İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU’NUN “30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI” MÜNASEBETİYLE YAYINLADIĞI MESAJI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “30 Ağustos Zafer Bayramı” münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Bakan Soylu’nun mesajı şöyledir;

“Aziz Milletimizin Anadolu’ya attığı en belirgin imzalardan birinin, Büyük Taaruz’un ve 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 96. Yıldönümünü, her yıl olduğu gibi büyük bir milli gurur ve heyecanla kutluyoruz.

Nasıl ki dört gün önce 947. Yılını kutladığımız Malazgirt Zaferi sıradan bir savaş ve zafer değilse; 30 Ağustos 1922’de elde ettiğimiz sıradan değildir. Kendine ait farklı anlamları, savaş meydanının ve zamanlarının dışına taşan farklı anlamları ve küresel etkileri vardır.

26 Ağustos 1071’de Malazgirt Ovası’nda binlerce yıllık Anadolu Medeniyeti yeni ve büyük bir medeniyetle tanışarak kendini yenilemiş ve elini geleceğe uzatmıştır.

26 Ağustos 1922’de Afyon Ovası’nda başlayan Büyük Taarruz ise sadece topraklarımızın korunmasının ve kurtuluşun ötesinde, dünyanın mazlum milletlerine ilham kaynağı olmuş, tıpkı Malazgirt’te olduğu gibi hak ve batılın mücadelesinde hak tarafına güç vermiştir.

Aziz Milletimizin varlığına ve birliğine yönelik tehditler bugüne kadar hiç eksilmemiştir. Küresel bir aklın organize ettiği darbeler, dışarıdan desteklenen terör örgütlerine karşı yıllardır verdiğimiz mücadele ve nihayetinde 15 Temmuz Gecesi uğradığımız ihanet, Malazgirt ve 30 Ağustos ruhunu her zaman canlı tutmaya mecbur olduğumuzun açık göstergesidir.

Girdiğimiz her savaşta, kazandığımız her zaferde asıl gücümüz top tüfek değil iman  ve vatan sevgisi olmuştur. Sultan Alparslan da, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’de bu güce yaslanmayı bilmişler, böylelikle isimlerini hem milletimizin gönlüne hem de dünya tarihine layık oldukları şekilde yazdırmışlardır. Bugün sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde verdiğimiz mücadele ve ortaya koyduğumuz büyük değişim de gücünü ve ilhamını aynı kaynaktan almaktadır.

30 Ağustos’un mesajı çok açıktır: Bu topraklarda bizim bayrağımız dalgalanacaktır ve bu bayrak dalgalandıkça dünyada Hak zail olmayacaktır.

Bu vesileyle, başta bu büyük zaferin mimarı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş’un bütün şehit ve gazilerini, bin yıldır bu bayrak uğruna şehit ve gazi olmuş bütün vatan evlatlarını rahmet ve şükranla anıyor, Aziz Milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyorum.”