Kağıthane’de İftar Buluşması

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Türkiye’de, faize para vermeyen, kendi insanını faiz lobisinin önünde diz çöktürmeyen öyle bir başbakan var ki; ‘sadece ve sadece milletin önünde, Allah’ın önünde diz çökerim’ diyor” dedi.

Kağıthane Belediyesi tarafından Merkez Mahallesi’nde düzenlenen iftara katılan Soylu, vatandaşlarla biraraya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türkler’in bu topraklara bin yıl önce geldiğini ifade eden Soylu, Türk milletinin sadece cengaverlik yapmadığını, aynı zamanda kültürünü, inancını, geleneğini, göreneğini bu topraklara nakşettiğini söyledi.

Soylu, Türkler’in zaman zaman bazı entrikalarla karşı karşıya kaldığını dile getirerek, “Bu topraklarda bazen sıkıntılar çekmişiz ama şükürler olsun bugün itinayla baktığımız, bugün neredeyse bir elmas gibi kucakladığımız cumhuriyetimizi kurmuşuz. O cumhuriyetten sonra sıkıntılı ama yine bizi bugüne getiren günler yaşamışız. Kadınlarımızla, bizim topraklarımızın belki de en önemli gücü olan gençlerimizle birlikte, medeniyetimizle birlikte, onu geleceğe tasasız bir şekilde taşıyabilmek için binlerce, onbinlerce sıkıntı çekmiş ecdadımız” diye konuştu.

Türkiye’nin IMF’ye olan borcunu bitirdiğine dikkati çeken Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Öyle bir hale gelmiş ki; 23,5 milyar dolar IMF’den borç almışız. IMF’nin buraya komiseri geldiğinde, bakanlarımız sıkıntıya düşmüş. Acaba yarın bu IMF’nin gözden geçirmesi olumlu biter de çeklerimizi, senetlerimizi güzel bir şekilde ödeyebilir miyiz diye hepimiz bir korku içerisinde olmuşuz. 14 Mayıs’ta, sizin seçtikleriniz sizin verdiğiniz oyları da kendi namusu gibi sadakatle sahip çıkanlar, tam tamına 63 yıl sonra IMF’ye olan borcu sildiler. IMF’ye borçsuz bir Türkiye’yi bizim milletimize yeniden kucaklaştırdılar. Dün her 100 liranın 87 lirasını vergi gelirinden faize veren bir Türkiye’den, yine şükürler olsun ki şu masalarda yapmış olduğumuz duaların karşılığı olarak, 400 bin engelliye ‘sen sahipsiz değilsin’ diye, ayda 700 liranın üzerindeki bir maaş ödeniyor. Türkiye’de faize para vermeyen, kendi insanına fazi lobisinin önünde diz çöktürmeyen, öyle bir başbakan var ki; ‘sadece ve sadece milletin önünde, Allah’ın önünde diz çökerim’ diyor.”

Soylu,  son yıllarda Türk pasaportunun gümrük memurlarının elinin tersiyle ittiği değil, önünde saygıyla ayağa kalktığı bir pasaport haline geldiğini belirtti.

Soylu, İstanbul’da yapılacak 3. havaalanı ve 3. köprü inşaatlarına değinerek, şunları kaydetti:

“Türkiye’yi dışarıya mahkum etmeyen bir enerji politikasının altyapısını oluşturabileceğimiz nükleer santrallerin çalışmaları devam ediyor. 7 aydır şükürler olsun ki, hiçbirimizin hanesinde, akşam televizyonu açtığımızda şehit haberleri gelmiyor. Çözüm süreci devam ediyor. Faiz 4.6’lı seviyelere inmişse Türkiye’de 10 yıldır başarılı ve istikrarlı bir iktidar tablosunun ortaya çıkmasının sonucudur. Türkiye’de tekrar rahmetli Özal’ın, Menderes’in başına getirmek istediklerini, başbakanımızın da başına getirmek istediler ama başaramadılar. Çünkü Türkiye’nin güçlü bir başbakanı, güçlü bir lideri, Recep Tayyip Erdoğan’ı var. Bugüne kadar Tayyip Erdoğan’ı bir sevmişseniz, bir kardeşiniz olarak ne olur bundan sonra 10 bin sevin, 100 bin sevin.”

İftara, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Tülay Mazlumoğlu Kestane, AK Parti Kağıthane İlçe Başkanı Sami İlhan ve çok sayıda vatandaş katıldı.