İki ülkeye büyük yararlar sağlayacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, asgari ücretin yıl boyunca net bin 300 lira olabilmesi için gelir vergisinde düzenleme yapılması yönündeki tartışmalara ilişkin, “Maliye Bakanımızla ters düşmek işimize gelmez, asgari ücret alan vatandaşlarımızla da ters düşmek işimize gelmez. Hiç merak etmeyin, bir orta yol buluruz” dedi.

Soylu, bakanlığın Reşat Moralı Toplantı Salonu’nda, Türkiye ile Belçika arasındaki Sosyal Güvenlik Anlaşması’nın imza törenine katıldı.

Belçika ile Türkiye arasında yaklaşık 50 yıldır sosyal güvenlik anlaşması imzalandığını belirten Soylu, “İki ülke arasındaki ilişki zamanla çok olumlu nitelik kazanmıştır. Bu ilişkiler, siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda gelişmektedir” diye konuştu.
Bakan Soylu, “Yaklaşık 50 yıl önce ülkemizden Belçika’ya yönelen iş gücüyle insani ilişkilerin ağırlık kazandığı ikili ilişkilerimiz, AB, NATO ve OECD gibi kuruluşların çatısı altında da devam etmektedir. Belçika’da 213 bin 143 Türk vatandaşı yaşamaktadır. Bunlardan 39 bin 551’i Türk vatandaşlığına sahiptir. 173 bin 592 Türk ise çifte vatandaş veya sadece Belçika vatandaşıdır” bilgisini verdi.

Belçika ile Türkiye arasında, her iki ülkedeki sigortalıların sosyal güvencesinin teminat altına alınması amacıyla 4 Temmuz 1966’da Sosyal Güvenlik Sözleşmesi imzalandığına işaret eden Soylu, gelişen ve değişen şartların, yeni bir sosyal güvenlik anlaşmasının gerekliliğini ortaya koyduğunu söyledi.
İki ülke arasında önceki sosyal güvenlik anlaşmasının yerini alması için 11 Nisan 2014’te yeni bir anlaşma imzalandığını dile getiren Soylu, bunun fiili olarak uygulanmasına imkan sağlayan idari anlaşmayı ise bugün imzalayacaklarını ifade etti.

Anlaşmayla, iki ülke sigortalılarının haklarının kapsamlı olarak teminat altına alınacağını vurgulayan Soylu, Belçika’da çalışan ya da emekli olanların eş ve çocuklarının Türkiye’de bulundukları dönemde sağlık hizmetlerinden yararlanması süresinin 45 günden 90 güne yükseltildiğini kaydetti.

Türkiye’nin şimdiye kadar 30 sosyal güvenlik anlaşması imzaladığını, bunların 28’inin yürürlükte bulunduğunu bildiren Soylu, anlaşmanın iki ülke arasında sosyal güvenlik alanında yarım asırdır süren ilişkileri daha da ileriye taşıyacağına inandığını dile getirdi.

“Ağustos ola, hayır ola”

Bir basın mensubu, Soylu’ya, “Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın asgari ücrete gelir vergisi indirimine gidilmesinin söz konusu olmadığı” yönündeki açıklamalarını anımsatarak, “vergi indiriminin uygulanmaması halinde yıl sonuna doğru asgari ücretten yaklaşık 70 liralık kesintiye gidilecek olmasını nasıl değerlendireceğini” sordu.

Soylu, soruya “Maliye Bakanımızla ters düşmek işimize gelmez, asgari ücret alan vatandaşlarımızla da ters düşmek işimize gelmez. Hiç merak etmeyin, bir orta yol buluruz” yanıtını verdi.

Asgari ücrette gelir vergisi indirimine gidilmesi konusunun ağustos ayında tekrar masaya getirileceğini belirten Soylu, “Sayın Maliye Bakanımızla da bu konuyu karşılıklı değerlendiriyoruz. Ağustos ola, hayır ola” dedi.

