İhtiyacı olan herkesin yanında olacağız

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Türkiye güçlü olursa, bu ülkenin başına bela edilen vesayet musallatından sadece Türkiye değil, etrafındaki bütün coğrafya kurtulur” dedi.

Partisinin bayramlaşma programlarına katılmak üzere Van’a gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Soylu, Ferit Melen Havalimanında AK Parti Van milletvekilleri Burhan Kayatürk, Mustafa Bilici, Fatih Çiftçi ve Gülşen Orhan ile İl Başkanı Zahir Soğanda ve partililer tarafından karşılandı.

Daha sonra Özalp ilçesine giden Soylu, partisince İlçe Halk Eğitim Merkezi salonundaki bayramlaşmaya katıldı. Burada partililerle bir araya gelen Soylu, bu coğrafyada yaşayan insanların yaklaşık bin yıldır hep birlikte geleceğe güçlü adımlar attığını söyledi.

Soylu, bütün dünyaya ve Türkiye’ye sevgi, barış, kardeşlik ve birliktelik türkülerini çığırmak için Özalp’e geldiklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Allah’a şükürler olsun ki bir tarafta ay yıldızlı bayrağımız, bir tarafta Ezan-ı Muhammedimiz, özgürlüğümüzün, egemenliğimizin, istiklalimizin ve istikbalimizin sembolü olarak 785 bin metrekarede, semalarımızda buluşmaktadır. Bu güzel coğrafyada hep birlikte büyüklerimiz 60 yıldır demokrasi mücadelesi veriyor. Şükürler olsun ki 60 yıllık demokrasi mücadelemizi hep birlikte kazandık. Hep birlikte büyük bir iş başardık. Hep birlikte Türkiye’mizin geleceğine, yarınlarına, coğrafyamızın barışına büyük katkılar sunmaya çalıştık, yapılamaz denilenleri yaptık ve gerçekleştirilemez denilenleri gerçekleştirdik.”

“Türkiye’de bir tek kozmik oda var, o da milletin sandığıdır, milletin oyudur”

Türkiye’de ekonomiden sağlığa, adaletten emniyete kadar her türlü meselede çok büyük ve önemli adımlar attıklarını anlatan Soylu, bunu şiddetle, terörle, baskıyla, zulümle değil, demokrasiyle yaptıklarını ifade etti.

Soylu, geçmiş yıllarda, insanların kozmik odalardan ne çıkacağını, ülkenin geleceği, yarını için kozmik odalarda ne tartışıldığını merak ettiğine değinerek, “Bugün başınız göğe değecek kadar onurlu olun. Bugün bir tek kozmik oda var, o da milletin sandığıdır, milletin oyudur. Türkiye’de aslında hayallerimiz, zihniyetimiz gelişti. Türkiye’de yarına olan bakış açımız güçlendi. Bu ülkede sadece ekonomik olarak zenginleşmedik. Bu ülkede cami cemaatinden üç kişi dolaşamazdı. Bu ülkede sadece Kürtlere yönelik bir asimilasyon, inkar ve ret politikası uygulanmadı” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de son 12 yılda büyük değişimler yaşandığına ve devrim gerçekleştirildiğine dikkati çeken Soylu, şunları kaydetti:

“Evet biz çözüm sürecine sahibiz. Biz çözüm sürecini bu ülkede sonuna kadar isteyenlerdeniz ve bunun için bedeli ne olursa olsun, bu çözüm sürecini istismar etmek isteyenlere inadına barış, kardeşlik, hürriyet ve inadına özgürlük diyoruz. Çözüm süreci sadece doğu, güneydoğunun problemi değildir. Çözüm süreci 785 bin metrekarenin problemidir. Çözüm süreci bugün Suriye’de yaşananlara karşı insanlık onurunu ayağa kaldıranların kaderidir. Biz çözüm süreciyle hem zenginliği, hem de yarınları ayağa kaldıracağız. Biz kavga istemiyor, çocuğumuzun mürüvvetini bu topraklarda sağlıklı bir şekilde görmek istiyoruz.”

“Kimin başı dara düşüyorsa Türkiye ona sahip çıkıyor”

Önceki yıllarda Avrupa, Orta Doğu ve Kafkasya’da sıkıntı yaşayan birçok insanın Türkiye’ye sığındığını hatırlatan Soylu, Saddam’ın zulmünden kaçan peşmergelerin de yine Türkiye’ye sığındığını, ülkenin bundan sonra da ihtiyacı olan herkesin yanında olacağını belirtti.

