İstanbul halkı CHP’den ürküyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “CHP’den ürker İstanbul halkı. Çünkü bizim İstanbul’da neler yaşadığımızı ve nasıl bir yerel yönetim süreci geçirdiğimizi biz hafızalarımızdan maalesef silemiyoruz” dedi.


Soylu, AK Parti İnegöl İlçe Teşkilatını ziyaretinde, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün CHP’ye geri dönmesi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için adının geçmesine yönelik soru üzerine Soylu, Sarıgül’e hayırlı olsun dileklerini iletti.

“Öncelikle şahsi kanaatimi söyleyeyim, Türkiye’de siyasetin parçalanmışlığının ve dağınıklığının ortadan kaldırılması doğrudur” diyen Soylu, “Sarıgül’e hayırlı olsun. Cumhuriyet Halk Partisi’ne yeniden dahil olması, aynı düşünceyi paylaşan insanların başka siyasi partilerde ve farklı kulvarlarda bir şekilde parçalanmış bir siyasetin unsurları olarak bulunmasının doğru olmadığı özellikle 21. yüzyılın bize siyasetinde böyle bir mecburiyet getirdiğini, net bir şekilde görüyoruz. 21. yüzyılı ben bir referandumlar yüzyılı olarak tanımlıyorum” ifadelerini kullandı.

Soylu, Sarıgül’ün uzun yıllardan beri Cumhuriyet Halk Partisi politikalarına yakın ve onun içerisinde olan bir siyasetçi olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Referandumlar 2015 ve 2016 yılından sonra benim şahsi kanaatim çok daha Türkiye’nin ve dünyanın gündeminde olacak. Bu da doğal olarak iki farklı bloğu beraberinde getirmektedir. Sayın Sarıgül, uzun yıllardan beri zaten Cumhuriyet Halk Partisi politikalarına yakın, onun içerisinde olan bir siyasetçidir. İnanıyorum ki inşallah Türkiye’de siyaset açısından fayda getirir. Ama şunu söyleyeyim. İstanbul’la ilgili çok uzun zamandan beri takip edilen hem araştırma sonuçlarını hem de farklı simülasyonları hep beraber biliyoruz. İstanbul seçimi AK Parti için hem hizmetlerinin karşılığı, İstanbul’a yapmış olduğu yatırımlarının karşılığı ve İstanbul halkıyla ortaya koymuş olduğu diyalogların karşılığı olarak rahat bir seçim olacaktır. Partimizin bu konuda konsantrasyonu çok yüksek. Elbette hiç kimse seçime ‘ben kazamayacağım’ diye çıkmaz. ‘Herkes kazanacağım’ diye çıkacaktır. Bu tatlı ama bir o kadar da centilmen olması gereken, sıcak rekabet ortamı. Bizim İstanbul’da hiçbir endişemiz söz konusu olmamıştır. Bunun için öncelikle Sarıgül’e hayırlı olsun. İnşallah tatlı, güzel, centilmen ve İstanbul halkının faydasına olabilecek iyi bir seçim dönemi yaşarız.”

İstanbul’un AK Parti hizmetleriyle ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul sevdasıyla bütünleşmiş bir şehir olduğunu vurgulayan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Biz İstanbul’a ve halkına hizmetlerimizi devam ettirmek istiyoruz. Bunun için İstanbul halkının önüne 30 Mart 2014 tarihinde konulacak sandıktan da çok rahat ve avantajlı bir şekilde çıkabileceğimizi veriler ortaya koyuyor. Bir de Cumhuriyet Halk Partisi’nin Sarıgül ile ya da başka bir adayla bir ilgisi yok. İstanbul halkı CHP’den ürküyor. Ben İstanbul’da yaşayan bir insanım. CHP’den ürker İstanbul halkı. Çünkü bizim İstanbul’da neler yaşadığımızı ve nasıl bir yerel yönetim süreci geçirdiğimizi biz hafızalarımızdan maalesef silemiyoruz. O hafızalar bizi özellikle İstanbul’da CHP’ye yönelik yerel yönetimler açısından tedirgin etmektedir.”