İktidara kördüğüm ile bağlı değiliz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, hükümet kurma çalışmalarıyla ilgili, “CHP ile bu süreç olmadığı takdirde Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun söylediği gibi diğer siyasi parti olan MHP ile de bu koalisyon, hükümet kurma süreci zorlanacaktır” dedi.

Soylu, Sürmene ilçesi Ormanseven Mahallesi’ni ziyaretinde yaptığı açıklamada, Türkiye’yi terör baskısından kurtarmak istediklerini ve bu konuda milletin sabrına sığındıklarını belirtti. Terör baskısının, Türkiye’yi demokrasiden uzaklaştırmak için planlı bir şekilde koordine edilmekte olduğuna dikkati çeken Soylu, “Terör baskısından Türkiye’yi kurtarmak Türkiye’nin ekonomisini de gelişmesini de huzurunu da normalleştirecektir. Bunun içinde milletimizin sabrı bizim için en önemlisidir, milletimizin sabrına sığınıyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de son yaşanan terör olaylarına değinen Soylu, “Maalesef demokrasiyi farklı algılayanlar, demokrasiyi, temel hak ve özgürlükleri istismar ederek orada devletin otoritesini ortadan kaldırmaya çalışanlar üzülerek hepimiz gördük ki hayallere kapılmışlar. Devletin içeresinde bölgesel bir otorite oluşturma hayali içinde olmuşlar. Bu tabi bizi üzmüştür ama bu bizi üzdüğü kadar milletimizi de üzmüştür. Orada bir baskı oluşturdular ve bu baskıyı oluştururken de korkutarak, sindirerek, ürküterek oluşturdukları bu baskıda en fazla zararı Kürt kardeşlerimize verdiler. Bir kısım insanlara eziyet ettiler, bir kısım insanların oradan göç etmesini istediler. Devlet olmanın sorumluluğu burada boş durmayı buna seyirci kalmayı gerektirmez, müdahaleyi yapar” ifadelerini kullandı.

Soylu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın bazı çağrılarda bulunduğunu hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şimdi Demirtaş da avanesi de bazı samimiyetsiz çağrılarda bulunuyor. PKK’nın yaptığı davranışları kabul etmiyor. Dün şöyle söylüyordu ‘Ceylanpınar’daki şehit polislerimize yapılan saldırı kirlidir, diğerleri ile ilgili bir şey söylemiyoruz’. Yani binbaşımıza eşinin yanında yapılan saldırı temiz, astsubayımızın Şemdinli’de ATM’de para çekmek için beklerken arkadan kahpece yapılan saldırı temiz. Kınalı kuzularımıza yol güvenliğini sağlamak için bulundukları anda yapılan saldırı, polislerimiz nöbet beklerken yapılan saldırılar temiz. Bu saldırıların hiçbiri temiz değil de asıl kirli olan bu Demirtaş’ın zihniyetidir. Bu zihniyet kirli bir zihniyettir ilk önce onu bir temizlemeleri gerekir.”

Soylu, terör örgütü üyelerinin silahlarını alıp Türkiye’den ayrılmasını isteyerek, “Teröristler bu toprakları terk etmediği sürece, silahlarını alıp buradan götürmediği sürece bu mücadelemiz sürecektir. Kimsenin bundan endişesi olmasın. Onun için her birimizin sabra ihtiyacı var” dedi.

“PKK ile Erdoğan arasında bu memlekette tercih yapamayanlar herhalde vicdanlarını söküp atmışlardır”

Halen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üzerinden siyaset geliştirmek istendiğini ifade eden Soylu, “Halen Cumhurbaşkanımız Erdoğan üzerinden siyaset geliştirmeye çalışan biçareleri görüyoruz, köye yazıları ile. Bu iş birlikçiler PKK’ya kötü diyemiyorlar, kendi sütunlarında ‘PKK kötüdür’ diyemiyorlar ama Erdoğan’a iftira ediyorlar hatta hakaret ediyorlar. Aziz milletimizin de huzuruna bu değerlendirmeyi sunmak isterim ki PKK ile Erdoğan arasında bu memlekette tercih yapamayanlar herhalde vicdanlarını, ahlaklarını söküp atmışlardır ve bu toprakların ve medeniyetin onlara bıraktığı sağduyuyu söküp atmışlardır” diye konuştu.

Soylu, hükümet kurma çalışmalarına da değinerek, “Biz 13 yıldır iktidar olan bir siyasi parti idik. Elbetteki iktidarı kaybetmek bizim için üzüntü verici olmuştur. Çünkü 13 yıldır AK Parti Türkiye için büyük kazanımlar ortaya koydu ve biz bunu devam ettirmek istiyorduk ama biz bu konuda ne kadar aklıselim ile davrandığımızı, iktidara kördüğüm ile bağlı olmadığımızı, milletimiz bize ne emanet ve işaret vermişse o çerçevede hareket ettiğimizi şu geçtiğimiz süreçte ortaya koyduk” değerlendirmesinde bulundu.

Bu süreçte siyasi partilere gittiklerini, hükümet kurma çalışmaları içinde olduklarını belirten Soylu, “Elbetteki hükümet kurmak kolay bir iş değil. Farklı siyasi düşünceleri ortaya koyan siyası partilerin bir araya gelmesi de kolay değil, bunu sürdürmekte kolay değil ama buna rağmen milletimiz bize tek başına iktidar gücü vermediği için ve Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın anayasal süreç içinde Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nu yetkilendirdiği için biz bu konuda samimiyetle bir çaba içinde olduğumuzu milletimiz, herkes, tarihte görmüştür. Bu konuda tüm yetkili kurullarımızda istişare ettik. Milletimizin ne düşündüğünü hep gözettik gözetmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“MHP ile de bu koalisyon, hükümet kurma süreci zorlanacaktır”

Soylu, hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde öncelikle CHP ile bir görüşme yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Yarın Başbakanız Davutoğlu da bu sürecin bir bölümünde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya gelecek. Bütün bu değerlendirmeler ışığı altında orada bu sürecin bu bölümüne ait bir değerlendirme ortaya konulacaktır. Oradan çıkan değerlendirmeden sonra yine bu süreç konusunda vatandaşımızın, milletimizin talimatı gereği yerine getirilmeye çalışılacaktır. Bu konuda bizler kendi görüşlerimizi, değerlendirmelerimizi, milletimizin görüşleri ışığı altında ortaya koyduk ve koymaya devam ediyoruz. CHP ile bu süreç olmadığı takdirde Başbakanımız Davutoğlu’nun söylediği gibi diğer siyasi parti olan MHP ile de bu koalisyon, hükümet kurma süreci zorlanacaktır.”

Kendilerinin hükümet kurmanın ve hükümeti oluşturmanın milletin verdiği direktif doğrultusunda olabilmesi için ellerinden gelen bütün samimiyeti ortaya koyduklarını ifade eden Soylu, “Sonuç nasıl olursa olsun hayırlı olabileceği kanaatini taşıyorum. AK Parti bu süreç içinde sorumluluğunu yerine getirmiştir ve halen yerine getirmeye devam etmektedir” dedi.

Soylu’ya ziyaretinde, AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi ve Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün de eşlik etti.