İstişare ve Değerlendirme Toplantısı‘nda İlk Gün

Kızılcahamam’da düzenlenen 20. İstişare ve Değerlendirme toplantısının ilk gününde, bazı milletvekilleri güne sabah sporuyla başladı.

AK Parti’li milletvekilleri sabahın erken saatinde eşofmanlarını giyerek, toplantının yapılacağı Asya Termal Tatil köyünün yakınındaki spor alanına geldi.

Güne erken saatlerde sporla başlayan isimler arasında AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Adana Milletvekili Necati Çetinkaya, Ankara Milletvekili Ülker Güzel, Bitlis Milletvekili Vahit Kiler, Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş ve eski İstanbul Milletvekili Mehmet Denizolgun yer aldı.

Kiler ve Denizolgun tenis maçı, Çetinkaya, Soylu, Yurttaş ve Güzel de yürüyüş yapmayı tercih etti.

Spordan önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan Adana Milletvekili Necati Çetinkaya, “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” atasözünü anımsatarak, toplantılara sağlam bir kafayla başlamak için sabah sporunu aksatmadan devam ettirdiğini söyledi.

Meclis’in en eski milletvekillerinden biri olduğunu, AK Parti’nin Kızılcahamam kamplarında güne spor yaparak başladıklarını anlatan Çetinkaya, bunun bir gelenek olarak sürdürülmesini istedi.

Kiler ve Denizolgun’un tenis müsabakası

Eski İstanbul Milletvekili Mehmet Denizolgun ile tenis maçı yapan Bitlis Milletvekili Vahit Kiler de yaklaşık bir yıl önce bu spora başladığını ifade etti.

Denizolgun’un yıllardır tenis oynadığı bilgisini veren Kiler, bugünkü maçın “kıran kırana” geçtiğini söyledi. Tenisle hakkında Denizolgun’dan çok şey öğrendiğini vurgulayan Kiler, bugünkü maçta rakibinin tam kapasiteyle oynamadığını da belirtti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu da Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş ile halı sahada koştu. Gazetecilerin “Sayın Yurttaş Manisa’nın plakasına atıf yaparak 45 tur atmayı planlıyor, siz ayak uydurabilecek misiniz” sorusuna Soylu, “Muzaffer Bey, hoca, doktor ona ayak uydurmaya çalışacağız. İnşallah 45 turu atarız” cevabını verdi.

Akşam sporu

AK Parti’nin Kızılcahamam kampında, bazı bakan ve milletvekilleri boş zamanlarını futbol ve tenis oynayarak değerlendirdi. Çekişmeli geçen spor müsabakalarında renkli görüntüler yaşandı.

AK Parti Kızılcahamam 20. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın ilk gününde yoğun bir program geçiren bakan ve milletvekillerinden bazıları, akşam saatlerinde spor yaptı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, eşi Esra Şimşek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in eşi İzzet Şahin ve Bitlis Milletvekili Vahit Kiler tenis maçı yaptı. Mehmet Şimşek ile Kiler’in rakibi Esra Şimşek ve İzzet Şahin oldu.

Maç esnasında makam aracıyla sahanın yanından geçen Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Şimşek’e Kürtçe seslendi. Şimşek, Çağlayan’ı maçı izlemeye davet etti. Bunun üzerine Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile tenis kortuna gelen Çağlayan, sahada tenis oynayanların üçünün Doğulu, Esra Şimşek’in de eş durumundan Kürt olduğunu belirterek, “Tenis, Kürtlerin ata sporudur” diyerek güldü.

Belindeki rahatsızlıktan dolayı kendisinin tenis oynayamadığını ama “içinin gittiğini” ifade eden Çağlayan, Şimşek, Kiler ve İzzet Şahin’e, Kürtçe maçın nasıl gittiğini sordu. Bakan Şimşek’in yanıtı da Kürtçe oldu.

Cevdet Yılmaz’a da “Come on Cevdet” diyerek seslenen Çağlayan, “Biz Zaza ve Kürtler böyle konuşuruz” dedi.

Çağlayan, bir gazetecinin Kürtçe şarkıları güzel söylediğini belirtmesi üzerine, Japonya Başbakanı Şinzo Abe onuruna verilen yemekte kanun eşliğinde Kürtçe şarkılar seslendirdiğini söyledi. Kendisinin nota bilmediğini ifade eden Çağlayan, “Dediler ki hangi makam, ‘ben Kürdi, I am Kürdi, yapalım muhayyer Kürdi.’ Muhayyer Kürdi bir şarkı çaldık” diye konuştu.

Bu arada söze giren Kalkınma Bakanı Yılmaz, akşam yemeği esnasında Çağlayan’ın sazla, “Burası Muş’tur” türküsünü seslendirdiğini söyledi. Çağlayan da gülümseyerek, bu türkünün “Muşluların milli marşı” olduğunu dile getirdi.

Tenis maçını da değerlendiren Çağlayan, “Doğulular tenisi çok iyi oynuyorlar. Tenis, Kürtlerin ata sporudur. Görüyorsunuz Vahit Bey, Mehmet Bey… Esra kardeşimiz de eş durumundan Kürt. Birkaç ay önce Ankara’da tenis oynarken 4 kişiydik, hepimiz Doğu ve Güneydoğu’dan gelmişiz” dedi.

Mehmet Şimşek’in topa vuruşlarını beğenen Çağlayan, İzzet Şahin’in vuruşlarının ise eşi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in sahaya gelmesiyle sertleştiğini belirtti.

Maçı izlemeye gelen Fatma Şahin de eşinin çok iyi tenis oynadığını söyledi. Çağlayan’a maçın durumunu soran Şahin, gülerek “Maliye karşısında nasıl olacak şimdi” ifadesini kullandı.

Tenis maçını Mehmet Şimşek’in takımı kazandı. Maçın ardından konuşan Şimşek, eşi Esra Şimşek’in karşılaşmanın sonlarına doğru performansını artırdığını söyledi. Fatma Şahin de tekniğinin çok iyi olduğunu belirttiği Esra Şimşek’i kutladı. Esra Şimşek ise “Üç erkeğe bir bayan olmasına rağmen yine de gayet iyiydim” diye konuştu.

Milletvekillerinden futbol maçı

Bazı milletvekilleri ise kamptaki serbest zamanlarında futbol oynadı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ile İstanbul Milletvekili Hakan Şükür’ün, takımların kaptanı olarak sahaya çıktığı maç, çekişmeli geçti.

Bazı bakanların da bir süre izlediği maçta, Hakan Şükür’ün takımı, Süleyman Soylu’nun takımını 10-6 yendi.

Futbol maçında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in oğlu ile Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Ramazanoğlu’nun kızı Sara Zeynep de forma giydi.

Bakan Şahin, Hakan Şükür’e, tanıştırdığı oğlunun maçta nasıl bir performans sergilediğini sordu. Şükür de “Sizin oğlunuz olduğunu bilseydim, daha çok gol atardım” diyerek güldü.