Soylu, 400-500 yıl aynı sancak altında yaşayan insanlara Türkiye’nin ve insanının bir şekilde kucak açacağını bildiklerini aktararak, “Türkiye güçlü olursa, bir şekilde bu ülkenin başına bela edilen vesayet musallatından sadece Türkiye değil, etrafındaki bütün coğrafya kurtulur. Çünkü Türkiye güçlü olursa batı ve doğu arasında bir huzur, kardeşlik ve bir umut köprüsü inşa eder. Türkiye güçlü olursa ülkenin yarınlarına ait 77 milyon insanın güçlü yürüyüşü devam eder. Onun için engellemeye çalışıyorlar. Daha geçen gün, Türkiye huzurlu diye, hukukun ve demokrasinin üstünlüğüne inancı her geçen gün pekişiyor diye uluslararası yatırım 146 milyar dolara ulaştı. Türkiye adım adım yarına ait bir büyük anlayışı, gelişmeyi ortaya koyuyor” diye konuştu.

Türkiye’nin normalleştiğini ve son bir ayda atılan büyük adımların da bunun göstergesi olduğunu bildiren Soylu, bu adımlardan rahatsız olan kesimlerin Türkiye’nin istikrarsızlığını, huzursuzluğunu istediğini dile getirdi.

Soylu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ama bilinsin ki Türkiye zenginleşecek, barışı bulacak, İstanbul’dan Erbil’e, Şam’a hızlı trenlerle buluşacak. Hedefimiz zenginliği sadece bu coğrafyaya değil, coğrafyamızın her noktasına yayabilmektir. Türkiye’nin güçlülüğüne dünyanın ihtiyacı var. Kobani’den gelenleri o cuma günü izlediğimizde bambaşka duyguların içerisinde olduk. O zaman şunu söyledik, ‘iyi ki Türkiye var.’ Kimin başı dara düşüyorsa Türkiye ona sahip çıkıyor.

Gezi olaylarında ülkenin istikrarını bozmaya çalıştılar, bu millet bizi yalnız bırakmadı, destek oldu. 17 ve 25 Aralık olaylarında ülkenin istikrarını bozmaya çalıştılar. Paralel bir devlet oluşturmaya çalışanlar paralel darbe yapmaya çalıştılar. Ama bu millet bizi yalnız bırakmadı. Van da gereğini yerine getirdi.”

“Türkiye’ye silahla nizam vermeye çalışanları mağlup ettik”

Çözüm sürecini ne pahasına olursa olsun tamamlayacaklarını, ülkede birliği, beraberliği, kardeşliği istismar etmeye çalışanların da hedeflerine ulaşamayacağını kaydeden Soylu, halkın, doğrunun, bu ülkenin yarınlarının ve insanlarının galip geleceğini söyledi.

Soylu, bundan kimsenin endişe etmemesi gerektiğinin altını çizerek, şunları ifade etti:

“Kim çözüm süreciyle ilgili bir sabotaja, onu ortadan kaldırmaya yönelik bir oyuna, desiseye, hileye başvurursa bu coğrafya onu affetmeyecektir. Biz bunu hep birlikte siyasetle sağlayacağız. Bunu silahla sağlamaya çalışanları, Türkiye’ye silahla nizam vermeye çalışanları demokrasi, sandık, bu milletin sağduyusu mağlup etmiştir. Onun için çözüm süreci milletimize taahhüdümüzdür. Görüyorsunuz hala her türlü nifakla birlikte bu ülkenin huzuru ve sükununu bozmaya çalışıyorlar. Bilinmesini isteriz ki buradan da bütün Türkiye’ye haykırarak söyleriz ki bir şekilde dinimizi, milli duygularımızı istismar ederek Türkiye’de devlete sızmaya çalışanlara bir tek müsamaha göstermeyeceğiz. Yine bilinmesini isteriz ki sonuna kadar bunlarla mücadele edeceğiz, bunları bir taraftan da milli iradeye mahkum edeceğiz. Bu milletimizin bize verdiği destekle sandığa mahkum edeceğiz. Yine afra tafra atıp da onlar da bir taraftan tehdit savurmasınlar. Demokrasiyi, milletimizi ve milli iradeyi tehdit etmesinler. Hukukun önünde hesap verecekler, hiçbir yere kaçamayacaklar.”

Birilerinin çözüm sürecini sabote etmek için bazen teşkilatlarına ve partililere musallat olmaya çalıştığını, ancak başaramayacaklarını anlatan Soylu, “Kimse bizim geri çekildiğimizi düşünmesin. Biz herkesi sevgiyle kucaklamak istiyoruz. Kimse bizi yanlış anlamasın. Biz bu zenginliği ülkemizin her tarafına yaymak istiyoruz. Biz sorumluluğumuzu biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Soylu, konuşmasının ardından partililerle bayramlaştıktan sonra karayoluyla Başkale ilçesine gitti.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü salonunda partililerle bayramlaşan Soylu, AK Parti İlçe Başkanlığını da ziyaret ederek Hakkari’ye gitti.