İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Ramazan Bayramı Mesajı

Manevi iklimiyle gönüllerimize ferahlık ve huzur veren, bizleri aynı sofralarda biraraya getirerek kardeşlik duygularımızı pekiştiren ve insanlığa ait, vicdana ait bütün güzel hasletlerin yenilenmesine, tazelenmesine vesile olan mübarek Ramazan ayını tamamlamış ve Ramazan Bayramı’na ulaşmış bulunuyoruz.

Dünyanın, özellikle komşusu bulunduğumuz Ortadoğu coğrafyasının şefkat ve kardeşlik duygusuna en çok ihtiyaç duyduğu bu dönemde, elbette ki bu Ramazan ayının ve Bayramının anlamı, öncekilerden çok daha farklı ve çok daha özeldir.

Bir aydır süregelen bu sevgi atmosferini aynı şekilde bayrama da taşımak ve vatandaşlarımızın Ramazan Bayramı’nı huzur içinde geçirmelerini temin etmek maksadıyla, İçişleri Bakanlığı olarak hem trafik, hem de asayiş noktasında önlemlerimizi almış bulunuyoruz.

Ramazan Bayramında trafik yoğunluğunun artacağını gözönünde bulundurarak 81 il valiliğine Trafik Tedbirleri konulu bir genelge gönderilmiş olup, bayram süresince alınacak önlemlere dikkat çekilmiştir.

Ramazan Bayramı boyunca trafik güvenliğini sağlamak maksadıyla Emniyet ve Jandarma’dan toplam 7.924 personel, 3.706 resmi ekip halinde görev yapacaklardır. Ortalama olarak 41.6 km mesafeye bir ekip düşmektedir. Yine bu çerçevede, 335 sivil ekip, 680 yaya görevli, 6 helikopter 101 İnsansız Hava Aracı ve Drone’larla denetimlerimiz sürecektir.

Asayiş noktasında da Ramazan Bayramı süresince vatandaşımızın güvenliği için gerekli tüm önlemler alınmıştır. Bu çerçevede 940 Güven Timi personeli, 2.250 Motosikletli Polis Tim Personeli başta olmak üzere yaklaşık 42.000 personel 8200 ekip ve 170 özel eğitimli köpek, özellikle vatandaşlarımızın yoğun olarak bulundukları yerlerde, stratejik öneme sahip kurum ve binalarda, metro, tren istasyonları ve otobüs durakları gibi mekanlarda, vatandaşlarımızın bayramı huzur içinde geçirmelerinin temini için görev başında olacaktır. Jandarmamız da aynı çerçevede 1300 Jandarma trafik timi, 99 Motosiklet timi, 4511 (asayiş, JÖH, KOM vb) unsur, 481 özel eğitimli köpek ve toplamda 27.626 Jandarma personeli olarak görev bölgelerinde vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği için hizmet vereceklerdir.

Lütfen acele etmeyin. Lütfen ihmal etmeyin. Göstereceğiniz özen, uyacağınız herhangi bir kural, belki yapacağınız bir ihbar, bu bayramı daha mutlu geçirmemize sebep olacak ve bu büyük aileyi üzebilecek kazaların yaşanmasına engel olabilecektir.

Bu vesileyle Aziz Milletimizin ve bütün İslam Alemi’nin Ramazan Bayramı’nı en samimi duygularımla tebrik ediyor, sağlıklı, mutlu ve huzurlu nice bayramlara hepbirlikte ulaşmak dileğiyle sevgi ve saygılarımı sunuyorum.