İnşallah sayın Başbakanı cumhurbaşkanı yapacağız

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “İnşallah Recep Tayyip Erdoğan beyi 10 Ağustos günü akşam saat 17.00’de cumhurbaşkanı seçtikten sonra belki de hayatımızın en mesut, en mutlu günlerinden birisini yaşayacağız” dedi.

Soylu, partisinin Yalova İl Başkanlığı tarafından bir kafede düzenlenen  “Gençlerle Sohbet” programında yaptığı konuşmada, Yalova’daki seçim sonucu ne olursa olsun kentte destekte bulunacaklarını söyledi.

Yalova’da seçimi kazanmak istediklerini ifade eden soylu, “1 Haziran’da biz kazanmak isteriz ve Yalova’ya hizmet etmek isteriz. Elbette ki her siyasi parti bunu ister, en çok da biz istiyoruz çünkü imkanlarımız bu konuda çok daha iyi bir ölçekle Yalova’ya ulaşır. Bu konuda kendi özgüvenimiz de yüksek. İster kazanalım ister kazanmayalım, burada gençlerimizin bizden istediği projelere ve gençlere sonuç her ne olursa olsun desteğimiz tamdır. Bundan emin olabilirsiniz” diye konuştu.

Daha sonra, şehir merkezinde esnaf ziyareti gerçekleştiren Soylu, İl Teşkilatı’nın, Raif Dinçkök Kültür Merkezi’nde düzenlediği seçim çalışmalarıyla ilgili toplantıya katıldı.

Soylu, burada yaptığı konuşmada, yerel seçimlerde milletin büyük feraset gösterdiğini ve AK Parti destek verdiğini vurgulayarak, milletin Menderes ve Özal dönemlerinde olduğu gibi kendi tarihini yazdığını dile getirdi. Soylu, şöyle devam etti:

“28 Şubat’tan sonra işte biz bunları korkuttuk. ‘Bin yıl daha bundan sonra bu topraklarda bizim borumuz ötecektir’ diyenlere karşı, bu milletin ayağa kalkıp 3 Kasım 2002’de ‘Hayır sizin borunuz ötmeyecek, milletin borusu ötecek’ diyenlerin yazdıkları tarih gibi. Bu milletin kendi tarihleri var ve her yerde haykırdık, her yerde söyledik. Her yerde bu milletin büyük ferasetiyle ve büyük anlayışıyla beraber kendisiyle birlikte olanlara sahip çıkacağımızı söyledik ve anlattık. Allah bizi mahcup etmedi. Milletimiz bu büyük harekete büyük destek verdi. Aynen 12 Eylül 2010 tarihinde bir referandumda anayasa değişikliğinde bu milletin kendi tarihini oluşturduğu gibi ve biz inanıyorduk. 30 Mart tarihi bizim tarihi bizim tarihimiz olacak. Bu milletin tarihi olacak. Cumhuriyet ve demokrasi tarihinin en önemli seçiminde bu millet bu ülkenin yarınlarda güçlü olabilmesi için bu ülkenin kendi etrafındaki coğrafyada bütün ülkelerle birlikte bütün dünyaya yeniden bütün dünyaya bu ülkenin bütün medeniyetlere haykırabilmesini sağlayabilmek için bu millet elbette kendi kararını verecekti. Onlar zannettiler ki, millet fotoğrafı parça parça görüyor. 12 Eylül’ün nasıl olduğunu anlamadık, 28 Şubat’ın bu millet için ne ifade ettiğini anlamadığını zannettiler. Onlar zannettiler ki seçim öncesi kasetleri koyarız, milleti kandırırız. Biraz da İslam dini üzerinden, milliyetçilik üzerinden, bu milleti aldatmaya çalışırız ve bu millet bunu bir şekilde yer diye düşündüler. Ama 30 Mart’ta bu milletin tokadı o öyle ağır oldu ki hala sesleri çıkmıyor.”

