“KAPALIÇARŞI EN KISA ZAMANDA TURİZM POLİSİYLE BULUŞACAK”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Ülkemizin huzurunu artırıyor muyuz? Artırıyoruz. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da insanlar rahat. Geceleri saat 2’ye 3’e kadar sokaklardalar. Teröre giden paralar artık orada yatırıma gidiyor. Spor kulüpleri, asfalt, kadın merkezi, gençlik merkezleri, yol, çeşme, taziye evleri ve birçok esere gidiyor.” dedi.

Bakan Soylu, seçim otobüsüyle Beyazıt Meydanı’na gelerek vatandaşları selamadı.

Burada vatandaşlarla bir süre sohbet ederek fotoğraf çektiren Soylu, daha sonra Kapalıçarşı’ya geçti.

Bakan Soylu, dükkanlara girerek esnafla sohbet etti. Ziyaret sırasında bir esnaf, babasını arayarak Soylu ile konuşturdu.

Çarşı esnafı zaman zaman alkışlarla Soylu’ya destek verdi. Kalabalığı gören turistler de esnafa soru sorarak durumu anlamaya çalıştı. Çarşıda çalışan bir grup genç ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bakan Soylu’ya tezahüratta bulundu. 

Soylu, burada yaptığı konuşmada, Kapalıçarşı’nın sadece Türkiye’ye değil, dünyaya yüzleri, anlamları, aidiyetleri ve özleri anlattığını söyledi.

Kapalıçarşı’da sadece ticaret yapılmadığını, buranın sevgi, dostluk dolu olduğunu, sözün senet ve ahlak sayıldığı mekanlardan biri olduğunu dile getirerek, “Dünyanın tam 550 yıldır bir işin nasıl yapılması gerektiğini öğreten mekanlardan biri.” dedi.

“Türkiye çok güçlü bir ülke”

Büyük bir mirasın çocukları olduklarını anlatan Soylu, geçmişte çok zor dönemlerden geçildiğini, en son 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığını kaydetti.

Soylu, Türkiye’nin çok güçlü bir ülke olduğunu vurgulayarak, “Biz öyle güçlü bir ülkeyiz, öyle güvenli bir ülkeyiz… 26 milyon, 2016 turist sayımız. 2017’de 33 milyon. Allah’ın izniyle bu yıl 40 milyon olacak. Şu anda Akdeniz otelleri full, doğu ve güneydoğu otelleri full.” diye konuştu.

Bayram boyunca Silopi’den Cizre’ye, Şemdinli’den Yüksekova’ya ülkenin her tarafını gezeceğini dile getiren Soylu, “Van’da, Diyarbakır’da, Mardin’de oteller dolu.” dedi.

“Terörle kıyasıya mücadele ediyoruz”

Soylu, Kapalıçarşı esnafına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını ileterek, şöyle devam etti:

“Hiç endişe etmeyin ama işlerinizi de yarım bırakmayın. Biz terörle mücadele ediyor muyuz? Biz aynı zamanda PKK, DHKP-C, DEAŞ, FETÖ ile mücadele ediyor muyuz? Ediyoruz. Kıyasıya mücadele ediyoruz. Ülkemizin huzurunu artırıyor muyuz? Artırıyoruz. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da insanlar rahat. Geceleri saat 2’ye 3’e kadar sokaklardalar. Teröre giden paralar artık orada yatırıma gidiyor. Spor kulüpleri, asfalt, kadın merkezi, gençlik merkezleri, yol, çeşme, taziye evleri ve birçok esere gidiyor. İnsanlar rahat.

Büyük projelerimiz devam ediyor mu? Ediyor. Nedir büyük projelerimiz? 3. havalimanı. Bu ne demektir biliyor musunuz? Türkiye dünyanın merkezi oluyor. Sadece bir havalimanı değil, sadece gidip gelme yeri değil, Çin’den Orta Doğu’ya, Avrupa’ya, Balkanlar’a kadar küresel merkezin en önemli noktası haline geliyoruz. Büyük projelerimiz devam ediyor. Çanakkale’ye 18 Mart Köprüsü yapıyoruz. Bir taraftan Marmaray’ı bir taraftan Avrasya’yı, 3. Boğaz Köprüsü’nü, bir taraftan Osman Gazi Köprüsü’nü, yetmedi Boğaz’ın altına yeniden 3 katlı bir tünel daha yapıyoruz.

Türkiye büyüyor ve büyük projelerinden vazgeçmiyor.  Türkiye, doğu ile batı arasındaki en büyük köprü oluyor. Biz aslında Türkiye’yi daha cazip bir yer haline getirebilecek modern İpek Yolu’nu yeniden ihya ve inşa ediyoruz. Biz yapıyoruz bunları, hep birlikte yapıyoruz. Millet yapıyor, iradesiyle, oyuyla, sandığıyla… Bir taraftan tüm bunları yaparken Türkiye büyüyor.”

