İnfazlar, Demokrasiye Karşıydı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Menderes, Zorlu ve Polatkan’ın infazı, onların şahıslarına ve zatlarına yönelik değildi, demokrasiye ve milletin ilerleme şuuruna karşıydı” dedi.

Soylu, eski Başbakan Adnan Menderes, eski Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve eski Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ın idam edilişlerinin 52. yılı nedeniyle Topkapı’daki Anıt Mezar’da düzenlenen anma törenine katıldı.

Törende konuşan Soylu, aslında darbecilerin, milletin milli hasletleri, inançları, özgürlüğü ve demokrasiyle sorunu olduğunu vurgulayarak, “O kadar kinliydiler ki 1960 darbesi onların kinlerini, nefretlerini bir şekilde söndürmedi. 1980 darbesinin sonrasına kadar 27 Mayıs’ı, bu millete hakaret ederek, küçük düşürerek bayram olarak kutlattılar. Biz neyin ne olduğunun farkındayız. Menderes, Zorlu ve Polatkan’ın infazı, onların şahıslarına ve zatlarına yönelik değildi, demokrasiye ve milletin ilerleme şuuruna karşıydı” diye konuştu.

Soylu, Menderes ve arkadaşlarının idam edilmelerinin en önemli sebebinin, millete tahammülsüzlük olduğuna dikkati çekerek, “Sizin zenginleşmenize, özgürlüklerinize, aynı safta birlikte namaz kılmanıza, cemevinden camiye kadar, bu ülkedeki bütün inanç noktalarına kadar, herkesin özgür ve kardeş yaşadığı bir ülkeye tahammül edemiyorlar” dedi.