Kimse Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin gücünü sınamaya kalkmasın

AK Parti MKYK Üyesi ve Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, “Herkes duysun ve bilsin ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin iradesi, varlığı olmadan bin yıldır bu kadim devlette yaşayan aziz milletin onayı olmadan, bu coğrafyada kimse bir taraftan bir tarafa adım atabilme şansına sahip değildir. Kimse, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve bu aziz milletin gücünü sınamaya kalkmasın” dedi.

Seçim çalışmaları kapsamında, Sera Gölü mevkisinde vatandaşlarla bir araya gelen Soylu, 7 Haziranseçimlerinde Trabzon’un, Türkiye’deki büyükşehirler içerisinde oyunu en iyi muhafaza eden birinci şehir unvanına sahip olduğunu belirtti.

Türkiye’nin yeni bir seçime doğru gittiğini hatırlatan Soylu, “Milletimiz kimin ne yaptığını, ne yapmadığını, kimin ne kadar samimi olduğunu, kimin ne kadar gayri samimi olduğunun farkında. Bu 3,5 aylık süreç içerisinde hükümet boşluğundan daha doğrusu Türkiye’nin tek başına iktidar olmamasından istifade etmek isteyenler çıktı. Ekonomik bir kriz oluşturmaya çalıştılar. Doları, avroyu, faizi ve piyasayı kendi istedikleri gibi maniple etmeye çalıştılar” ifadelerini kullandı.

Soylu, AK Parti’nin 13 yıllık bir iktidar geçmişi olduğunu da vurgulayarak, şunları söyledi:

”AK Parti 13 yıllık bilgisiyle, birikimiyle, tecrübesi ve yönetim iradesiyle buna fırsat vermedi. Bugün bir AK Parti hükümeti yok. Sayın Cumhurbaşkanımızın görevlendirdiği Başbakanımızın kurduğu geçici bir hükümet var. Bu bir siyasi parti hükümeti değil ama bu hükümetin mensuplarının bir bölümü anayasa gereği bizim partimize ait ve o tecrübeyi, bilgiyi, hiçbir boşluk ortaya koymadan bugün gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bunu söylerken sadece ekonomide, siyasi ve sosyal hayatta değil, uzun yıllardan beri Türkiye’nin baş belası olan terörde de fırsat yakalamak isteyenler, Türkiye’yi diz çökertmek istediler ve sadece içimize yönelik bir hesaplaşma değil, etrafımızdaki coğrafyada 13 yıldır tek başına iktidarla, huzurla oluşturduğumuz bu tabloyu ters düz etmeye, milletimizin yarınlara bakışını ümitsiz, umutsuz bir hale getirmeye çalıştılar.”

”Türkiye’ye bir ders vermeye çalıştılar” diyen Soylu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu dersi ortaya koyarken dahi çekinmediler. Fırsat bu 3,5 aydı. Tek başına iktidardan, Türkiye’nin istikrarlı ve huzurlu gidişinden bir şekilde geri düşmesini fırsat bilenler hemen devreye girdiler. Biz seçim öncesinden bunların hepsini anlattık. Bu 3,5 aylık fotoğraf da hem anlattıklarımızı hem de onların yaptıklarının net bir şekilde ortaya çıkmasını sağladı. Sadece onla da bırakmadılar, hemen üzerinden terör örgütünü devreye soktular. Türkiye’yi bir istikrarsızlığa, huzursuzluğa ve 13 yıldır elde ettiği kazanımlardan yoksunluğa taşımak istiyorlardı ama bir şeyi karıştırdılar. Türkiye’yi 1990’lardaki eski Türkiye ile karıştırdılar.”

Türkiye’nin 13 yıldır büyük bir felsefeyi yürüttüğünü vurgulayan Soylu, ”Türkiye, 13 yıldır ayakları üzerinde duran, hep bir kötü güne hazırlanan ve kendine kötü bir gün biçmeye karşı senaryo kuranlara, tuzak kuranlara güçlü bir devletin cevabını vermek için hazırlanan bir devletin anlayışını ortaya koymaya çalıştı. Bugün Göktürk uydusu, diğer taraftan insansız hava uçaklarımız, terör örgütü üyelerinin sınırlarımız dışında bir mağaradan bir mağaraya gitmesine dahi müsaade etmiyorlar. Bu konuda bir ülkenin ve devletin kararlılığının ve iradesinin ne olduğunu ortaya koymaya çalışıyorlar” diye konuştu.