Soylu, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’nin 2017’de yüzde 7,4 büyüdüğünü hatırlatarak, Türkiye’nin bugün insansız hava aracını, ATAK helikopteri imal ettiğini aktararak, işlerini yarım bırakmayarak kendi milli uydularını, otomobillerini imal edeceklerini ifade etti.

“Güçlü ülke güçlü liderlerlerle yönetilir”

Kapalıçarşı’nın insanların nasıl bir arada yaşayabildiğinin, nasıl bir arada ticaret yapabildiğinin en güzel örneği olduğuna işaret eden Soylu, şunları kaydetti:

“Benim Anadolum böyledir. Mevlanasıyla, Yunus’uyla, Hacı Bektaş’ıyla, tam 400 yıl bütün dünyaya kendini hayran bırakan Mimar Sinan’ıyla beraber. İşte bu güzel medeniyetimizi dünyaya nakşedelim. Onun için güçlü olmalıyız. Bize zafiyet yakışmaz. Biz kuvvetli bir ülke olmalıyız. Biz etrafımızdaki coğrafyaya, dünyaya sözümüzü rahat bir şekilde anlatabilecek bir ülke olmalıyız. Güçlü ülke güçlü liderlerle yönetilir. Tayyip Erdoğan; 16 yıldır ülkeyi idare ediyor, arabayı duvara toslatmaz, otobüse kaza yaptırmaz, büyük Türkiye’yi hayal kırıklığına uğratmaz.

Türkiye, kimse kusura bakmasın ama maceraya bırakılabilecek bir ülke değil. Sadece 780 bin kilometrekaremiz için değil, sadece 81 milyon nüfusumuz için değil, başka bir şey için; dünyada Türkiye’yi model alan ülkeler için, mağdur ve mazlum milletler için, bir haksızlık yapıldığı zaman Anadolu coğrafyasından kendine yakışır haklı bir ses çıksın diye… Bilesiniz ki biz sadece 24 Haziran’da kendi irademiz ve kendi geleceğimizi değil, hem Türkiyemizin geleceğini, hem nesillerimizin geleceğini hem milletimizin zenginliğini hem ülkemizin zenginliğini ama dünyada bizden güçlü bir ses bekleyenlerin de umudunu yükselteceğiz. 50 gramlık oy pusulasını sadece biz tutmayacağız, dünyadaki herkes tutacak.”

Soylu, Türkiye’nin okyanus ötesinden talimat verilip de parmak sallanıp da yönetilen bir ülke olmadığının altını çizdi.

Türkiye’nin Cerablus, Azez, Mare’ye huzur getirdiğine dikkati çeken Soylu, “Oraları aldık, 2 bin kilometrekareyi huzura kavuşturduk, 170 bin Suriyeli kardeşimiz oraya gitti. Şimdi ramazanda tekrar başladık, şu ana kadar 90 bin kardeşimiz daha oraya gitti. Biz doğru işler yapıyoruz. Biz güzel işler yapıyoruz ve biz bunun devam etmesini istiyoruz.

Burada Kapalıçarşı nasıl Cumhurbaşkanımızın en sevdiği mekanlardan birisiyse bizim de en sevdiğimiz mekanlardan birisi. Burada huzur var. Demek ki huzur doluyuz, dost yüzler görüyoruz. Buranın yıllardan beri her zaman gönlümüzde apayrı bir yeri ve sevgisi olmuştur. Bizim zenginliğimizdir burası, bize bırakılan büyük bir emanettir.” diye konuştu. 

Soylu, 2. Bölge milletvekilli adayları olarak Kapalıçarşı esnafının emrinde olduklarını, tekrar seçildiklerinde millete mahcup olmamak için ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini vurguladı. Soylu, Türkiye’nin bütün dünyaya örnek olacak bir şekilde terörle mücadeleyi gerçekleştirdiğini belirterek, bunu da demokrasi ve hukuk çizgisi içinde yaptıklarını anlattı.

Geçen yıl İstanbul’a toplamda 10 milyon 840 bin turistin geldiğini, bu yılın ilk 5 ayında ise 4,5 milyona yakın turistin geldiğini aktaran Soylu, bunun da geçen yılın katbekat fazla bir sayıya ulaşacaklarının en önemli delillerinden biri olduğunu dile getirdi.

Soylu, 25 Haziran’da Türkiye’ye kumpas kurmaya çalışanların cevabını sadece 50 gramlık oy pusulasıyla alacaklarını ifade etti.

