İstikrarın ve huzurun teminatıyız

AK Parti MKYK Üyesi ve Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, “Çok açık ve altını çizerek söylüyorum, bir tek terörist kalana kadar ve o bu ülkeyi terk edene kadar, silahları yedi kat yerin dibine gömene kadar bu mücadele devam edecektir” dedi.

Soylu, AK Parti Beşikdüzü İlçe Başkanlığınca ilçe merkezinde, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve muhtarların katılımıyla düzenlenen toplantıya katıldı.

Trabzon ve ilçelerinde yapılan ve yapılması planlanan yatırımları anlatan Soylu, “Türkiye’yi terörle karşı karşıya bırakıp, Türkiye’yi demokrasiden uzaklaştırmaya çalıştılar, hala çalışmaya devam ediyorlar. Evlatlarımızı bir şekilde şehit ediyorlar, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ve aziz milletimize gözdağı vermek istiyorlar. Bu gözdağını verirken de ‘biz burada istediğimiz gibi bu işi hallederiz’ diyorlar. Bize şu soruyu sorabilirsiniz, siz bunları şımarttınız mı? Hayır. Bizim ne terör örgütüne yönelik bir şımartmamız söz konusudur ne de Türkiye’de bu meseleleri bu noktaya getirebilme konusunda birisine bir pey vermemiz söz konusudur” diye konuştu.

Arap baharının yıkılmasının ardından ortaya çıkan karmaşanın Türkiye’ye sirayet etmesini, milli birlik ve kardeşlik süreci ile engellediklerini belirten Soylu, şu ifadeleri kullandı:

“Bir set çektik, kendi içimizde birlik, beraberlik oluşturduk ve bu konuda devletin şefkatini de milletin milli birlik ve beraberlik talebini de ortaya koyduk. Bunu istismar eden kim? Bunu istismar eden elbetteki bir terör örgütü. Onlar zannettiler ki biz onlara hiç ses çıkartmayacağız, istedikleri gibi meseleyi ortaya koymaya çalışacaklar. Onlar bizim demokrasi talebimizle, ülkemizin hürriyet ve özgürlük talebiyle, milletimizin hak ettiğiyle kendilerine sağlananı zannettiklerini bir şekilde karıştırdılar. Bir şeyi daha karıştırdılar, devletin gücünü. 1993, 1994, 1995’de her attığı bombayı bir şekilde hesap edip, ‘acaba bu enflasyona ne kadar katkı verir, acaba bu faizi ne kadar yükseltir, acaba bu bütçemizi ne kadar altüst eder’ diyen Türkiye Cumhuriyeti Devleti yok.”

Soylu, “Acaba siz masaya oturur musunuz, acaba bu kararlılıktan vazgeçer misiniz” sorularının da kendilerine yöneltildiğine işaret etti.

“Çok açık ve altını çizerek söylüyorum, bir tek terörist kalana kadar ve o bu ülkeyi terk edene kadar, silahları yedi kat yerin dibine gömene kadar bu mücadele devam edecektir” diyen Soylu, şöyle devam etti:

“Biz bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Evet acılarımız oluyor doğrudur ama şunu ifade etmek istiyorum kimse Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ve bu millete haddini bildiremez. Nereden güç alırsa alsın, kimden güç alırsa alsın… Uluslararası topluma da söylüyorum, Türkiye bu coğrafyanın dengesidir, kimse Türkiyesiz bir hesaba kalkışmasın, eğer kim Türkiyesiz bir hesaba kalkışırsa bilinsin ki kendisi zarardadır, ziyandadır, kendisi yanlış bir hesabın içerisindedir. Onun için bu coğrafyada Türkiye’nin varlığı hem barışın hem bölgesel dengenin hem de bu bölgedeki yarına ait herkesin huzur içinde yaşayabilmesinin teminatıdır.”

Süleyman Soylu, savaş çığırtkanlığı yapmadıklarını belirterek, “‘Savaş çığırtkanlığı yapılıyor’ diyenlere buradan sesleniyorum, ağızlarındaki baklayı çıkartsınlar. PKK terör örgütü ile beraber Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni eşitlemeye çalışan anlayışlar, ağızlarındaki baklayı çıkartsınlar esas itibariyle. Güya entelektüel ayaklarla, barışı seven insanlar vasıtasıyla… İki polis memurumuzun uyurken kafalarına sıkılan kurşun veya bu memleket adına nöbet tuttuğu kulübede kalleşçe arkadan kurşun sıkanların neresiyle beraber Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir anlayışını denkleştirmeye çalışacaksınız” dedi.

Soylu, Türkiye’nin her metrekaresinde huzuru, barışı, kardeşliği hep birlikte bir araya getireceklerini vurgulayarak, “Ciğerparelerimizin şehadeti, evlerimizi, ocaklarımızı yakmaktadır. Bunu devlet olarak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak, AK Parti hükümeti olarak başka bir yöntemle çözmek için büyük bir gayret, samimiyet ortaya koyduk. Yurt dışına operasyonlar yapıyoruz Avrupa’dan ses çıkıyor mu? Çıkmıyor. Dünyanın diğer ülkelerinden bir ses çıkıyor mu? Çıkmıyor. Neden? Çünkü Türkiye’nin demokrasi, huzur, milli birlik ve kardeşlik konusunda samimi adım attığını bütün dünya biliyor. Biz samimi adım attık” diye konuştu.

1 Kasım seçimlerinin Türkiye’nin istikrarının ve huzurunun teminatı olduğunu belirten Soylu, “7 Haziran’daki düğümü, hükümetin kurulamaması düğümünü bu millet çözecek. Yine milletimize müracaat ediyoruz. Kararı siz vereceksiniz. Bize güvenin, 1 Kasım seçimleri Türkiye’de aziz milletimizin selametinin anahtarıdır. 1 Kasım seçimleri Türkiye’de bizim birlik ve beraberliğimizin anahtarıdır” dedi.

Soylu, vatandaşlardan partisine destek isteyerek, “1 Kasım bir tamamlama seçimidir. Milletimizin bu hükümeti kim oluşturacak konusunda karar vereceği bir seçimdir. Son 3.5 ayda hep beraber gördük. Türkiye’nin tek başına iktidarının Türkiye’ye ne kazandırdığını, Türkiye’nin kararlarında ne büyük isabetler olduğunu ve Türkiye’nin attığı adımların tek başına iktidarın gücüyle attığını bir kere daha hep birlikte gördük. Aziz milletimizin bu kararını tekrar gözden geçireceği 1 Kasım’da bize itibar etmesini, güvenmesini istiyoruz” ifadesini kullandı.

Muhtarların sorunlarını ve taleplerini dinleyen Soylu, Beşikdüzü Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu ve AK Parti İlçe Başkanı Harun Demirci ile parti yöneticilerinin de katıldığı toplantının ardından esnafı ziyaret etti.