğü ve en hızla değişime uğradığı bir anın yaşandığını, bu durumun da hem çok büyük fırsatlar sunduğunu hem de çok büyük tehlikeler barındırdığını söyledi. 21’inci yüzyılın, 19 ve 20’nci yüzyıllarla kıyaslanamayacak kadar farklı bir dünya olduğuna değinen Soylu, “2000 yılının başında gelişmiş ülkelerin dünya gayri safi milli hasıladan aldıkları pay yüzde  63’tür. Gelişmekte olan ülkelerin aldığı pay ise yüzde 37’dir. Bugün ise yüzde 50 civarında. Bu oran,  2018’de ise gelişmekte olan ülkeler yüzde 55, şimdiki gelişmiş ülkeler ise yüzde 45 olacak” diye konuştu.  

Daha sonra Soylu’ya, DPÜ Rektör Yardımcısı  Prof. Dr. Yunus Erdoğan çini tabak hediye etti.

Konferansa, AK Parti Kütahya İl Başkanı Kamil Saraçoğlu, AK Parti Kütahya Merkez İlçe Başkanı Emin Sarıkaya ve öğrenciler katıldı.