“KANDİL’DE APO’NUN BİR ADAMINI DAHA GÖTÜRDÜK”

İçişleri Bakanı Soylu, “Kandil’de Apo’nun bir adamını daha, dördüyle beraber götürdük. Onlara güzel bir seçim hediyesi verdik.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, seçim çalışmaları kapsamında Ankara’nın Elmadağ ilçesindeki Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldiği vatandaşlara hitap etti.

•PKK’nın tepe kadrosuna ağır darbe

Afrin’de terörü kazıdıklarını, 2 bin kilometrekare Afrin’e, Cerablus’a, Azez’e, Mare’ye girdiklerini, Batı ve Amerika gibi Suriye’ye sömürü amaçlı girmediklerini belirten Soylu, “Biz oraya huzur getirdik. 318 bin 500 Suriyeli oraya geri döndü. Huzur olduğu için geri döndü. Oraların bütün bölgelerine huzur getirmeye çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.

Bakan Soylu, MİT ve TSK tarafından yürütülen ortak operasyonda, 21 Mart Perşembe günü, PKK elebaşı Bayık’ın en yakın adamlarından olan Rıza Altun ve beraberindeki isimlerin, Kandil’e yönelik hava harekatında etkisiz hale getirilmesine ilişkin, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Biz, Amerika ve Batı gibi değiliz. Sömürmüyoruz, ezmiyoruz. Tam tersi onların Türkiye’nin başına bela ettiklerini eziyoruz biz. Bugün televizyonlarda, gazetelerde var, yayımlandı değil mi? Bakın Kandil’de o Apo’nun bir adamını daha, dördüyle beraber götürdük. Onlara güzel bir seçim hediyesi verdik. Siz de pazar günü seçim hediyesi verecek misiniz? Onlara bir seçim hediyesi gönderecek misiniz?”

Süleyman Soylu, geçtiğimiz günlerde cezaevinde bir teröristin öldüğünü anımsatarak, şunları kaydetti:

“Bunların vekillerine, ‘Sizi terörist cenazesine sokmayız.’ diyorum, değil mi? Bunlar heveslenmişler yine Diyarbakır Havalimanı’nda o cenazeyi karşılayacaklar, sonra da define gidecekler. Aradım Diyarbakır Valisi’ni, ‘Sayın Valim, havalimanın etrafında bu vekillerin hiçbir tanesinin esamesini görmek istemiyorum. Mezarlığın bir kilometre etrafına da kimse yaklaştırılmayacak.’ dedim. O eskindendi. Ne yapacaklar, yalandan o cenazelerin başında ağlayacaklar, ciğerimize hançer saplayacaklar. Bu millete hançer saplattırmayacağız artık.”

“Oralarda inanın gülistan bahçesi var”

Soylu, partisince Tokat Zile İstasyon Caddesi’nde düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada ise Türkiye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük bir devrim gerçekleştirdiğini söyledi.

Yapılan hizmetlerle terörün elinden istismar ettiği şeylerden birinin alındığını anlatan Soylu, şöyle devam etti:

“Doğu’nun ve Güneydoğu’nun makus talihi yenildi. Bu, Türkiye’de büyük bir devrimdir. Pek anlatmıyoruz ama bugün oralarda inanın gülistan bahçesi var. Şimdi oraları karıştırmaya çalışıyorlar, biliyor musunuz? Kaseti tekrar başa sarmaya çalışıyorlar. 325 PKK’lıyı HDP’liyi kendi listelerinden Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti ve Saadet Partisi, tanımazlar, bilmezler, bunları belediye ve il genel meclis üyesi adayı yaptılar. 

Bunlar kimler? PKK’ya patlayıcı taşıyanlar. Uyuşturucu üretip, parasını PKK’ya gönderenler. 13-14 yaşlarındaki kızları dağa götürmek için sevk merkezi gibi çalışanlar. Haraç toplayanlar. Bunlar kimler? Karakola molotofkokteyli atanlar. Apo için ölüm orucuna yatanlar. Adam mı bulamadılar da bu PKK’lıları Saadet Partisi’nin listesine, İYİ Parti’nin listesine, Cumhuriyet Halk Partisi’nin listesine koydular.”