 30 Mart’ın kendilerine büyük bir sorumluluk verdiğini vurgulayan Soylu, şunları kaydetti:

“Biz bu asil millete, egemenliğin kayıtsız ve şartsız tam anlamıyla bu milletle olabileceği sözünü verdik. Bu devleti ele geçirmeye çalışanlara karşı dik duran bu AK Parti teşkilatı dik duran AK Parti kadroları ve bu konuda bir milim bile geri adım atmayan liderimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan da dahil olmak üzere hepimize büyük bir sorumluluk verdi. İşte yetki elinizdedir dedi. Kim bu ülkeye kim bu devlete kim bu millete bir ihanet planı içerisindeyse siz onun hakkından gelin diye bu AK Parti’ye ve AK Parti hükümetine ve güzel kadrolara bir yetkiyi verdi.”

– “Çatlasalar da patlasalar da”

 Türkiye’nin yarınlarına ait daha büyük bir sorumluluk içerisinde olduklarını ifade eden Soylu, birçok işler gerçekleştirdiklerini, birçok mesafeler alındığını belirtti. 

Cumhuriyet ve demokrasi tarihinin en önemli seçimini hep birlikte geride bıraktıklarını anlatan Soylu, şöyle konuştu:  

“Büyük bir sorumluluğu omuzlarımıza alarak geride bıraktık ama şunu açık yüreklilikle söyleyeyim, şimdi bu toprakların en önemli seçimine gidiyoruz. Selçuklu ve Osmanlı’dan itibaren ilk kez halk kendi cumhurbaşkanını seçecek. İlk kez kendi oylarıyla birlikte seçecek. İşte millet aslında yeni Türkiye’nin yeni sayfasını yazmaya başlayacak. Bu yeni sayfada ne var biliyor musunuz? İlk on büyük devlet var ve onun içerisindeki Türkiye var. İlk adımımız olan 2023’teki 25 bin dolar kişi başı gelir seviyesi var. Bu yeni sayfada bir elini Avrupa’ya bir elini Orta Doğu’ya bir elini Orta Asya’ya bir elini de Afrika’ya vermiş ve bölgesinde güçlü, kudretli ve yükselen bir Türkiye var. Bu yeni sayfada 2,5 trilyon dolar gayri safi hasıla var. Kendi uçağını yapan bir Türkiye var, çatlasalar da patlasalar da kendi istihbarat uydusunu yapan bir Türkiye var. Kendi otomobilini yapan bir Türkiye var.”

-“Bu bir normal cumhurbaşkanı seçimi değildir”

Türkiye’nin çok önemli bir seçime doğru gittiğini vurgulayan Soylu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Sorumluluğumuz 29 Mart’tan daha ağırdır. Sorumluluğumuz 28 Mart’tan daha ağırdır. Onun için değerli Yalovalılar, 10 Ağustos tarihine doğru gidiyoruz. Bu millet kendi devletinin tarihini yeniden yazmaya hazırlanıyor. Bu bir normal cumhurbaşkanı seçimi değildir. Eğer bunu böyle algılıyorsak, bunu böyle düşünüyorsak yanılırız. Eğer AK Partiyi sadece bir siyasi parti olarak algılıyorsak, nasıl yanılıyorsak, önümüzdeki seçimleri de eğer sadece bir cumhurbaşkanlığı seçimi olarak algılıyorsak yanılırız. Bizim iddiamız büyüktür. Bugün elbette partimiz bir istişare yapıyor ama benim gönlümün ne söylediğini herkes biliyor. İnşallah Recep Tayyip Erdoğan beyi 10 Ağustos günü akşam saat 17.00’de cumhurbaşkanı seçtikten sonra belki de hayatımızın en mesut, en mutlu günlerinden birisini yaşayacağız. İnşallah. Hiç lafımı bükmem. Kimseye de haksızlık yapmam çünkü bu Türkiye’nin yeniden seçilişi demektir. Bunu niçin söyledim biliyor musunuz? Allah şahittir bütün değerlerimin üzerine yemin ederim ki ‘Ey Yalova, 1 Haziran’da cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi buradan işaret fişeğini bir şekilde bütün Türkiye’ye gösterin. Bir tek gün, ipim cebimde geziyorum, kefenim yanımda geziyorum diyerek cumhuriyetimizin, milletimizin inanç değerlerimizin başkalarının tasallutu altında olmaması için kendi bedenini ortaya koyan bu adam için Yalova’nın yapması gereken çok şey var.”

Toplantıya, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdulhamit Gül de katıldı. 

Kaynak: Haber Kaynağı