İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Dünya Nevruz Günü Kutlama Mesaji

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ‘Dünya Nevruz Günü’ münasebetiyle bir kutlama mesajı yayımlamıştır.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun mesajı şu şekildedir;

“Anadolu, Ortadoğu ve Ortaasya ‘da, bu kadim medeniyet havzasında yaklaşık 3 bin yıldır kutlanan; baharın, barış ve kardeşliğin müjdecisi olan Nevruz, bugünün dünyasında belki de en önemli, en gerekli mesajları bünyesinde barındırmaktadır.

21. Yüzyılın terör ve şiddet ortamı, yaşanan vekalet savaşları ve göç hadiseleri, Nevruz’u alelade bir kutlama olmaktan çıkarıp bir insanlığa dair farkındalığın vesilesi haline getirmektedir. Ve açıkça görülmektedir ki dünyanın bu farkındalığa, bu gönül birlikteliğine, bugün her zaman olduğundan daha fazla ihtiyacı vardır.

Köklü bir mazisi ve geniş bir etki alanı olan Nevruz, sadece bu topraklara değil, dünyaya da insanlığın, barışın ve kardeşliğin kodlarını haykırmaktadır.

Bütün dünyanın bu sesi duyacağına, anlayacağına ve bu kadim medeniyetler beşiği cografyanın kan ve gözyaşı değil, ilim, bilim, sanat üreteceği o güzel günlerin çok yakın olduğuna inancımız tamdır. Bu duygu ve düşüncelerle milletimizin ve tüm insanların Nevruz Gününü kutluyor, hem coğrafyamızda hem de tüm dünyada barış, kardeşlik ve huzurun müjdecisi olmasını diliyorum.”