Bakan Soylu, HDP ile belediye, il genel meclis üyeleri, belediye başkan yardımcılığı pazarlıkları yapıldığının ortaya çıktığını anlatarak, “Doğu ve Güneydoğu’da PKK’nın partisi HDP’ye oy verilecek. Van’da da CHP’ye, Saadet Partisi’ne, İYİ Parti’ye oy verilecek. Açık açık söylüyorlar zaten, bir endişeleri yok. Geçen akşam televizyonda açıkladım. Manisa Turgutlu’da CHP, HDP yöneticileri bir araya geliyor, protokol yapıyorlar. Şu sıra bana, şu sıra sana.” diye konuştu.

“Kürdistan’da biz kazanacağız” diye konuştuklarını aktaran Soylu, “Kürdistan diye bir yer var mı? Var da biz mi bilmiyoruz? Peki siz ‘Hayır’ diyorsunuz. Tayyip Erdoğan ‘Hayır’ diyor. Devlet Bahçeli ‘Hayır’ diyor. Biz ‘Hayır’ diyoruz. ‘Kürdistan neresidir?’ diyoruz. Peki Kılıçdaroğlu’ndan şöyle bir söz duydunuz mu? Bir CHP’liden şöyle bir söz duydunuz mu bugüne kadar? Sezai Temelli, ey ahmak, edepsiz adam. O ‘Kürdistan’ denilen lafı senin ağzının içerisine koyarım ben. Bir daha o sözü söyleyemezsin diye tıkarım o sözü ağzına.” değerlendirmesinde bulundu.

“Şehit Necmettin, Aybüke öğretmene ne anlatırız?”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i de eleştiren Soylu, Akşener’in siyasete “baş” olarak girip “kuyruk” olduğunu söyledi.

Süleyman Soylu, “İYİ Parti Başkanı, çakma milliyetçi Meral Akşener’den, ‘Kürdistan neresiymiş ey edepsiz’ diye bir söz duydunuz mu? Peki rahmetli Necmettin Erbakan’ın Milli Görüş’ünü 24 Haziran’da iki milletvekili kazanmak, Meclise sokmak için PKK’ya yaslayan, onun ayağına giden Temel Karamollaoğlu’ndan böyle bir söz duydunuz mu?” dedi.

Soylu, 300 farklı yerde terörle mücadele edildiğini, Doğu ve Güneydoğu’ya huzur geldiğini vurgulayarak, “Şimdi bize diyorlar ki, ‘Doğu ve Güneydoğu’ya huzuru getirdiniz. PKK’yı bitirdiniz, şimdi bunun intikamını sizden almak istiyoruz. Şehirlerinize, büyük şehirlerinize sızalım da görün bakalım.’ diyorlar. Şehit Necmettin öğretmene, oradaki çocukları aydınlatmak, doğruyu anlatmak için giden Aybüke öğretmene, Bedirhan’a ne anlatırız? Eşi ölüp 6 aylık çocuğu kundakta kalan şehit eşine biz ne anlatırız?” diye konuştu.

Memleketin bir tane olduğunu, vatana göz dikenin gözünü oyacaklarını vurgulayan Soylu, şunları kaydetti:

“Kusura bakmayın, ben yangın söndürmeci falan değilim, itfaiyeci de değilim. Olayların üzerine gideriz, engellemeye çalışırız. 

Cumhurbaşkanımızın da hükümetimizin de bana verdiği görev, İçişleri Bakanı olarak olaylar olmadan, vatandaşımız, ülkemiz bir tehditle karşı karşıya kalmadan önce ona müdahale etmektir. Vatandaşımıza bir fitne, bir bela, musibet oluşturuyorsa benim görevim onu seyretmek değildir. Onu engellemek, önünü alabilmek ve vatandaşımızı böyle bir tehditten muhafaza etmeyi sağlayabilmektir. Yoksa olay olduktan sonra bir kova suyu herkes alır, yangının üzerine döker. Bizim görevimiz o değil.”

