Kamuya alımlarda güvenlik soruşturmaları esas olacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, taşeron işçilerin “özel statülü sözleşmeli personel” olarak istihdam edilecek olmasına ilişkin, “Çalışanlarımız hangi mali haklarla çalışıyorsa aynı mali haklarla bu sözleşmeyi imzalayacaklar. Yine önemli bir süreç daha var. 1 Kasım 2015’ten önce çalışıyor olacaklar ve halen çalışmaya devam ediyor olacaklar” dedi.

Ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği Tekirdağ’da Valiliği ziyaret eden Soylu, Vali Vekili Ahmet Büyükçelik tarafından karşılandı. Bakan Soylu, Valilik Şeref Defteri’ni imzaladı.

Ziyaretin ardından gazetecilere açıklama yapan Soylu, Trakya insanının çok sıcak kanlı olduğunu belirterek, Tekirdağ’da bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Hükümet olarak tüm sorumluluklarını ve taahhütlerini yerine getirmeye çalıştıklarını vurgulayan Soylu, taşeron işçilerinin yeni statüyle istihdamının adımlarının atıldığını hatırlattı.

Soylu, ”Bu mühim bir adımdır. Bu önemli bir adımdır. Burada bir yeni sistem kuruluyor. Yani sistem değişikliğine gidiyoruz. Bu taahhüdü ortaya koyarken de bu sistem değişikliğini düşünüyorduk. Bugün bu adımı atarken de değişikliği düşünüyoruz. Burada bu çalışanlarımızı bizim taahhüdümüz asıl işlerle olandı fakat yaptığımız çalışmalar, değerlendirmeler, bize gelen talepler, teşkilatlarımıza iletilenlerle elde ettiğimiz sonuçlar, hesaplar, maliyetler ve bu konuda tüm ekonomi yönetimimizin yapmış olduğu analizler neticesinde hem asıl işte çalışanlar hem de yardımcı işte çalışanları kamuda istihdam etme konusunda çok önemli bir adım attık.” şeklinde konuştu.

Kamuya alımlarda güvenlik soruşturmaları esas olacak

Kamuda istihdam edilecek işçilerle 3 yıllık sözleşme imzalanacağını anlatan Soylu, kamuda farklı bir sistemin başlatılmış olacağına dikkati çekti.

İstihdama yönelik çalışmaların devam ettiğini dile getiren Soylu, şunları kaydetti:

“Çalışma hayatı içerisinde bulunanlar 4/A statüsünde olacak. Çalışanlarımız hangi mali haklarla çalışıyorsa aynı mali haklarla bu sözleşmeyi imzalayacaklar. Yine önemli bir süreç daha var. 1 Kasım 2015’ten önce çalışıyor olacaklar ve halen çalışmaya devam ediyor olacaklar. İş yerinde 12 ay yani kısa sürede değil, 12 aylık bir çalışma biçimi şeklinde, kendi çalışma hayatlarını devam ettiriyor olacak. Kamuda istihdama yönelik bir sınav olacak. Bu konudaki detayları, değerlendirmeleri önümüzdeki günlerde açıklayacağız. Her kamuda istihdam edilen gibi güvenlik soruşturmaları esas olacak. Burada kamuya alınan her vatandaşımız gibi kamuda istihdam edilme şartlarına uygun olacaklar. Bu konuda taahhütlerimizi yerine getirmiş olacağız. Kamuda faklı bir sistemi başlatmış olacağız. Maliye Bakanlığımız ve bizim bakanlığımız ile diğer tüm bakanlıklarımızla birlikte çalışmalar devam etmektedir. Kanun TBMM’ye sevk edildiğinde aziz milletimizle de bunları paylaşacağız. Bu konuda birçok değerlendirmeler yapılıyor. Dönem dönem söyleyeceklerimiz olacaktır.”

