Mardin medeniyetin ve kardeşliğin teminatıdır

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla Mardin 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Parkı’nda düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, farklı kültürleri bir arada yaşatan Mardin’in medeniyetin ve kardeşliğin teminatı olduğunu söyledi.

Türkiye’nin birçok saldırılarla terbiye edilmek istendiğini vurgulayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şöyle dedi: “Bizi terörizm ve anarşizm, enflasyon ve ekonomik krizlerle, bu milletin seçtiği adamlara iftira atarak, karakter suikastı yaparak, darbelerle, bu coğrafyada Ezan-ı Muhammed’in sesini kısarak, Türk, Kürt, Arap diye bizi birbirimizden ayırarak, Alevi ve Sünni diyerek bizi birbirimizi düşürerek terbiye etmeye çalıştılar. Gezi, 17-25 Aralık, 6-8 Ekim olayları ile bizi terbiye etmek istediler.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sadece Anadolu coğrafyasının değil, dili, dini ne olursa olsun bütün mağdur ve mazlumların ellerinin uzanmasını beklediği bir lider olduğunu kaydetti.

“Yıllardan beridir bizi başkalarına yönettirmeye çalışıyorlar.” diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şöyle devam etti: “Onlar 60 darbesini yaptılar, millet 65’te tarafını seçti. Onlar 80 darbesini yaptılar, millet 83’te tarafını seçti.

28 Şubat’ta muhtar bile olamazsın dediler, millet tarafını seçti. 3 Kasım 2002’de Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Başbakanlığa Türkiye’nin büyük yolculuğundaki önderliğine taşıdı.”

Bu milletin, hiçbir zaman şiddet ve haince bir davranış içerisinde olmadığını dile getiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Sabretti, demokrasiyi bekledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu ülkede biz geçmişi, silahın namlusunu görüp de geri dönenleri, milletin kendisine verdiği emaneti unutanları, darbenin düdüğü çalıp da hizaya girenleri biz çok iyi biliyoruz. Türkiye bugün güçlü ve kuvvetli bir liderle birlikte. 15 Temmuz’da onlar gibi yapmadı, Marmaris’te uçağına bindi ve ‘İstanbul’a ne olursa olsun ben milletimle beraber olacağım’ diyen bir lider. İster FETÖ ister PKK ister DEAŞ gelsin, ister Hollanda ister Almanya gelsin bize Mardin yeter.” dedi.