Maaşın kesilmesine ilişkin kararı, 15 Temmuz akşamı kararlaştırdık

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Fetullahçı terör örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen’in SGK’dan emekli maaşı aldığını, maaşının kesilmesine ilişkin kararı, 15 Temmuz akşamı aldıklarını bildirdi.

TBMM Genel Kurulu’nda, Uluslararası İşgücü Kanun Tasarısı’nın görüşmeleri sürüyor.

Tasarının tümü üzerinde soruları yanıtlayan Soylu, darbeyle ilgili değerlendirme yaparken, TSK’nın tamamını kapsayacak, bir anlayışı ortaya koymanın hem yanıltıcı hem de orduya büyük bir haksızlık olacağını kaydetti.

Bir soru üzerine, “Darbe teşebbüsünde, darbe girişiminde çok net belli olmuştur ki kendinden önceki bir takım toplumsal olayların kışkırtılması, aslında darbeye zemin hazırlamak için bir sebep olarak ortaya konulabilir. Bu, 1980 öncesi de öyleydi. Bu, 28 Şubat süreci öncesi de öyleydi.” değerlendirmesinde bulunan Soylu, devlet memurlarının görevden uzaklaştırılmasının, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 137 ve 125. maddesi çerçevesinde gerçekleştirildiğini ifade etti.

FETÖ’nün devlete sızmışların tespitine yönelik bütün bakanlıkların çalışmalar yaptığını ve bunlara ciddi hazırlıkların bulunduğunu anlatan Soylu, şöyle konuştu:
“(Türkiye’de bir darbe oldu, bu darbe üzerinden şimdi iktidar kendine ait bir tasarruf ortaya koyuyor) değerlendirmelerini reddediyoruz. Bu, Türkiye’deki demokrasinin muhafaza edilmesi, anayasal sistemin devam edebilmesi ve TBMM dahil tüm kurumlarımızın işlerliğinin sağlanabilmesi için Fetullahçı terör örgütü vasıtasıyla devlete sızmış organların tasfiye edilmesine yönelik ve hem cumhuriyetimizin hem demokrasimizin hem de milli birlik ve beraberliğimizin korunmasına yönelik atılan bir adımdır. Ciddi bir dezenformasyon var. Uluslararası kuruluşlarla biz de görüşüyoruz, bu dezenformasyonu ortadan kaldırmaya çalışıyoruz ve yine bu Fetullahçı terör örgütü yapılanması Brüksel başta olmak üzere, Avrupa’nın her noktasında bu dezenformasyonu bir şekilde ortaya koymaya çalışıyor. Bu sadece Hükümetin değil, TBMM’nin de en temel görevlerinden bir tanesidir.”

Soylu, “Uluslararası kuruluşlar ve medya nezdinde tüm çabalarımızı gerçekleştirdiğimizi ve ortaya koyduğumuzu, doğru bilgiyle bilgilendirdiğimizi, anayasal süreçten ve kanunlardan ayrılmadığımızı, bağımsız yargıyla beraber hareket ettiğimizi ifade etmek istiyorum.” dedi.

17 Temmuz’da maaş alınmış

Fethullah Gülen’in emekli maaşının kesilmesiyle ilgili bugün kamuoyuna yansıyan bir haber söz konusu olduğunu anımsatan Soylu, “Evet, bu terör örgütünün başı SGK’dan emekli maaşı almaktaydı.

Bunu arkadaşlarımız tetkik ettiler ‘nasıl bir şekilde bunun önüne geçilebilir’ diye ve 17 Temmuz akşamı saat 23.00 civarında bu konuda tekrar maaşının alındığı ve devam ettiği konusundaki bir bilgiye ulaştılar.” diye konuştu.

Yurt dışında bulunan ve devletten maaş alan bir kişinin 6 ayda bir ilgili konsolosluğa giderek kendisinin orada varlığını ve yaşadığını beyan etmesini gerektiren bir uygulama bulunduğunu aktaran Soylu, “Oradaki o 6 aylık sürenin ve yoklamanın geçtiğinin tespiti üzerine maaşı kesilmiştir.

Maaşın kesilmesine ilişkin kararı, 15 Temmuz akşamı kararlaştırdık.” bilgisini verdi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, FETÖ’nün darbe girişimiyle ilgili tutuklu ve gözaltındakilere işkence ve kötü muamele iddialarına dair, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun araştırma yapmasını istedi.