‘Adam mı bulamadılar da PKK’lıları listelerine koydular’

Bakan Soylu, sadece Hakkari’ye İçişleri Bakanlığı döneminde 30 defa gittiğine dikkati çekerek, şöyle dedi:

“Ben oraya turistik ziyarete gitmedim. Bilmenizi istiyorum. Gitmemizin sebebi şu, orada bir taraftan terörle mücadele mücadele eden arkadaşlarımızla birlikte olmak, stratejisini belirlemek. İkinci bir sebebi var, biliyor musunuz? O küçük çocuklara, evlatlara, ‘Siz ümitsiz değilsiniz, çaresiz değilsiniz. Merak etmeyin, sizi bundan sonra kimse dağa getiremeyecek. Biz sizi doktor, öğretmen, mühendis, hemşire yapacağız. Ananıza, babanıza, ülkemize, milletimize hayırlı bir evlat olmanız için önünüze açacağız. Hiç merak etmeyin.’ demek içindir.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, listelerindeki adaylar için, “Madem 325 tane PKK’lı, HDP’li var, bunları tutuklayın” dediğini anımsatan Bakan Soylu, “(Bunların hepsi CHP’li) diyor. Yalancı. Bunlar ne zaman CHP’li oldu? Bunların hepsi HDP’liydi. Bunların hepsi PKK’lıydı. Bunları kendi listelerinizden Saadet Partisi ve İYİ Parti listelerinden yaptınız. Demek istiyor ki, bunları tutuklayın.” ifadesini kullandı.

“Orada bir devletçik kurulmasını Recep Tayyip Erdoğan engelledi”

Irak’ın kuzeyinde bir devlet kurulmak istendiğine işaret eden Soylu, şöyle devam etti:

“Son 7 yılı anlatıyorum. Irak’ın kuzeyinde kurmak istedikleri devletle, Türkiye’nin doğusuna bir kama saplamak istediler. Hareket etmeyelim diye. Kim engelledi, kim? Orada bir devletçik kurulmasını Recep Tayyip Erdoğan engelledi. Biliyor musunuz? Amerika tahrik etti, Avrupa fişekledi. Sadece o değil, Afrin’de bir terör merkezi oluşturdular, terör merkezi, sınırımızın 20-25 kilometre yanına. Binlerce silah, binlerce tır silah gönderdiler. Amerika gönderdi. Binlerce tır, bizi tehdit etmek için, ülkemizi tehdit etmek için. ‘Yarın sözümüzden çıkarsanız, size gereğini yerine getiririz’ diyebilmek için.”

Türkiye Afrin’e girerken, Amerika’nın “sakın girmeyin” dediğini hatırlatan Bakan Soylu, şunları kaydetti:

“‘Karışmayız’ dedi. Aba altından değil, tam karşımızdan bize sopa gösterdi, Afrin’e giremezsiniz diye. O, eski Türkiye zannetti o Türkiye’yi. Parmağını salladığı zaman bozulacağını zannetti. Ayakları titreyen Türkiye zannetti. Çatır çatır Afrin’e girdik mi? Terörü oradan kazıdık mı? İşte bu yeni Türkiye’nin ortaya koyduğu iradenin, iddianın, duruşun da tam kendisidir. Çıldırdıkları tam budur biliyor musunuz? Çıldırıyorlar. Türkiye nasıl kendi başına hareket edebiliyor? Nasıl etrafındaki coğrafyadaki tehditlere, karışıklıklara müdahale ediyorlar? Dertleri budur. Irak’ın kuzeyinden Afrin’e bir hat çekeceklerdi, Türkiye’yi güneyinden ve Türkiye’yi Ortadoğu’dan ayıracaklardı. Dertleri buydu ve Türkiye’yi sıkışmış halde bırakacaklardı. Sonra da istedikleri gibi oynayacaklardı.”