İstanbul’da Akademi Coşkusu

Mecidiyeköy Kültür Merkezi’nde düzenlenen AK Parti Siyaset Akademisi 13. Dönem ‘Lider Ülke: Türkiye Yerel Yönetimler Programı-1’ organizasyonunun İstanbul Avrupa Yakası ayağı, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Adalet ve Kalkınma Partisi Ar-Ge’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu’nun da katıldıkları törenle başladı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ar-Ge Başkanı Süleyman Soylu yaptığı konuşmada, AK Parti’nin başlattığı siyaset akademilerinin, Türk siyasi hayatına getirilen en önemli yeniliklerden olduğunu söyledi.

Partinin 10 yıldan bu yana siyaseti güçlendirmek, demokrasiyi derinleştirmek, ülkenin ekonomik, siyasi ve sosyal hayatını zenginleştirmek için çok önemli ve ciddi bir süreçten geçtiğini belirten Soylu, yıllar sonra 21. yüzyılın ilk 10 yılı hatırlandığında, AK Parti’nin Türkiye ve dünya açısından yaptıklarının tarih olarak yazılacağını ifade etti.

Soylu, AK Parti’nin siyasette öncü bir çizgi ortaya koyduğunu belirterek, şunları söyledi:

‘AK Parti’nin ortaya koyduğu bu çizgi bazen örnek alınmakta, bazen taklit edilmekte, bazen de takip edilmektedir. Siyaset merkezini güçlendirmek için uzun yıllardan beri ortaya koyduğu temel yapı taşlarından biri olan siyaset akademisi, bugüne kadar partinin dersanelerinden 40 bin kişiyi mezun etmiştir. Siyasetin en önemli donanımlarından birisi bilgidir. AK Parti, siyaset akademileriyle çığır açmıştır ve bunu devam ettirmektedir. Eskiden siyaset öküz boyunduruğunda radyo dinlenilerek yapılırmış. Şimdi bilgi, donanım, twitter, facebook, iletişim ve etkileşimin bütün yönleriyle yapılabilme şansına sahip. Bütün bu donanımınızla beraber çok net bir farkındalık ortaya koyacağınıza ve yarının siyasetinin sizin ellerinizde, AK Parti’nin ortaya koyduğu temel ilkeler neticesinde gerçekleşeceğine, bu konudaki sizlerin siyaset akademisinde ortaya koyacağı değişimin de ülkemiz ve coğrafyamız açısından önemli katkılar sunacağına inanıyorum.’

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen bağış, ‘Ana muhalefet partisinin içinde İstanbul büyükşehir belediye başkan adaylığı için kazan kaynıyor farkındaysanız acayip Bizans oyunları dönüyor’ dedi. Açılışa katılarak ilk dersi veren Bakan Egemen Bağış, burada ‘Deneyim ve Vizyon Paylaşımı’ konusunda tecrübelerini paylaştı.

AK Parti’nin iktidarı döneminde kaydedilen gelişmeleri, AB konusunda alınan yolu ve İstanbul’un AB ile Türkiye açısından önemini anlatan Bağış, AK Parti’nin, herhangi bir kesimin, coğrafyanın, etnik kökenin partisi olmadığını söyledi.

Milletin değerleriyle bütünleşmenin önemine dikkati çeken Bağış, kendi vatandaşını hor görerek bir yere varılamayacağının artık anlaşıldığını söyledi.

Siyaset akademilerinin AK Parti’nin farkını ortaya koyduğunu vurgulayan Bağış, insanların birbirini olduğu gibi kabul etmesi ve birbirini sevmesi halinde Türkiye’yi kimsenin tutamayacağını belirtti.

Bağış, ‘Benim sizinle paylaşabileceğim en önemli ders, sakın ama sakın milletimizi hor görmeye çalışmayın. Milletin şamarı çok sert olur. Biz, bizden evvelkilerin hatalarından ders almayı bilen bir hareket olduk. Eğer milletten, milletin değerlerinden, arzularından, beklentilerinden koparsanız, birtakım şahsi çıkarlarınızın peşine düşerseniz, siyasette hiçbir şansınız olmaz’ diye konuştu.