Soylu, bir gazetecinin “4/C’lilerle ilgili bir çalışma olacak mı?” sorusuna, “Diğer statülerle ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. 4/C’lilerle ilgili memur sendikalarımız ile ciddi bir şekilde sürdürüyoruz. Geçen gün de Kamu Personeli Danışma Kurulumuzu gerçekleştirdik. Bu değerlendirmeleri kendi içimizde de sağlıklı bir biçimde yaptık. Çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye 14 yıldır bugünkü başarısını ve performansının ortaya koymuş olduğu sonucu maliye disiplinine borçludur. Biz bir gelir ve gider hesabı yapmakla mükellefiz” şeklinde yanıt verdi.

“Terör belası ve Paralel Yapı’yla ilgili ciddi adımlar atılıyor”

Türkiye’nin hızla gelişerek büyüdüğünü belirten Soylu, Türkiye’nin bu hızını kesmek isteyenler olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin bu heyecanını ve reform iştahını ortadan kaldırmaya çalışanların, millettin iradesine sahip çıktığını unutmaması gerektiğinin altını çizen Soylu, Türkiye’nin sağlam adımlar ve belirlediği vizyon çerçevesinde yoluna devam ettiğini kaydetti.

“Hükümetimiz vizyon çerçevesinde adımlarını atıyor ama diğer taraftan da ‘Türkiye’nin başına musallat olan terör belasıyla mücadele ediyor. Yine diğer bir musallatımız olan Paralel Yapı’yla mücadelesini yapıyor ve diğer taraftan da hepimizin takip ettiği gibi uluslararası alanda da hem ülkemizin hem milletimizin hem de bu coğrafyanın adımlarını sağlıklı, huzurlu ve vakar dolu bir şekilde atmaya çalışıyor” diyen Soylu, hükümetin bir taraftan vatandaşlarla temasını sürdürdüğünü, bir taraftan da taahhütlerini yerine getirdiğini söyledi.

Hükümetin bunları yaparken çeşitli engellerle karşılaştığını ifade eden Soylu, şöyle devam etti:

”Bunları hep beraber yaşıyoruz ve görüyoruz. Maalesef hiç olmaması gerekirken teröre meşruiyet kılıfı aramaya çalışanlar bir tarafta, hükümetin demokratik meşruiyetinden kaynaklanan ve milletin gücünden kaynaklanan bu heyecanını engellemek isteyenler de başka bir tarafta. Bunu görüyoruz. Her sebepten, her vesileden Türkiye’nin bu hızını kesmeye çalışanlar, bu istikametini ve bu yönünü değiştirmeye çalışanların varlığı da ortada duruyor. Bunu hep beraber yaşıyor ve görüyoruz. Yüzde 49,5 oy demokrasilerde önemli hizmetlerin ve huzurlu bir zaman diliminin kapısın açar. Ve yüzde 49,5 oy alan hükümetimiz bunun istifadesini milletimizle paylaşmak, ülkemizle paylaşmak için bir adım atmaktadır. Ancak ifade etmeliyim ki demokrasinin bu şekilde işlemesini engellemeye çalışanlar, Türkiye’nin ortaya koymuş olduğu ekonomik, sosyal ve siyasal hedefleri ve istikametinden rahatsız olanlar var. Türkiye son 4 aydır bütün bunlarla birlikte, dikkat edin Silopi’den Cizre’ye kadar, Sur’a kadar bir taraftan teröre haddi bildirilmektedir.”

Türkiye’nin elinin zayıflatılmaya çalışılmak istendiğine dikkati çeken Soylu, “Türkiye bu konuda olan tavrını, kararlılığını ve düşüncelerini hiç eksiltmeden ortaya koyuyor ve bu coğrafyada kendi varlılığının ne kadar mühim olduğunu bütün dünyaya anlatıyor” ifadelerini kullandı.

Soylu, kısa bir süre önce kalp krizi geçiren Tekirdağ Valisi Enver Salihoğlu’na “geçmiş olsun” temennisinde de bulundu.

Tekirdağ Vali Vekili Ahmet Büyükçelik ise Soylu’ya yöresel hediyeler takdim etti.