“Olağan akış içerisinde bir azalma söz konusu”

Asgari ücretin bin liradan bin 300 liraya yükseltilmesi sürecinde bazı kesimlerin “artışın işten çıkarmalara yol açacağı” yönündeki kaygılarını paylaştığını anımsatan Soylu, işten çıkış rakamlarının bu kaygıların yersiz olduğunu gösterdiğine dikkati çekti.
Geçen ve bir önceki yılın son ayları karşılaştırıldığında, işe giriş ile işten çıkışlar arasında büyük rakamsal farkın bulunmadığını ifade eden Soylu, şunları kaydetti:
“2014’ün aralık ayında 1 milyon 847 bin 560 kişi işten ayrılırken, 2015 aralık ayında 1 milyon 893 bin kişi işten ayrılmış. Bununla birlikte 2014’ün aralık ayında 1 milyon 275 bin 484 kişi işe girerken, 2015 aralık ayında bu sayı 1 milyon 312 bin 986 kişiye yükselmiş. Olağan akış içerisinde bir azalma ve akış söz konusu. Bu da piyasanın ve çalışma hayatının ülkemizdeki derinliğinin ve asgari ücretteki artışı nasıl regüle ettiğinin delillerinden biridir. Yüzde 30’luk artışa rağmen çalışma hayatının kendisini muhafaza etmesi ülkemiz adına sevindiricidir.”

“Bakanlığımızın tüm birimlerini harekete geçirdik”

Bazı işverenlerin çalışanlara asgari ücretin altında ödeme yaptığı yönünde çok sayıda şikayet aldıklarına değinen Soylu, şöyle konuştu:

“Bu özellikle taşeron sisteminde biraz daha bizi karşı karşıya bırakan bir şikayet olarak durmaktadır. Asgari ücretin altında ücret vermek konusunda birtakım girişimler var. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Bu konuda bakanlığımızın tüm birimlerini harekete geçirdiğimiz bilinmelidir. Bu konuda her kim böyle bir teklifle karşı karşıya kalıyorsa ‘Alo 170’ dahil bakanlığımızın tüm birimlerine bu konudaki ihbarlarını iletebilirler. Dört koldan asgari ücretin altında bir ücret olmamasını temin etmekle sorumluyuz.”

“Emekliye promosyonda belli noktaya gelindi”

Soylu, “emeklilere banka promosyonu verilmesi konusundaki çalışmaların ne aşamada bulunduğunun” sorulması üzerine de çalışmayla amaçlarının, yaklaşık 11 milyon 300 bin emekliye maaşlarının dışında kaynak sağlamak olduğunu vurguladı.

Sosyal Güvenlik Kurumu ile bankalar arasındaki görüşmelerin sürdüğünü bildiren Soylu, “Taraflar arasında sıkı bir görüşme sürüyor. Görüşmeler belli bir noktaya kadar geldi, bu ayın sona kadar somut bir noktaya ulaşabilir” ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu, bir gazetecinin “Kamudaki taşeron işçilerin kadroya alınması çalışmaları ne aşamada?” sorusuna, “Taşeron işçiler konusunda hükümetimizin milletimize bir taahhüdü söz konusu. Bu çalışmanın büyük bir bölümü Maliye Bakanlığı tarafından yürütülüyor. Önümüzdeki günlerde Maliye Bakanlığı ile tekrar bir araya geleceğiz. Çalışmalar olgunlaşma aşamasındadır. Maliye Bakanımızın dile getirdiği 21 Mart’a kadar yetiştirmeye çalışıyoruz” yanıtını verdi.

“İki ülkeye büyük yararlar sağlayacak”

Belçika’nın Ankara Büyükelçisi Marc Trenteseau da ülkelerinde yaşayan Türk toplumunun, Belçika ve Türkiye’ye büyük katkılarının bulunduğunu söyledi.
İmzalanacak anlaşmanın her iki ülkeye ve kapsayacağı kişilere büyük yararlar sağlayacağını anlatan Trenteseau, anlaşmanın Türkiye’den Belçika’ya işçi gücü göçünün 50. yılının ardından imzalanmasının da ayrıca anlamlı olduğunu dile getirdi.

Konuşmaların ardından Bakan Soylu ile Büyükelçi Trenteseau, Sosyal Güvenlik Anlaşması’nı imzaladı.

İmzanın ardından Soylu, Trenteseau’ya telkari kaplı fincan takımı hediye etti.