İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın 35. Kuruluş Yıl Dönümü Mesajı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın Kuruluşunun 35.Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun mesajı şöyle;
“21.Yüzyılın küresel problemlerinin getirisi olarak sorumluluğu hergün daha da artan Sahil Güvenlik Komutanlığı; denizcilik tarihimizden getirdiği köklü birikimi, modern teknoloji ve çağdaş bir anlayışla harmanlayarak, görev sahasındaki suç ve suçlarla mücadelede hergün yeni başarılara imza atmaktadır.

Ülkemizin sahillerini daha güvenli hale getirmek; sadece kendi gençliğimizi değil dünya gençlerini de uyuşturucudan korumak; savaştan kaçarak mülteci konumuna gelen kişilerin insan tacirlerinin elinde ölüme sürüklenmesine engel olmak; tarihi eserlerimizin karanlık ellere geçmesiyle medeniyet izlerimizin yokolmasını engellemek; kıyı emniyetimizi, kıyı gümrüklerimizi emniyete alarak ekonomimizdeki kayıpları önlemek gibi ciddi bir sorumluluk sahasında, üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede hizmet vermek, elbette ki kolay bir iş değildir.

Bu ağır yükün üstesinden gelebilmek, ancak şanlı bir tarih, fedakarlık bilinci ve yüksek bir vatan sevgisiyle mümkündür. Komutanlığımızın başarısının sırrı, her kademeden personelimizin bu hasletlere fazlasıyla sahip olmasında yatmaktadır.

Suçun miktarının ve çeşidinin giderek arttığı dünyamızda gelecekteki sorumluluklarının daha da artacağının bilinciyle gerek personel gerekse teknik donanım anlamında kapasitesini giderek yükselten Sahil Güvenlik Komutanlığı, ülkemizin 2023 hedeflerine uygun olarak, bu yatırımlarını artarak sürdürecektir.

Kurumsal yapılanması bakımından nisbeten yeni, ancak dayandığı köklü gelenek ve kültür bakımından yüzyıllara dayanan bir geçmişe sahip olan Sahil Güvenlik Komutanlığımızın kuruluşunun 35.yıldönümünü tebrik ediyor; bu kuruma, kuruluşundan önce ve sonrasında emeği geçen herkesi, bütün şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.”