“İslamofobik korku, batının refleksi haline gelmiştir”

TRT Türk Televizyonu’nda Ömer Şahin’in hazırlayıp sunduğu Görüş Farkı programına katılan Süleyman Soylu, Mısır ve Türkiye gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, İslamofobik korkunun batının refleksi haline geldiğini söyledi.

Mısır’da yaşanan son katliama değinen Soylu, Mısır’da 35 yıldır, yönetimsel anlamda batının değerleriyle örtüşen ama halkla örtüşmeyen bir yapının bulunduğunu, bu yapının yıkılmasından sonra batı dünyasının 2,5 yıldır rövanşist bir hazırlık içinde olduğunun anlaşıldığını söyledi.

Mısır’daki darbeyi Türkiye’de yaşanan darbe süreçleriyle kıyaslayan bir soru üzerine Süleyman Soylu, Mısı’da yaşanan darbeyi yapı ve gelişim süreci itibarıyla 27 Mayıs ve 12 Eylül darbelerine benzettiğini söyledi.  27 Mayıs darbesini gerçekleştirenlerin bir çete ve çapulcu takımı olduğunu da ifade eden Süleyman Soylu, bu kişilerin de darbeyi meşrulaştırmaya çalıştıklarını, bugün Mısır’da yaşananların da bu yönüyle benzerlik içinde olduğunu söyledi. Darbenin bütün dünyanın gözü önünde olgunlaştırılmaya ve meşrulaştırılmaya çalışıldığını ifade eden Soylu, ABD ve Avrupa’dan gelen gözlemcilerin aslında bu sürece katkıda bulunduğunu sözlerine ekledi.

Programda, iç siyasetle ilgili konular da değerlendirildi. Ergenekon davası ile ilgili değerlendirmelerinin sorulması üzerine Süleyman Soylu, temel rahatsızlık sebebinin Türkiye’de normal ilişkiler cereyanının ortaya konulmak istenmesinin olduğunu, bugün Bitlis’te ayağına protez yaptırmak isteyen bir çocuğun Başbakana ulaşabiliyor olduğunu ifade etti. Ergenekon davasında bazı insanların neyle suçlandığını bile bilmedikleri şeklindeki eleştirilere ilişkin olarak Soylu “Ben neyle suçlandım, bilmiyorum diyenler, samimiyetsizdirler” dedi. Türkiye’de siyasetin, kendi heva ve geleceği için siyasete bir an bile müdahale etmediğini belirten Süleyman Soylu, böyle bir müdahale talebinin muhalefetten geldiğini, buna rağmen hükümetin böyle bir tavrın içinde asla olmadığını belirtti.

Darbe davasından yargılananların meclise taşınmalarının CHP’nin bir ayıbı olduğunu da ifade eden Süleyman Soylu, ülkede bir metrekareye imar izni çıkarılması için iç savaş çıkmasına razı insanlar bulunduğunu sözlerine ekledi. Sonbaharda yaşanacak gelişmelere ilişkin gündemde dolaşan iddialar üzerine de hiçbirşeyden kaygı duymadığını, sonbaharda ifade edilen anlamda bir gelişme yaşanmayacağına inandığını da sözlerine ekledi.

Yaklaşan seçimlerle ilgili değerlendirmelerin sorulması üzerine Süleyman Soylu, uzun zamandır seçim tahminleri üzerine bilimsel çalışmaların içinde bulunduğunu ve daha önceki seçimlere ilişki tahminlerinde de yanılmadığını ifade ettikten sonra İstanbul’da yerel seçimler anlamında en yakın rakiplerinin 20 puan üzerinde olduğunu söyledi.