Koruculuğumuz bir kardeşlik projesidir

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terörle mücadeleye ilişkin “Artık bu işi bitirmek, Doğu ve Güneydoğu illerimizi terörle anılır halden kurtarmak zorundayız. İnanın Türkiye, terörle mücadelesinde bugüne kadar hiç olmadığı kadar güçlüdür ve bilmenizi istiyorum ki, sona yaklaşmıştır.” dedi.

Bakan Soylu, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Siirt’in Eruh ilçesinde İlçe Jandarma Komutanlığında, yeni göreve başlayan 110 güvenlik korucusu için düzenlenen yemin törenine katıldı.

Nevruzların daha güzel baharları müjdelediğini, buna inandıklarını belirten Soylu, terör meselesinde devlet, milletle birlikteliğinin sağlandığını ifade etti.

“Koruculuğumuz bir kardeşlik projesidir”

Güvenlik koruculuğunun devlet ve millet birlikteliğini sağlamak için başlatılan bir proje olduğuna işaret eden Soylu, “PKK terörünün bir etnik kimlik mesele olmadığını, Türkiye Cumhuriyeti’nin devleti ve milletiyle bir bütün olarak bu hain teröre karşı bir irade koyduğunun göstergesidir. Güvenlik koruculuğu sadece silahlı insan sayısını artırmaya yönelik proje değil, koruculuğumuz bir kardeşlik projesidir.” diye konuştu.

Bugüne kadar güvenlik korucularının asker, jandarma ve polislerle en ön safta bu mücadeleyi büyük bir uyum ve fedakarlık içinde verdiğini, şehit ve gazi güvenlik korucularının bulunduğunu belirterek, şehit koruculara Allah’tan rahmet diledi.

“Onlar bizim gururumuz ve bu davadaki manevi koruyucularımızdır. İnşallah bu mücadelede korucularımızın varlığı ülkemize, kardeşliğimize, birliğimize güç, kuvvet ve kudret katacaktır.” diyen Soylu, korucularla ilgili son dönemde yeni tedbirler ve iyileştirmeler yapıldığını anımsattı.

Bakan Soylu, yeni imkanlar sayesinde korucuların imkanlarını daha da güçlendirdiklerini vurgulayarak, Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın talimatıyla koruculuğun kurumsal bir yapıya kavuştuğunu, özlük haklarının rehabilite edildiğini aktardı.

Koruculara operasyonlarda ek tazminat alma imkanının da sağlandığına işaret eden Soylu, silah ruhsatlarından alınan harçların bir defalığa mahsus kaldırıldığını bildirdi.

Soylu, operasyonlarda asker ve polisle aynı silah ve teçhizat kullanımının sağlandığını, bunun önemli bir imkan olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Korucularımızın tek bir yere bağlanması, iş ve işlemlerinin tek bir yerden sağlanması için İçişleri Bakanlığı bünyesinde Korucular Daire Başkanlığını kurduk. 41,5 yaş olan korucularımızın ortalamasını almış olduğumuz kararla 45-50, 50-55 yaş korucularımızı isteğe bağlı bir şekilde emekli etmek suretiyle 32 yaşa, yani daha genç olanların da tecrübelerinden istifade edebilecek bir yaş ortalamasına çekmiş oluyoruz. Aldığımız ek kadrolarla güvenlik korucularımızın sayısını artırdık. Artık güvenlik korucularımız daha güçlü ve teknik açıdan daha güçlü imkanlara sahiptir. İnşallah bu adımlarımız artarak devam edecektir.”

“Örgüte katılım, parmakla sayılır hale gelmiştir”

Bakan Soylu, korucuların yükünün çok ve ağır olan görevlerine başlayacaklarını belirterek, onlardan beklentilerinin yüksek olduğunu ifade etti.

“Ne yaparsanız yapın, hukuk içerisinde kalın. Asla başka yollara gitmeyin. Aldığınız emanet büyük bir emanettir. Milletin namusu, canı ve malı size emanet. Bu emanetin hesabı bilirsiniz bu dünyada ve mahşerde de ağırdır. Türkiye’yi bölmek ve parçalamak isteyen bir örgütle daima mücadele içinde olacaksınız.” diyen Soylu, Allah’ın ve milletin korucularla beraber olduğunu kaydetti.

