İlk Kez Eğitim Bütçesi Savunmayı Geçti

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “İlk kez cumhuriyet tarihinde milli savunma bütçesinin üzerinde bir milli eğitim bütçesi, bir sağlık bütçesi ayrılan dönemi gerçekleştiriyoruz” dedi.

Soylu, Siirt’in Aydınlar (Tillo) ilçesinde ışık hadisesini izledikten sonra Toplumsal Gelişim merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği (TOGEMDER) ve hayırsever işadamı Nihat Özdemir tarafından Kurtalan ilçesinde yaptırılan anaokulunun açılış törenine katıldı. Soylu, törende yaptığı konuşmada, anaokulunun hayırlı olması dileğinde bulunarak yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.

Bu topraklardan çıkmış insanların gelip tekrar topraklarına dönüp çocukların geleceğine yatırım yapmasının sevincini yaşadığını ifade eden Soylu, “Türkiye’nin 44 ilinde 479 derslikle gerçekleşen hedefi 500 olan bir anlayışla birlikte yeni açılacak anaokullarında okuyacak çocuklarımızın heyecanını anlayabiliyorum” dedi.

Hedeflerinin sadece çocukları okutmak olmadığını belirten Soylu, bu sabah büyük bir bilim adamının, onun öğretmenine gösterdiği ilme, hürmete, saygının huzurunda olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“Bu ülkenin güzel bir Başbakanı var. Heyecanınızla sizi kucaklayan bir Başbakanınız var. Türkiye’nin her tarafına 174 üniversite ile belkide Osmanlı’nın son 200 yılında geri kaldığımız ilim hamlesini, 21. yüzyılın başından itibaren başlattığımız bir anlayışı Türkiye’nin topraklarına katmak isteyen bir Başbakanımız var. Siirt’teki öğretmen sayısını 2 bin 500’den 3 bin 700’e çıkartan, 8 milyon 500 bin ücretsiz ders kitabı dağıtan bir iktidar var.”

Türkiye’nin bir yandan sivilleştiğini bir yandan da demokratikleştiğini dile getiren Soylu, “İlk kez cumhuriyet tarihinde milli savunma bütçesinin üzerinde bir milli eğitim bütçesi, bir sağlık bütçesi ayrılan dönemi gerçekleştiriyoruz. Biz yurt dışına çıktığımızda 20. yüzyılda ay yıldızlı pasaportumuza yapılan muamele hep içimizi kemirirdi. Bugün şükürler olsun ki dünyanın neresinde olursa olsun ay yıldızlı pasaportu gümrük memuruna uzattığımızda elinin tersiyle iten değil gönlü titreyerek ayağa kalkan ilerlemiş bir ülkeyi arzu ediyor, hep beraber de bunu hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Diğer konuşmaların ardından açılış kurdelesini kesen davetliler, sınıfları gezip öğrencilerle sohbet etti.

Törene Siirt Valisi Ahmet Aydın, AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören, Kurtalan Kaymakamı Mustafa İmamoğlu ve daire müdürleri de katıldı.