İnsanlarımızı sahipsiz bırakmayız

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Bu seçim sürecini, bir baskı sürecine döndürdüler. Orada insanlarımızı sahipsiz bırakmayız” dedi.

Soylu, AK Parti Akçaabat Kadın Kolları tarafından ilçedeki bir restoranda düzenlenen kahvaltıda yaptığı konuşmada, hükümetin 13 yıllık icraatlarını anlatarak, AK Parti hükümeti döneminde ülkenin birinci kalkınma dönemini tamamlayarak, ikinci kalkınma dönemine geçtiğini ifade etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştiren Soylu, “Ankara’da Rizeliler Günü’ne gidiyor. Kemençeyi görüyor, ne diyor biliyor musunuz? ‘Bu kemanla nasıl horon oynuyorsunuz’ diyor. Kemençeyle, kemanı ayıramayandan Türkiye’ye Başbakan, yönetici olur mu? Siz merak etmeyin, CHP de 7 Haziran akşamı Kemal Kılıçdaroğlu’na tezkereyi verecek” diye konuştu.

Soylu, Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’yi ve meselelerini bilmediğini kaydederek, “Kılıçdaroğlu’nun gitmesi bizim için kötü olacak ama sürekli yalan söyleyen, Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza sürekli hakaret eden bir adamın siyasetten bertaraf edilmesi Türkiye’nin hayrına olacaktır” ifadesini kullandı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı da eleştiren Soylu, “Van’da ne yaptılar biliyor musunuz? Bir musluk yaptılar, bütün bilbordlara koymuşlar. O musluktan kan akıtıyorlar, altına da yazıyorlar ‘Gerisini siz düşünün’ diye, tehdit ediyorlar. ‘Eğer HDP’ye oy vermezseniz, biz burayı kan gölüne çeviririz’ diye. Kan siyaseti güdüyorlar” dedi.

Soylu, çözüm sürecinin devamından yana olduklarını vurgulayarak, “Biz Çözüm Süreci’nden yanayız. Anaların ağlamasını istemiyoruz. Çözüm Süreci’ni kardeşlik süreci olarak biliyoruz” dedi.

Çözüm sürecinin muhatabının Demirtaş olmadığını belirten Soylu, “Çözüm Süreci’nin muhatabı, birlikte istiklal mücadelesi verdiğimiz kardeşlerimizdir. Birlikte büyük Türkiye’yi, zengin Türkiye’yi kurmaya çalıştığımız kardeşlerimizdir” diye konuştu.

“Bu seçim sürecini bir baskı sürecine döndürdüler”

Soylu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde AK Parti teşkilatlarının tehdit edildiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

“Orada seçim bürosu kiraladığımızda gidiyorlar, insanları tehdit edip seçim bürolarının geri verilmesini sağlamaya çalışıyorlar. Bu seçim sürecini, bir baskı sürecine döndürdüler. Orada insanlarımızı sahipsiz bırakmayız. Eğer bunu devam ettirirlerse orayı başlarına yıkarız. Demokrasiyi istismar etmeye kalkmasınlar. Demokrasi üzerinden insanların özgürlüğüne, hüviyetine kıskaç vurmaya, onların oy kullanma hüviyetini engellemeye çalışmasınlar. Buradan Aydın Doğan’a sesleniyorum. Ey Aydın Doğan, bu işin bedelini sen de ödersin.”

Kadınların siyasetteki önemine de işaret eden Soylu, Trabzon’da siyasi partilerden sadece AK Parti’nin kadın milletvekili adayı olduğunu ifade ederek, ”Kadınların oy vermediği parti iktidar olamaz” değerlendirmesinde bulundu.

Süleyman Soylu, kahvaltı programı öncesi Akçaabat ilçesindeki Erol Günaydın Sanat Merkezi’nde düzenlenen bir firmanın 2014 yılı değerlendirme toplantısında da işçilerle bir araya geldi.

Soylu, burada yaptığı konuşmada da AK Parti iktidarının 13 yıllık dönemde yaptığı icraatları anlatarak, kendilerinden destek istedi.