İstanbul’da ve Türkiye’de yeni bir güvenlik konsepti oluşturduklarını kaydeden Soylu, “Kapalı Çarşı’nın emrinde olduğumuzu belirtmek isterim. Semt ve mahalle esaslı. Bir taraftan güvenlik görevlisi sistemleri, bir taraftan plaka tanıma sistemleri, bir taraftan MOBESE kameralarımız, bir taraftan İstanbul’un polis sayısı son 6 ayda yaklaşık 5 bin arttı. İstanbul’a 3 bine yakın bekçi geldi, bir büyük bölümü başladı, bir büyük bölümü de yarın, öbür gün, çok yakın bir zamanda inşallah başlayacak.” diye konuştu.

Soylu, Kapalıçarşı esnafının kendisinden buralarda turizm polisi bulundurmasını istediğini hatırlatarak, şöyle devam etti:

“Bu iş de bizim işimiz. Kapalıçarşı en kısa zamanda turizm polisiyle buluşacak. Bu akşam talimatı veriyoruz. İnşallah Kapalıçarşı en kısa zaman içerisinde yakışanı da odur, doğrusu da odur ve göreceksiniz siz de huzurlu ve daha mutlu olacaksınız. Kapalıçarşımız da daha güven içerisinde olacak. Bu konuda daha önce bir talep gelmişti. O talebi Kapalıçarşı’da karşılamıştık güvenlik tedbirlerini biraz daha arttırmıştık. Şimdi turizm polisiyle de Kapalıçarşı’nın formatına, anlayışına uygun bir süreci hep beraber yaşayacağız.”

Soylu, 24 Haziran seçimlerinin tüm Türkiye’ye hayırlar getirmesini diledi.

“Onlar şimdiden 25 Haziran’ın mazeretlerini oluşturmaya çalışıyorlar”

Bir gazetecinin CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ve Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun telefonlarının dinlendiğine ilişkin iddialar ortaya attığını hatırlatması üzerine Soylu, şunları söyledi:

“Bulanık suda balık avlamanın bir anlamı yoktur. Kılıçdaroğlu’nun, Muharrem İnce’nin ‘telefonlarımız dinleniyor’ sözü bir tiyatral gösteridir. Başka hiçbir şey değil. Bir tanesi ile ilgili böyle bir şey olsun halkın içine çıkan namerttir. Bu çok ayıp ve yanlış bir şey. Kılıçdaroğlu, bir söz söyledi. ‘Biz Türkiye’ye güvenmiyoruz. Yabancı turist, yabancı yatırımcı Türkiye’ye gelmesin. Peki yabancı turist, yabancı yatırımcı Türkiye gelmeyecekse bu insanlar ne yiyecek. Kapalıçarşı’nın duvarlarını mı yiyecekler bu insanlar. Geçen günlerde de böyle bir safsata oldu. Bunlara hiç kimse, vatandaşlarımız itibar etmesin. Onlar şimdiden 25 Haziran’ın mazeretlerini oluşturmaya çalışıyorlar. Bizim işimiz o değil, bizim işimiz demokrasi ve hukuk çerçevesinde Türkiye’yi yarınlara taşımaktır.” 

Bir gazetecinin ‘Türkiye’nin Kandil’e operasyon düzenlemesine’ ilişkin bir sorusuna da Bakan Soylu, şu cevabı verdi:

“Kandil artık Türkiye için uzak bir hedef değildir. Cumhurbaşkanımızın söylediği söz ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin güvenlik konsepti nettir. Artık şu noktadayız. Terör kaynağı neredeyse biz onu kurutmakla mükellefiz. Kandil orada duruyorsa insanlar Diyarbakır’da özgür oy kullanmakta zorlanır. Şırnak, Hakkari ve Van’da özgür bir şekilde oy kullanmakta zorlanır. Biz bunun bilinci içindeyiz. Biz bir tercih yaptık ve ilk tercihimizi bir hamleyle karşı karşıya kaldığımız için Zeytin Dalı Operasyonu ile beraber Afrin’de gerçekleştirdik. Kandil bizim için zor bir mesele değil sadece bir zamanlama meselesidir. Türkiye’nin bu konuda kabiliyeti çok yüksektir. Teknolojisi çok olağanüstüdür. Etrafındaki ülkelerle özellikle Kandil konusunda en üst düzeydedir. Hiç kimsenin bundan bir endişe olmasın. Türkiye bunun gereğini kendi istediği zaman içinde gerçekleştirir. Kandil’dekiler yavaş yavaş oradan tüymeye başladılar. Bir gece ansızın her şey olabilir.”

Konuşmanın ardından Bakan Soylu’ya, Kapalıçarşı Derneği Başkanı Fatih Kurtulmuş bir plaket verdi.

Esnaf ziyaretinde Soylu’ya, AK Parti İstanbul 2. Bölge milletvekili adaylarından Ayşe Böhürler ve Fatih Belediye Başkanı Hasan Suver ile kalabalık bir heyet de eşlik etti. 

Soylu, Nuruosmaniye  Camisi’nde öğle namazı kılarak, cami cemaatiyle bir süre sohbet etti. Soylu, namazdan sonra da esnaf ziyaretlerini sürdürdü.