Mağlubiyetlerine kılıf hazırlamaya çalışıyorlar

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın kendisine yönelik “genel seçimlerde hile yapmak için ekip kurduğu” iddialarına ilişkin, “Bunu ibretle seyrediyorum, bir akıl malullüğü durumu olduğu konusunda artık herhangi bir endişem yok. Çünkü bunu normal bir insanın böyle değerlendirebilmesi mümkün değildir. Bu, şu anda yaklaşan sonuyla alakalı endişeye kapılan, burada vesveseye düşen bir adam anlayışı ortaya koymaktadır” dedi.

Soylu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bazı internet siteleri ve gazetelerde Demirtaş’ın, “Soylu’nun seçimlere hile karıştırmak için bir ekip oluşturduğu” yönünde ifadelerinin bulunduğunu hatırlattı.

Soylu, bu tür iftira dolu beyanların yıllardan beri insanları birbirine düşüren ve buradan ülkenin birliğini ve beraberliğini bozmaya çalışan bir anlayışın sonucu olduğunu vurguladı.

“Maalesef bir malullükle karşı karşıyayız” diyen Soylu, “Demirtaş, bir akıl eksikliği ile karşı karşıya. Selahattin Demirtaş, Türkiye’de siyasetin, sürecin ve seçimin nasıl işlediğini biliyor ama bilmiyormuş gibi davranarak, seçimin sonucuna yönelik bir kafa karışıklığı oluşturmaya çalışıyor. Bu, şudur, mağlubiyetlerine kılıf hazırlamaya çalışıyorlar” şeklinde konuştu.

Soylu, seçimlerde bütün siyasi partilerin okullarda temsilcilerinin bulunduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Türkiye 1950 yılından itibaren, bir seçim hariç o da 1982 Anayasası’nın seçiminde ortaya konulan baskıdır, o hariç diğer seçimleri başarı ile yürüten bir ülkedir. Bu (Demirtaş’ın iddiası) insanına güvenmemek demektir, bu, kendi taraftarına itibar etmemek demektir ve Aydın Doğan ile bu kadar kol kola girer, onun akıl hocalığından istifa etmeye çalışır, ona kendisini evlatlık verirse ‘ya huyundan ya suyundan” derler. Bir şekilde huyundan, suyundan bir şey bulaşmış. Keşke iyi bir adama yanaşsaydı da iyi bir adamdan iyi bir huy elde etseydi. ”

“Millet, bu şer partisinin yüzünü bilmektedir”

Soylu, bunu ibretle seyrettiğini ifade ederek, bir “akıl malullüğü” durumu olduğu konusunda artık herhangi bir endişesinin olmadığını söyledi.

Normal bir insanın böyle bir değerlendirme yapmasının mümkün olmadığını belirten Soylu, “Bu, şu anda yaklaşan sonuyla alakalı endişeye kapılan, burada vesveseye düşen bir adam anlayışı ortaya koymaktadır. Aziz milletimiz şunu bilsinler, Allah bize sonucu ne olursa olsun hiçbir kez yanlış bir şey yaptırmasın. Bizim duamız bu noktadadır. Hem milletimize karşı sorumluyuz hem de Cenab-ı Hakka karşı sorumluyuz” dedi.

Seçimlerde hile yapılacağı iddialarının bir süre önce Taraf gazetesinde çıktığına işaret eden Soylu, şöyle devam etti:

“Taraf gazetesini kim idare ediyor, Paralel Yapı. Bunların hepsi aynı çuvalın içindedir ve bunlar maalesef bir şer odağı. Bir şer partisi oluşturmuştur. Bunun adı bir şer partisidir. Yani CHP de paralel yapı da Esad da bunun içerisinde, Aydın Doğan da bunun içerisinde. Millet bu şer partisinin yüzünü bilmektedir. Millet bu şer partisine gerekli cevabı verebilecektir. Üzülerek ve ibretle seyrediyorum. Hem bir taraftan baskı, şantaj yapacaksınız hem bir taraftan orada seçimin sağlıklı gitmemesi hususunu ortaya koyacaksınız.”

“HDP’nin barajı aşıp aşmayacağı tartışmaları”

Soylu, HDP’nin barajı aşıp aşmayacağı tartışmalarına ilişkin de “Bu telaştan anlıyoruz ki HDP’nin artık gerçek rakamlara vakıf olduğudur. Gerçek rakamlar ne? Barajın çok uzağında olduğudur. Şimdi AK Parti’yi Güneydoğu’da etkisiz hale getirmek istiyorlar. Özellikle AK Parti’yi Güneydoğu ve Kürt kardeşlerimizin denkleminden çıkarmak istiyorlar. Sebebi şu, orada bölgesel bir güç elde etmek. Güneydoğu’da CHP var mı yok, MHP var mı yok. Başka bir siyasi parti var mı yok. AK Parti Türkiye’nin orada birliğinin beraberliğinin teminatıdır. Bunu baskı yaparak, Nişantaşı sermayesi ve anlayışı ile bir araya gelerek gerçekleştirmeye çalışıyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinde AK Parti Seçim İrtibat Bürosu’na yönelik dün bir saldırının olduğunu belirten Soylu, dönem dönem teşkilatlarına ve seçim bürolarına böyle provokatif saldırılarla karşı karşıya kaldıklarını anlattı.

Soylu, bu tuzaklara düşmeyeceklerini dile getirerek, kamu düzeninin sağlanması açısından da devletin gereğini yerine getirmesini beklediklerini söyledi.

Seçimlerde bir güvenlik zafiyeti yaşanmaması gerektiğini belirten Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu ülkede, seçimlerde bir güvenlik zafiyetine, provokasyon ortaya koyabilecek bir güvenlik zafiyetine tahammül etmeyiz. Bir paralel çete ile mücadele ediyoruz. Bunlar maalesef devletin her yerine sızmışlar, bunların bir kısmını belirleyebiliyoruz ama diğer kısmını maalesef belirleyemiyoruz. Kendilerini gizliyorlar, kripto bir hal alıyorlar. Onun için nereden çıkacaklar, hangi devlet kurumundan hangi kararla önümüze geleceklerini biliyor değiliz. Onun için milletimizi meselelere böyle bakmaya davet ediyorum, özellikle teşkilat mensuplarımızı ve bugün bu kampanyayı yürüten bütün siyasi partilerin mensuplarını da aynı duyarlılığa davet ediyorum. Bu paralel çetenin mensupları Türkiye’de her şeyi, her türlü provokasyonu ortaya koyabilirler. Çünkü bunlarda ölçü, izan ve bu konularda ahlaki duyarlılık yok.”