Koca Seyit Memleketi Havran’da Anıldı

Çanakkale Savaşı’nın kahramanlarından Koca Seyit, memleketi Balıkesir’in Havran ilçesinde törenle anıldı.

Çanakkale Savaşı’nın kahramanlarından Koca Seyit, memleketi Balıkesir’in Havran ilçesinde törenle anıldı. Mehter başının göğsüne kılıcını dayadığı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, törende marş okudu.
Havanın da güzel olması sebebiyle binlerce kişi Havran’ın Kocaseyit köyüne akın etti. Törene AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, AK Parti Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu, Havran Kaymakamı Yasin Öztürk, Belediye Başkanı Hasan Lofçalıoğlu, Garnizon Komutan Vekili Albay Oray Arslan ile çok sayıda yetkili ve vatandaş katıldı.
Törende Koca Seyit’in mezarında dua okundu. Saygı duruşundan sonra saygı atışı yapılırken, protokol mensupları mezara karanfil bıraktı.
Havran Müftüsü Ahmet Anılmaz ile birlikte dua okunmasının ardından, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ile beraberindeki heyet, Koca Seyit Anıtı’nın bulunduğu tören alanına gitti. Mehter takımının gösterisini izleyen Süleyman Soylu, mehter başının ısrarına dayanamayarak yerinden kalkıp Fotoğraf çektirdi. Bu esnada, mehter başının kılıcını göğsünün üzerinde hisseden Soylu’ya mikrofon uzatıldı. Mehter takımının seslendirdiği Çanakkale Marşı’na eşlik eden Süleyman Soylu, izleyicilerden alkış aldı.
Gösterilerinden sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı. Kürsüye gelen Soylu, “Seyit Onbaşı Çanakkale zaferinin tarihi bir kişiliğidir. Koca Seyit, birlik ve beraberliğimizin simgesidir” dedi.
Soylu, konuşmasının ardından Mehmet Akif Ersoy’un bir şiirini okudu. Anma programı, anıt müzenin gezilmesiyle son buldu.