Soylu, “Herkes duysun ve bilsin ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin iradesi, varlığı olmadan bin yıldır bu kadim devlette yaşayan aziz milletin onayı olmadan, bu coğrafyada kimse bir taraftan bir tarafa adım atabilme şansına sahip değildir. Kimse Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve bu aziz milletin gücünü sınamaya kalkmasın” değerlendirmesinde bulundu.

Kimsenin endişelenmemesi gerektiğini de işaret eden Soylu, şunları kaydetti:

“Bugün iktidarda olan ve Başbakanımızın yönetiminde olan hükümetimiz ve AK Parti iradesi, Türkiye’de böyle bir boşluğu sağlayabilecek anlayışı kim ortaya koymak isterse ona engel olur ve ona set çeker. Türkiye’de uzun zamandan beri gerçekleştirilmeye çalışılan bu senaryoların hepsinin önü kapalıdır. Başta Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve bu ülkeyi yöneten insanların tamamı iddialarını, ideallerini ve iradelerini ortaya koymuşlardır.”

Çözüm Süreci hakkında da görüşlerini paylaşan Soylu, şöyle devam etti:

“Mili birlik ve kardeşlik süreci sadece Güneydoğudaki kardeşlerimizin temel hak ve hürriyetlerine yönelik bir süreç değildir. Milli birlik ve kardeşlik süreci memleketimizin bu güne kadar yaşadığı bütün süreçlerin, acıların, demokratikleşmesiyle, bu ülkenin gelişmesiyle, birliği ve beraberliği bütünleşmesi gereken sürecin adıdır.”

Terör örgütünü bitireceklerine dikkati çeken Soylu, “PKK terör örgütünü bitireceğiz ve bunun kökünü kazıyacağız. Hiç kimsenin endişesi olmasın. Elbetteki acı çekiyoruz, şehitlerimiz geliyor, ciğerparelerimiz şehit oldukça içimiz yanıyor ama bir şey söylemek istiyorum. Şehitlerin kanlarıyla suladığı bu toprakta bir bağımsızlık ve istiklal mücadelesinin sonrasında bu topraklarda, bu kadar özgür, hür ve bağımsız şekilde yaşıyoruz. Biz bunu biliyoruz. Bize haddimizi bildirmeye çalışanlara biz ne yapacağımızı en iyi şekilde biliyoruz” diye konuştu.

Soylu, devletle PKK’yı eşitlemeye çalışanlara fırsat vermeyeceklerini vurgulayarak, “Bu terör orada bitecek. Silahlarını toplayıp gidecekler. Yerin 7 kat dibine gömecekler. Bir tek terörist kalmayıncaya kadar bu mücadele devam edecek” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kendi içine kapanan bir devlet olmadığını, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin farklı bir dış politikayı, medeniyet anlayışını ortaya koymaya çalıştığını ve bunu da devam ettirdiğini belirten Soylu, Türkiye’nin 13 yıldır büyük gelişim programlarına imza attığını kaydetti.

Soylu “Türkiye 13 yıldır büyük kalkınma ve demokrasi hamlelerinin altına imza atmıştır. Şimdi 1 Kasım bizim için yeni bir eşiktir. 7 Haziran’dan sonra 1 Kasım seçimleri bir tamamlama seçimleridir ve milletimizin bir düğümü çözebileceği bir seçimdir. Bunu hep birlikte milletimizle yapacağız” ifadesini kullandı.

Esnaf ve vatandaşla bir süre sohbet eden Soylu, ardından Trabzonspor Kulübü’nün önceki gün vefat eden eski asbaşkanlarından Kenan İskender’in İskenderpaşa Camisi’nde kılınan cenaze namazına katıldı.