Korucuların polis, jandarma ve askerle omuz omuza çok önemli hizmetlere imza atacağına inandıklarını bildiren Bakan Soylu, şöyle konuştu:

“Sizler, bizler bu vatanın evlatlarıyız. Bu vatanı nasıl savunmak gerekiyorsa inşallah o şekilde savunacağız. Sizlerde o gücü, o inancı görüyorum. Artık bu işi bitirmek, Doğu ve Güneydoğu illerimizi terörle anılır halden kurtarmak zorundayız. İnanın Türkiye terörle mücadelesinde bugüne kadar hiç olmadığı kadar güçlüdür ve bilmenizi istiyorum ki, sona yaklaşmıştır. Evlatlarımız adım adım bu hainleri takip etmektedir. Bütün inlerine girilmiştir, örgütün şehir yapılanması tamamen çökertilmiştir. Dağ yapılanmasında da girilmez denilen bütün operasyon merkezlerine girilmektedir. Maddi kaynakları neredeyse kurutulmuştur. Örgüte katılım, parmakla sayılır hale gelmiştir. Artık bu yoldan dönüş yoktur.”

Milletin ve ülkenin her zorluğu ve sıkıntıyı gördüğünü, ülke olarak, savaş, afet, açlık, en kötüsü ihanet ve fitne gördüklerini anlatan Soylu, “Kardeşine pusu kuran kardeş gördük. Evladına ağlayan analar, gözyaşlarını içine döken babalar gördük. Biz çok yetimler ve öksüzler gördük. Binlerce kilometre uzaklarda oturup bu ülkenin gençlerini kışkırtan, cebine para, eline silah verip birbirinizi vurun diye güya medeni ülkeler gördük. 12-13 yaşındaki çocukları anaların dizinin dibinden kaçırıp dağlara götüren, 40 yıldır bu topraklarda kandan cenazeden ve acıdan başka hiçbir şey vermeyen örgütler gördük. Ama artık bu millet bıkmıştır ve bu millet bu senaryodan yorulmuştur. Bu millet bu güzel ülkede dünyanın en güzel vadilerine, ovalarına ve yaylalarına sahip bu ülkede sürekli arkasını kollamaktan bıkmış ve usanmıştır. İşte bugün devletimiz tam bir kararlılık içerisinde bu terör meselesini bu hainliği bitirmek için azim ve kararlılık içerisinde ipleri eline almıştır.” diye konuştu.

Soylu, devletin daha önce de terör konusunda çok önemli mücadeleler ortaya koyduğunu, operasyonlar yaptığını, çatışmalara girildiğini ve büyük başarılar elde edildiğini söyledi.

“Ancak bugünkü mücadelemiz tamamen başkadır.” diyen Soylu, her şeyden önce Cumhurbaşkanı ve Başbakanın talimatıyla yapılan operasyonlarda, bütün müdahalelerde, çatışmalarda ve çalışmalarda hukukun üstünlüğünün esas alındığını vurguladı.

Terörle mücadele ederken, terörle vatandaşın ayırt edildiğini, hiçbir vatandaşın kılına dahi zarar gelmemesi için azami özen gösterildiğine dikkati çeken Soylu, kanun dışı hiçbir müdahale yönteminin kendileri için bir seçenek olmadığını ve asla olmayacağını belirtti.

Türkiye terörü bitirmekte kararlı

“Huzur ve güven için başladığımız, vatandaşlarımızın terörle mücadele sırasında günlük hayatlarını aksatabilecek ekonomik ve sosyal hayatlarında sıkıntı yaratabilecek her türlü karar ve davranıştan uzak durulduğunu, bu konuda emniyet güçlerimizin azami hassasiyet gösterdiğini bilmenizi istiyorum.” diyen Soylu, bütün güvenlik birimlerinin PKK, KCK, YPG ve FETÖ gibi terör örgütleriyle mücadele ettiğini, mücadelenin bu gün olduğu gibi yarın da hukuk içerisinde son terör etkisiz hale getirilene kadar devam edeceğini bildirdi.

Türkiye’nin terörü bitirmeye kararlı olduğunu, bundan da asla geri dönüşün söz konusu olmadığına işaret eden Soylu, Türkiye’nin sadece terörle değil, terörizmle de mücadele ettiğini aktardı.

