İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU’NUN “TÜRK POLİS TEŞKİLATININ 173. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ” MÜNASEBETİYLE YAYINLADIĞI MESAJI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Türk Polis Teşkilatı’nın 173. Kuruluş Yıl Dönümü” münasebetiyle bir mesaj yayınlamıştır.

Bakan Soylu’nun mesajı şu şekildedir:

“İmdat, Polis…”
Tıpkı bir çocuğun zorda kaldığında ilkönce “Anne” demesi gibi, vatandaşımızın canı, malı tehlikedeyken diline gelen ilk kelimedir Polis.. Ve dile kolay, 173 yıldır bu böyledir.

‘Polis Nizamnamesi’nin ilk kez yayınlanıp yürürlüğe girdiği günden bugüne kadar asla azalmayan, bilakis artan sorumluluğunun bütün gereklerini, değişmeyen bir fedakârlık hissiyle bugüne kadar yerine getirmiş olan bu güzide kurum, elbette ki gelecekte de aynı çizgide yürümeye devam edecektir.

Mutluluk ve refah anlamında dünyanın beklentilerinin çok yüksek olduğu 21.yüzyıl, maalesef beklentilerimizi karşılayamadı. İnsan odaklı bir dünya hayaliyle başladığımız iki binli yıllar, bizi terör, şiddet, uyuşturucu, siber suçlar, insan ticareti gibi yeniliklerle karşıladı. Ve yine çığlığımız aynıydı:

“İmdat, Polis..”
Türk Polis Teşkilatı, bütün bu gelişmeler karşısında teknoloji ve personel kapasitesini her geçen gün arttırmak suretiyle vatandaşımızın can ve mal emniyeti noktasındaki beklentilerini karşılamaya çalışmaktadır. Personel noktasında bekçi alımlarından siber suçlar personeli alımına, Özel Harekâttan Asayiş personeline kadar; teknik kapasite noktasında ise insansız hava araçlarından yerli ve milli yazılımlarla kurgulanmış dijital altyapıya; Kent Yönetimi Bilgi Sistemlerinden, Uyuşturucu Veri Tabanının kurulmasına kadar bu yeni yüzyılın gerektirdiği bütün suç türleriyle bu çağın argümanlarıyla mücadele etmektedir.

Ancak bütün bunların yanında Türk Polisi, bu milletle kurduğu gönül bağının kodlarını yine kendi milli ve manevi değerlerinden, iki asıra yaklaşan tecrübesinden, hatta deyim yerindeyse Cibali Karakolu’ndaki samimiyet ve insanlıktan almaktadır. Ve bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da vatandaşımız ne zaman “İmdat, Polis” diye haykırsa, bu teşkilatın bütün mensupları, canını ortaya koyup bu milletin her ferdinin imdadına koşmaya devam edecektir.

Bu vesileyle, “Türk Polis Teşkilatı’nın 173. Kuruluş Yıl Dönümü “nü tebrik ediyor; kurulduğu günden bugüne kadar görevi başında şehit düşmüş, gazi olmuş, yıllarca çalıştıktan sonra emekli olmuş bütün polislerimizi rahmet ve şükranla anıyor, halen bu yıldızı gururla taşıyan bütün mesai arkadaşlarıma sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”