İlk il kongresi Erzurum’da

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, AK Parti 5. Olağan Kongresi’ne yönelik hazırlıklarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kongre için iyi bir hazırlık dönemi geçirdiklerini ve takvimin sıkışık olmasına rağmen siyasetin zorladığı hiçbir kuraldan ve yeter şartlarından hiçbir şekilde vazgeçmediklerini dile getiren Soylu, “Şanslıyız ki Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu da aynı şekilde bu kongrelerin AK Parti için, 2015 seçimleri için, 2023 hedeflerimiz için çok önemli bir fırsat içerdiğini, çok önemli bir fırsat yüklendiğini tüm arkadaşlarımızla defaten paylaşıyor” dedi.

Kongreye hazırlık döneminin Başbakan Davutoğlu’nun ortaya koyduğu talimatlarla yürütüldüğünü dile getiren Soylu, mahalle kongrelerini 388 bin delegeyle tamamladıklarını belirterek, “Şu anda 388 bin delege Türkiye’nin her noktasında kendi ilçe ve il kongrelerini seçebilmek için büyük bir çaba içerisindeler. Şimdi ilçe kongrelerine başladık. Şu noktaya kadar da yaklaşık 240 ilçe ve belde kongresini tamamlamış durumdayız. Bu haftasonu itibarıyla yaklaşık 450 kongreye ulaşacağız. Yani neredeyse kongrelerimizin yarısını bir şekilde tamamlamış olacağız” diye konuştu.

Ay sonu itibarıyla başlayacak il kongrelerinin yaklaşık 3 ay sürmesini beklediklerini dile getiren Soylu, sürenin uzun tutulmasının sebebinin Başbakan Davutoğlu’nun yaklaşık 48 il kongresine iştirak ederek parti teşkilatı ve tabanıyla bir araya gelecek olmasından kaynaklandığını söyledi.

İlk il kongresi Erzurum’da

İl kongrelerinin ilkinin Erzurum’da gerçekleştirileceğini belirten Soylu, “Erzurum bizim milli mücadelemizin, kurtuluşumuzun en önemli noktalarından bir tanesidir. Yani kararın, kaderin ve ülkenin geleceğini bir şekilde milletimiz tarafından teslim edildiği noktalardan bir tanesidir Erzurum. O açıdan Erzurum kongresi de hem partimiz açısından hem ülkemiz açısından hem de gelecek beklentilerimiz açısından bizim için önemli bir yerdir. İlk kongre yeri olarak Erzurum’un belirlenmesi direkt Sayın Genel Başkanımızın talimatıyla oldu. Ertesi gün de yine önemli sembol vilayetlerimizden bir tanesinde Balıkesir’de, yani Zağanos’ta, dergahın kurulduğu Balıkesir’de olunacak” dedi.

Soylu, şubat ayının ortasına kadar tüm kongrelerin AK Parti’nin belirlediği ölçüler içerisinde ve Türkiye’nin beklediği bir şekilde gerçekleşeceğine inandığını bildirdi.

Dinamik bir kongre süreci

Kongrelerin büyük bir heyecan içerisinde geçtiğini söyleyen Soylu, “Bu kongrelerin bu kadar yüksek bir dinamizmle gerçekleşebileceği belki bizim beklentimizde de yoktu. Fakat bugün görüyoruz ki gerek partimizin yöneticileri, milletvekillerimiz, genel başkan yardımcılarımız, grup başkan vekillerimiz, il ve ilçe başkanlarımız büyük bir kongre heyecanı içerisindeler” dedi.

“AK Parti, hamuru kuvvetli karılan bir siyasi parti ve bu hamuru karan da millet” ifadesini kullanan Soylu, “AK Parti hamuru karılırken hem siyasetin bütün önceliklerine hem milletin değerlerine hem de buradan bakınca görülüyor ki Türkiye’nin geleceğine yönelik bütün özellikler ve hasletler üzerinden kurulmuş. İlkeleri belli, kuralları belli ve teamülleri belli, oluşmuş ve bunların üzerinden kendisini yöneten bir siyasi parti ve ortak aklı değerlendirmeyi karşılıklı mutabakatı önemseyen bir anlayış var” diye konuştu.

Siyasetin temel meşruiyet zemininin en önemli ayaklarından bir tanesinin kongre olduğunu ve kongrelerin sadece seçilene değil kongreye gidene de kongrede varlığı olana da ciddi bir meşruiyet ve güç sağladığını dile getiren Soylu, “Bütün bunlar bir araya gelip özellikle hem cumhurbaşkanlığı seçimi hem ondan önce gerçekleşen mart mahalli seçimlerinden sonra AK Parti’de bir yorgunluğu değil tam tersi bir seçim öncesi hazırlığı ortaya koyan bir çalışmayı bütünleştirmektedir. AK Parti bu kongrelerden de güçlü bir şekilde çıkmaktadır. Elbette ki her kongrenin kendine ait bir cereyanı söz konusudur ve bu cereyanı da AK Parti yaşamaktadır” ifadesini kullandı.

“AK Parti emanetini, eksiksiz yönetebilme sorumluluğu”

Kongreler sonrasında yeniden yetki alan kadrolar ve yenilenen kadrolarla 2015 seçimlerindeki hedeflerine ulaşan siyasi parti bütünlüğünün muhafaza edildiğini söyleyen Soylu, şunları kaydetti:

“Sayın Cumhurbaşkanımız kurucusu olduğu, kurucu genel başkanı olduğu partiyi öyle bir karakterle bezemiş ki ve öyle güçlü temeller oluşturmuş ve öyle kurallarla bu partinin 9 seçimden galibiyetle çıkmasını sağlamış ki AK Parti’nin ve siyasetin Türkiye’de karşı karşıya kalmış olduğu bu süreci başarıyla yönetmesi konusundaki en önemli sonucu bir şekilde gerçekleştirmiş. Onun için bir taraftan bunu daha iyi bir noktaya getirebilmek hedefi var bir taraftan da bırakılan emaneti, AK Parti emanetini, çok daha iyi bir şekilde eksiksiz bir şekilde yönetebilme sorumluluğu var. Bugün Sayın Genel Başkanımızdan üyemize kadar, mahalle başkanlarımıza, delegelerimize kadar herkes bu sorumluluk bilinci içerisinde hareket ediyor.”