İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun İdareciler Günü Mesajı

21. yüzyılın en büyük kâbuslarından birisi olan istikrarsızlık tehdidine karşı en önemli güvencelerimizden birisi, hiç kuşkusuz, köklü ve sağlıklı işleyen bir devlet sistemiyle bu sistemi kusursuz bir şekilde işleten idarecilerimiz olmuştur.

Medeniyetin her anlamda bugün geldiği seviye; Kaymakam veya Vali profiline duyulan ihtiyacı azaltmamış, bilakis, idarecilerimizin alacağı inisiyatife, cesarete; onların devlet ve millet sevgisine, insana dokunuşuna, devlet kültürü ve yönetim bilgilerine her zamankinden daha fazla bir ihtiyaç duyduğumuz bir sonuç ortaya çıkarmıştır. Türk Mülki İdare sisteminin her bir üyesi, bugün bir yönetici, bir terörle mücadele uzmanı, uyuşturucuyla mücadelenin sorumlusu, kadına yönelik şiddetin kalkanı, yönettiği il veya ilçenin refahından, mutluluğundan sorumlu bir evladı, “baba” diye andığımız devletin temsilcisidir.

Devleti sadece kanunlardan oluşan bir organizasyon olmaktan çıkarıp ruhu, karakteri, feraseti ve duygusu olan bir varlığa dönüştüren Mülki İdare geleneğimiz, yüzyıllardır sürdürdüğü misyonu, bugün de Türkiye Yüzyılı’na taşımaya hazırdır.

Bu vesileyle köklü bir geleneğin temsilcisi olan bütün devlet adamlarımızın İdareciler Günü’nü tebrik ediyor, görevi başında devlet ve millet hizmeti uğruna şehitlik mertebesine yükselen amirlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.