Kapsamı genişletiyoruz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarının istihdamına ilişkin bir otelde düzenlenen kura törenindeki konuşmasında,”şanla ve şerefle vatan uğruna kanlarını, canlarını ortaya koymuş şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Soylu, 1996’dan itibaren başlayan şehit ve gazi yakınlarının kamuya atanması uygulaması kapsamının, AK Parti hükümetleri döneminde genişletildiğini ve bugüne kadar 30 bin 892 kişinin kamuya atandığını kaydeden Soylu, geçen yıl 16 Aralık’ta bir atama gerçekleştirdiklerini, bu yıl ise ilk atamanın yapıldığını belirterek, “Bu istihdam atamalarında hem adımlarımızı sıklaştırıyoruz, hem de kapsamı genişletiyoruz.” dedi.
Terörle Mücadele Kanunu’nda geçen hafta bazı değişiklikler yapıldığını anımsatan Soylu, şöyle devam etti:
“Başbakan’ımızın talimatıyla yapılan değişiklikle bu atamalardaki 45 yaş sınırı esnetilmiştir. Artık yararlanacak başka bir hak sahibi yoksa 45 yaşın üzerindeki şehit ve gazi yakınlarımızın da bu haktan istifade edebilmesinin önü açılmıştır. Ayrıca istihdam hakkından sadece şehit eş ve çocuklarının değil anne ve babalarının da yararlanmasına imkan tanıyan düzenleme hayata geçilmiştir. Bu devlet, evlatlarına ve onların emanetlerine her zaman sahip çıkmıştır, çıkmaya da devam edecektir. Teröristlerin hedefi bu ülkenin birliğini bozmaktır ancak hedeflerine asla ulaşamayacaklardır.”

Ailesinin rızkı için kendi güneşinde fedakarlık edip, ülkenin ekonomisine güneş olmak için yerin yüzlerce metre altında uğraş veren madencilerin vazife başındayken Soma ve Ermenek’te şehit olduklarını ifade eden Soylu, “Bu kardeşlerimiz inanıyoruz ki hainlerin kurşunlarıyla, tuzaklarıyla şehit edilmiş kardeşlerimizle şehitlerin serdarı Hazreti Hamza’ya yoldaş olmuşlardır. Keza evinden işine gitmek için servis beklerken veya hiçbir günahı yokken bu şekilde hain tuzaklarla karşı karşıya kalanlara da devletimiz sahip çıkmaktadır.” diye konuştu.