Soylu, şöyle devam etti:

“Sosyal, gençlik ve eğitim politikalarımızla özelikle cazibe merkezi projelerimizle Doğu ve Güneydoğu’yu gerçek güzellikleriyle görebileceğimiz, yaylalarında şenlikler düzenleyeceğimiz, ovalarında, dağlarında piknik yapacağımız, kalkınmış müreffeh, üreten, ürettiğini dünyaya satabilen merkezler haline gelebileceğimize inanıyoruz. Gençlerimiz, terör örgütünün sonu belli olmayan maceralarına ortak olmayı değil iş istemektedir. Türkiye ortaya koyduğu bu kalkınma hamlesiyle inşallah gençlerimiz de iş ve istihdamla buluşacaktır. Terörizmle mücadelenin en büyük ana hedeflerinden biri de elbette budur.”

Yeni cazibe merkezi programıyla sadece Siirt’te 7 bin insanın iş bulacağını aktaran Soylu, gençlerin yarına ve geleceğine umutla bakacağını dile getirdi.

Soylu, “Ben İçişleri Bakanıyım ve yaklaşık 6 aydan beri Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini geziyorum. Çarşıda esnafla buluşuyorum ve sivil toplum kuruluşlarıyla buluşuyoruz. Zaman zaman ev ziyaretleri yapıyoruz. Buralarda gördüğümüz şudur ki insanlarımız bu hain terör örgütünden kurtulmak için devletin yanında yer almaktadır.” dedi.

Memlekette huzurun daim olması için kardeşliğin, birliğin, üretimin, zenginliğin, aşın ve geleceğin en büyük parolası olabilmesi için büyük bir mücadele verildiğini anlatan Soylu, “Parolamız kardeşliktir, bunu herkes bilmektedir.” ifadelerini kullandı.

Milletin teröre karşı artık büyük bir irade ortaya koyduğunu dile getiren Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Milletvekili olduğunu iddia eden ama aslında terör örgütünün vekili olan malum partinin elemanları milletvekilleri bu bölgede inanın rahat gezemiyorlar. Eskidendi o. Artık millet terörün, bu insanlarımızın karşı karşıya kalkmış olduğu işsizliğin hesabını soruyor. Artık millet bu ülkede belediyelere devlet olarak aktarılan, millet olarak verdiği vergiler ama dağa gönderilen, teröriste aktarılan, hizmet olarak millette dönmeyen, kanalizasyon, yol, sokak, asfalt ve çocuklarımıza park olmayan ve bu hizmetleri yapmayanların hesabını açık bir şekilde soruyorlar. Artık esnaf onları görünce kepenkleri kapatıyor ve yüz çeviriyor. Bu irade önemlidir, çünkü millet arkanızda olduktan sonra her meseleyi hal edersiniz.”

Milletin artık hizmet üretmek yerine terör örgütüne yardım eden, para gönderen, çocukları dağa kaçıran ve kaçırmasına aracılık eden, araçlarıyla örgüte silah taşıyan belediyelerden, bozuk yollar ve akmayan sulardan bıktığına dikkati çeken Soylu, devletin bu meseleye el attığını, milli iradeyle birlikte teröre bulaşmış belediyelere görevlendirme yaparak yeniden hizmet üretir, yol ve altyapı yapar hale getirdiğini kaydetti.

“Milletimiz yatırım, gelişme ve çocuklarının güven içerisinde okullarına gidip gelmelerini onlar iyi bir doktor, mühendis ve avukat olarak yetiştirmek istemektedirler.” diyen Soylu, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Yüksekova’daki havalimanını yaparken terör örgütü o inşaat yapılmasın diye elinden geleni yapmıştır. Mühendisleri ve işçileri kaçırmış, iş makineleri yakmıştır ve milletin değil PKK’nın sözcüsü olan parti tek kelime etmemiştir. Milletten yana değil Kandil’den yana olmuştur. 7 Haziran’da insanları kanlı musluklarıyla evlere gönderilen mektuplarla tehdit eden o karanlık zihniyetin amacını açık bir şekilde ortaya koymuştur. Onların amacı bu ülkeye hizmet etmek değil, onların amacı vatandaşın selameti değildir. Bilinmelidir ki bu PKK’yı bu topraklardan hep birlikte silip atacağız. Bu milletin projesi, milli iradenin ortaya koyduğu karardır. İşte bu evlatlarımız bunu temin etmek için göreve talip olmuşlardır. Ana baba duası, kardeş, aile duası makbuldur.”

Soylu’ya ilçe merkezine gidişi sırasında vatandaşlar sevgi gösterisinde bulundu.

İlçe merkezinde esnafı ziyaret eden Soylu, bölgede terör örgütünün temizlenmesiyle ticaretin artacağına vurgu yaptı.